BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/szwecja.png Seed money, współpraca międzynarodowa i wsparcie Ukrainy. Program Sąsiedztwa Morza Bałtyckiego Instytutu Szwedzkiego

Seed money, współpraca międzynarodowa i wsparcie Ukrainy. Program Sąsiedztwa Morza Bałtyckiego Instytutu Szwedzkiego

fot. Canva
27.07.2023

Interesuje Ciebie budowanie sieci i platform współpracy międzynarodowej? Chcesz wzmacniać umiejętności kluczowe wśród podmiotów ukraińskich, a tym samym przyczyniać się do usprawniania przyszłej odbudowy Ukrainy? Złóż wniosek w ramach Programu Sąsiedztwa Morza Bałtyckiego.

Instytut Szwedzki (SI) jest instytucją publiczną. Celem instytutu jest przede wszystkim kształtowanie dobrego wizerunku o polityce i wartościach Szwecji, a także budowanie relacji z instytucjami, organizacjami i innymi krajami.

Instytut w ramach współpracy w regionie Morza Bałtyckiego, finansuje m.in. projekty międzynarodowe, w których mogą uczestniczyć instytucje, organizacje pozarządowe (NGOs), organizacje międzynarodowe i podmioty gospodarcze. Jego działalność jest finansowana głównie ze środków pochodzących z budżetu Królestwa Szwecji. Dysponuje ok. 470 milionami SEK (ok. 177 mln złotych*) do sfinansowania projektów międzynarodowych w obszarach: współpracy międzynarodowej, wsparcia instytucjonalnego, edukacji oraz badań naukowych.

Jednym z realizowanych przez Instytut programów jest Program Sąsiedztwa Morza Bałtyckiego, w ramach którego finansuje projekty dedykowane podmiotom z 8 krajów UE, leżących nad Morzem Bałtyckim (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska i Szwecja) oraz 5 krajów Partnerstwa Wschodniego UE (Armenii, Azerbejdżanowi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainie).

W ramach Programu Sąsiedztwa Morza Bałtyckiego Instytut Szwedzki aktualnie prowadzi nabór wniosków projektowych w zakresie:

  • finansowania zalążkowego, tzw. seed money;
  • współpracy międzynarodowej;
  • wsparciu Ukrainy – specjalny nabór wniosków.

O dofinansowanie w ramach Programu mogą ubiegać się:

  • organizacje pozarządowe (NGO) i fundacje,
  • władze lokalne (miasta, gminy),
  • władze regionalne (województwa),
  • agencje rządowe,
  • instytucje szkolnictwa wyższego i instytuty badawcze,
  • organizacje międzyrządowe,
  • izby i zrzeszenia handlowe.
  1. W ramach finansowania zalążkowego można ubiegać się o dofinansowanie na:
  • przygotowywanie nowych wniosków o dofinansowanie ze środków UE,
  • opracowania koncepcji projektowej i identyfikacji potencjalnych partnerów do współpracy w ramach międzynarodowego konsorcjum.

Liderem projektu może zostać wyłącznie podmiot posiadający osobowość  prawną z siedzibą w Szwecji – odpowiedzialny m.in. za wdrażanie projektu i raportowanie.

Partnerzy konsorcjum: współpraca musi obejmować podmioty z co najmniej trzech różnych krajów bałtyckich (w tym szwedzkiego lidera).

Budżet: 100 000 – 400 000 SEK (ok. 38 000 – 154 000 PLN*).

Ostateczny termin składania wniosków: 20 września 2023 roku.

  1. Projekty dotyczące współpracy międzynarodowej mogą zostać wykorzystane na:
  • budowanie sieci i platform współpracy;
  • opracowywanie i testowanie modeli i metod projektowych;
  • wkład w budowanie polityk i strategii regionalnych;
  • rozpowszechnianie wiedzy i zwiększanie kompetencji.

Budżet: 1 000 000 SEK (ok. 385 000 PLN*).

Nabór rozpocznie się późną jesienią 2023 r.

  1. Specjalny nabór wniosków dot. projektów dedykowanych pomocy Ukrainie: jest odpowiedzią na obecną sytuację w Ukrainie oraz wynikającą z niej potrzebą dodatkowego wsparcia finansowego ukraińskich partnerów. Projekty powinny pomóc ukraińskim podmiotom we wzmocnieniu ich umiejętności kluczowych, a tym samym przyczynić się do usprawnienia przyszłej odbudowy kraju poprzez wykwalifikowane kadry. Ukraina w ramach projektu jest krajem beneficjentem, Szwecja – liderem projektu, państwami-uczestnikami projektu mogą być natomiast: Armenia, Azerbejdżan, Dania, Estonia, Finlandia, Gruzja, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy oraz Polska.

Grupy docelowe:

  • doktoranci i młodzi pracownicy naukowi w Ukrainie;
  • lokalny sektor publiczny w Ukrainie (pomoc w tworzeniu warunków do odbudowy zrównoważonego społeczeństwa ukraińskiego);
  • młodzież szkół średnich oraz studenci w Ukrainie.

Lider projektu: Osoba prawna z siedzibą w Szwecji

Partnerzy: Co najmniej 1 partner z Ukrainy i jeden partner międzynarodowy

Budżet: 500 000 – 1 500 000 SEK (ok. 200 000 – 580 000 PLN*)

Termin składania wniosków: 20 września 2023 roku

Seminarium informacyjne nt. ubiegania się o dofinasowanie projektów ze środków SI odbędzie się: 5 września 2023r., 09:00-10:30 (CET), w języku angielskim. Link do rejestracji zostanie opublikowany na stronie SI na początku sierpnia.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Instytutu Szwedzkiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.