BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2025/01/Inno.png Jak projekty badawczo-rozwojowe zmieniają codzienność mieszkańców województwa pomorskiego?

Jak projekty badawczo-rozwojowe zmieniają codzienność mieszkańców województwa pomorskiego?

fot. Canva
14.01.2025
Justyna  Szybska-Lewandowska
Justyna
Szybska-Lewandowska
AUTOR
Justyna  Szybska-Lewandowska
Justyna
Szybska-Lewandowska
14.01.2025

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) opublikowało raport pt. „Innowacje dla wszystkich. Jak projekty badawczo-rozwojowe zmieniają nasze życie?”, który przedstawia wybrane projekty w formie studiów przypadku. Publikacja ma na celu zaprezentowanie, jakie korzyści mogą płynąć z realizacji innowacyjnych projektów zarówno dla użytkowników końcowych, jak i dla zespołów badawczych.

NCBR bazuje na wnioskach z badań ewaluacyjnych, które przeanalizowały skuteczność różnych programów, takich jak Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), LIDER, Innowacje Społeczne, e-Pionier, STRATEGMED oraz CyberSecIdent. Chociaż te programy różnią się zakresem tematycznym, strukturą i budżetem, umożliwiły identyfikację kluczowych czynników sprzyjających powodzeniu nowych technologii i wdrożenia ich w życie.

Publikacja przedstawia wiele znakomitych przykładów projektów badawczo-rozwojowych (B+R), które zmieniają codzienność mieszkańców całej Polski. Nie zabrakło też inspiracji z województwa pomorskiego. To absolutnie nie dziwi, bo Trójmiasto staje się coraz bardziej znaczącym centrum innowacji i rozwoju technologicznego w Polsce. Projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez uczelnie i jednostki badawcze w regionie nie tylko podnoszą poziom nauki, ale przede wszystkim mają bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców i rozwój lokalnej gospodarki.

Poniżej prezentujemy wybrane przykłady projektów zrealizowanych w Gdańsku.

Projekty Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dla pacjentów z cukrzycą

Ocena antygenowo specyficznych limfocytów regulatorowych u dzieci ze świeżo rozpoznaną cukrzycą typu 1 to projekt Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a jego realizacja umożliwiła opracowanie skutecznych, opartych na komórkach T-regulatorowych (TREG) terapii chorób autoimmunologicznych w obszarze cukrzycy typu 1, na którą nie ma obecnie leku. Dzięki temu poprawiła się jakość życia pacjentów i ich rodzin. Warto dodać, że prace nad wykorzystaniem limfocytów TREG w leczeniu cukrzycy typu 1 zostały rozpoczęte na GUM-ed już w 2006 r. Sukces tego projektu to nie tylko lepsza codzienność dla pacjentów, ale też liczne korzyści dla samego beneficjenta, a wśród nich: uzyskanie praw ochronnych na wynalazek, ścisła współpraca kadry naukowej z uczelnianą spółką spin-off, liczne nagrody dla liderki projektu i rozwój kariery naukowej zespołu projektowego, co przyczynia się do zwiększenia prestiżu jednostki macierzystej jaką jest GUM-ed.

 

System NaNoEXPO – jako innowacyjna technologia procesu produkcji szczepionek nowej generacji to kolejne przedsięwzięcie naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, stanowiące próbę odpowiedzi na problem rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. W ramach prac badawczych w ww. projekcie opracowano innowacyjną technologię produkcji szczepionek nowej generacji dla ludzi i zwierząt wraz z procedurą i instrukcją procesu produkcji w oparciu o ten system. Wśród korzyści wynikających z podjęcia tego innowacyjnego przedsięwzięcia dla producentów szczepionek i pacjentów wymienia się m.in. zwiększenie skuteczności walki pacjentów z wirusami, chorobami nowotworowymi i immunologicznymi czy opracowanie nowych szczepionek o potencjalne szczepionkowym niosących uniwersalne antygeny wirusa grypy.

Projekt Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego dla pacjentów niekomunikujących się werbalnie

To rewolucyjne urządzenie, które powstało w ramach konkursu e-Pionier, realizowanego przez grantobiorcę Excento sp. z o.o. w odpowiedzi na zgłoszone przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wyzwanie do rozwiązania. W tym przypadku celem projektu było opracowanie urządzenia mającego na celu uzyskanie informacji od pacjentów niekomunikacyjnych się werbalnie. Wyniki prac B+R zostały sprzedane spółce AssichTech, która wdrożyła produkt do swojej oferty, a zmodyfikowana wersja rozwiązania przyjęła się w ośrodkach rehabilitacyjnych, ułatwiając komunikację personelu z pacjentami. Kluczem do sukcesu okazał się tutaj mi.in. racjonalny podział zadań zgodnie z kompetencjami. Zespół projektowy mógł skupić się na dostarczeniu rozwiązania technicznego a inwestor zewnętrzny na kwestiach biznesowych.

Copernicus w walce z nowotworami

W ramach tego samego konkursu e-Pionier, tym razem w odpowiedzi na problem zgłoszony przez Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z. o.o. powstał system TITAN, czyli narzędzie wspomagające ocenę złośliwości guza nerki na podstawie wyniku tomografii komputerowej. System TITAN został wdrożony pilotażowo w trzech szapitach w Trójmieście i we wszystkich przypadkach adekwatnie diagnozował złośliwość nowotworu. Niewątpliwie rozwiązanie ma wiele benefitów: wsparcie procesu diagnostycznego pacjenta oraz zmniejszanie kosztów diagnozowania i leczenia. Sukces rozwiązania TITAN z perspektywy zespołu projektowego to wyjście poza utarte schematy procesu wykorzystania sztucznej inteligencji w przetwarzaniu obrazu.

Publikacja NCBR pokazuje jeszcze wiele innych inspirujących projektów, rewolucjonizujących naszą codzienność w różnych obszarach, nie tylko tych medycznych. Gdańsk stanowi przykład, jak innowacje technologiczne mogą przyczyniać się do rozwiązywania kluczowych problemów społecznych i gospodarczych. Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz zaangażowaniu lokalnych uczelni, region staje się jednym z liderów innowacji cenionych w całej Polsce.

Źródło: Innowacje dla wszystkich

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.