Spotkanie z mieszkańcami powiatu chojnickiego, to pierwsze spotkanie w ramach cyklu "Rozmowy pomorskie", prezentujące wyniki badania postaw, wartości, oczekiwań i potrzeb Pomorzan.
Spotkanie otworzył Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego przedstawiając gościom spotkania kontekst przeprowadzenia badania oraz podkreślając potrzebę spotkań z mieszkańcami, do czego badanie jest dobrym przyczynkiem. Przedstawiciele Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego zaprezentowali możliwości jakie niosą ze sobą Fundusze Europejskie dla Pomorza. Prezentację na temat wyników badań poprowadziła Monika Zdroik, specjalistka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Wyzwania, potrzeby i oczekiwania mieszkańców powiatu chojnickiego
Mieszkańcy powiatu chojnickiego bardzo dobrze oceniają życie w regionie. Aż 94 proc. badanych przyznało, że są zadowoleni z życia na Pomorzu i tyle samo osób zadeklarowało zadowolenie z życia w miejscu zamieszkania. Dodatkowo ponad połowa respondentów jest zdania, że jakość życia zarówno w województwie, jak i ich miejscu zamieszkania, w ciągu najbliższych 5 lat, jeszcze się poprawi.
Według respondentów głównymi obszarami wymagającymi poprawy jest dostęp do mieszkań w dobrej cenie i o dobrym standardzie (aż 53 proc.), dostęp do usług zdrowotnych (48 proc.), dostęp do dobrych miejsc pracy (44 proc.), czy poprawa jakości i dostępności transportu publicznego.
Po przedstawieniu wyników badań, Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP poprowadził debatę na temat powiatu chojnickiego, w której wzięli udział: Michał Karpiak, prezes Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Grażyna Wera Malatyńska, prezeska Stowarzyszenia Wdzydzko-Charzykowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej „Mórenka”, Małgorzata Gierszewska, dyrektorka Zespołu Szkół w Chojnicach oraz Kornelia Lis, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach.
Podczas debaty poruszono kwestie:
- wykluczenia komunikacyjnego i ograniczeń funkcjonalnych z tym związanych,
- odpływu młodych ludzi z regionu,
- braku świetlicy w Chojnicach i trudności młodzieży (szczególnie w okresie jesienno-zimowym) w oczekiwaniu na transport do domu po szkole,
- dostępności usług zdrowotnych,
- czy wycinki drzew pod inwestycje.
W części dyskusyjnej, mieszkańcy mieli możliwość wyrazić swoje opinie odnośnie potrzeb jakie ma region chojnicki. Zwrócono między innymi uwagę na:
- trudności ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi, będących pokłosiem pandemii i problemów z dostępnością specjalistów w regionie, ale i terminów w ogóle,
- problemów z dostępnością komunikacyjną i wykluczenia mieszkańców z możliwości pełnego korzystania z oferty kulturalnej, edukacyjnej czy zdrowotnej,
- braku punktu funduszy europejskich w Chojnicach.
Pojawiły się również głosy mówiące o atutach regionu. Jedna z mieszkanek podkreśliła atrakcyjną ofertę zajęć dla mieszkańców w różnym wieku, w świetlicach wiejskich powiatu chojnickiego oraz zaangażowania mieszkańców i mieszkanek w inicjatywy lokalne. Mieszkańcy podkreślali również wyjątkowe atuty przyrodnicze regionu i konieczność ich szczególnej ochrony przed zniszczeniem.
Zgromadzeni na spotkaniu przedstawiciele samorządów: Adam Kopczyński, zastępca Burmistrza Miasta Chojnice, Janusz Szczepański, zastępca Wójta Gminy Chojnice oraz Jacek Warsiński, Wójt Gminy Konarzyny odnieśli się w krótkich przemówieniach do wniosków wniesionych przez mieszkańców.
Transmisja „Jak się żyje w Chojnicach? Rozmowy pomorskie – 22.06.2023 r.”
Kolejne spotkania w powiatach województwa pomorskiego odbędą się już po wakacjach. Badanie oraz spotkania z mieszkańcami są współfinansowane z EFS w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.