BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/FORUM.jpeg Włamali się do mózgów swoich firm – w Gdyni odbyło się 18. Forum Przedsiębiorstw

Włamali się do mózgów swoich firm - w Gdyni odbyło się 18. Forum Przedsiębiorstw

fot. Kancelaria Marszałka Województwa
11.05.2023
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
11.05.2023

Jak prowadzić firmę w świecie ciągłych zmian, chaosu legislacyjnego czy niepokoju wojennego? Jakie naukowe i technologiczne hacki wykorzystać w biznesie? Jakie scenariusze mogą przynieść najbliższe miesiące i lata w kontekście agresji Rosji na Ukrainę? Jak świat kultury przenika się z gospodarką? O tym rozmawiano podczas 18. Forum Przedsiębiorstw w Gdyni.

Konferencję otworzył Łukasz Żelewski – prezes Agencji Rozwoju Pomorza oraz Wiesław Byczkowki – wicemarszałek Województwa Pomorskiego.  Wyrazili nadzieję, że tematy przewidziane w programie pomogą przedsiębiorcom lepiej podejmować dobre decyzje w aktualnie trudnej sytuacji gospodarczo-politycznej.

Gospodarka w trudnych czasach

Sesję główną rozpoczął prof. dr hab. Jerzy Hausner, analizując trudną sytuację gospodarczą kraju, wskazał, że na rok 2024 przewidziany jest wzrost gospodarczy. Zaznaczył jednak, że będzie on poniżej możliwości naszej gospodarki. Wśród szans na poprawę sytuacji wymienił wzrost produktywności i konieczny dla jego osiągnięcia wzrost inwestycji produkcyjnych, szczególnie prywatnych. Podkreślił również, że napływ imigrantów podniósł PKB o jakieś 5%.

Europa poradziła sobie z kryzysem

Sytuację na rynku energii przedstawił Łukasz Mordasiewicz, który jest odpowiedzialny  za sprzedaż gazu i energii w grupie FORTUM. Zwrócił uwagę, że pomimo zmniejszających się, z powodu wojny na Ukrainie, dostaw energii z Rosji, Europa poradziła sobie z kryzysem. Nie odbyło się to bez kosztów, jednak udało się ściągnąć gaz LNG i zastąpić nim gaz dostarczany wcześniej z Rosji. Co więcej, zadawalający jest obecnie stan magazynów gazu. Według prelegenta, jeśli chodzi o wzrost cen energii, jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, sytuacja powinna się ustabilizować. Wskazał, że rynek energetyczny staje się obecnie rynkiem globalnym. Zgodnie z jego opinią Polska przetrwała najcięższy okres i najgorsze jest już za nami.

Temat jednej z głównych przyczyn obecnych kryzysów – wojny na Ukrainie – podjęła Krystyna Kurczab – Redlich w rozmowie z Krystianem Nehrebeckim.  Wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji swoją ogromną wiedzę na temat tego kraju potwierdziła m.in. ostatnio wydaną biografią Putina pt. „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. Jest laureatką wielu nagród dla dziennikarzy min. Amnesty International za publikacje o łamaniu praw człowieka w Czeczenii. W 2005 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Pani Kurczab-Redlich wskazała, że jedną z głównych przyczyn obecnego konfliktu jest mocarstwowa i antydemokratyczna postawa Władimira Putina, dla którego jak podkreśliła, władza jest wszystkim a jednostka jest nikim. Zwróciła uwagę, że Ukraina może stawiać dziś czoła Rosji tylko dzięki wsparciu krajów zachodnich. Rozmowę zakończyło zdanie: Ukraina musi wygrać!

„Ukraina musi zwyciężyć nie tylko, ze względu na dobro własnego narodu, ale także ze względu na bezpieczeństwo Polski. W naszym interesie jest suwerenność tak Ukrainy jak i Białorusi.” – powiedziała Krystyna Kurczab-Redlich

fot. Anna Rezulak

Ekosystem biznesu

W II części sesji głównej Hanna Machińska podjęła temat energii społecznej Polaków, zwracając uwagę na trudną sytuację na naszej wschodniej granicy związanej z napływem imigrantów z Białorusi. W panelu dyskusyjnym „Gospodarka i kultura – czy tym dwóm światom jest po drodze?” Mateusz Zmyślony rozmawiał z Mikołajem Ziółkowskim, prezesem zarządu Alter Art., promotorem kultury, który od ponad 20 lat organizuje największe wydarzenia muzyczne i kulturalne w Polsce, w tym Open’er Festival, Orange Warsaw Festival czy Kraków Live Festival. Mikołaj Ziółkowski przybliżył słuchaczom fenomem koncertów festiwalowych oraz wpływ sytuacji gospodarczej na świat kultury. Zaznaczył, że przy rosnącej inflacji pokolenie 40-latków rezygnuje z koncertów, natomiast nie odmawia ich swoim dzieciom.

fot. Anna Rezulak

Sesję główną zamknęło wystąpienie Karola Bieleckiego, reprezentanta Polski w piłce ręcznej, pt. „Jak podejmować decyzje w trudnych momentach?”. W 2010 roku, podczas meczu z Chorwacją, w wyniku wypadku stracił oko. Jest jedynym na świecie zawodnikiem, który grał w piłkę ręczną, mając takie ograniczenie, odnosząc sukcesy nieporównywalne z innymi. Wystąpienie było okazją do spojrzenia na świat z szerszej perspektywy, wprawdzie nie mamy wpływu na szereg zewnętrznych czynników, jak choćby takich, jak wojna na Ukrainie czy problemy gospodarcze, jednak zawsze mamy wpływ na to jaką zajmiemy wobec nich postawę. Na przykładzie własnej historii Karol Bielecki wykazał, że dzięki motywacji, wytrwałości, zaangażowaniu, skupiając się na tym co mamy do dyspozycji, można osiągnąć sukces w najtrudniejszych nawet okolicznościach.

fot. Anna Rezulak

Praktycznie dla przedsiębiorców

Po networkingu, szybkich randkach z prelegentami oraz konsultacjami dla firm, odbyły się trzy panele pozwalające na zdobycie wiedzy z różnych obszarów biznesu. W części „Nowoczesna i odporna firma” Radek Kotarski, znany twórca internetowy podpowiedział jak odnaleźć się w świecie, w którym musimy przetwarzać mnóstwo informacji. Pomorscy przedsiębiorcy wraz z  redaktorem Jakubem Sito rozmawiali o tym, jak prowadzić biznes w świecie ciągłej zmiany. Beata Koniarska zacytowała słowa Winston Churchill’a „Strach jest reakcją. Odwaga jest decyzją”. Podkreślając, że współczesne organizacje potrzebują odważnych liderów, wizjonerów oraz dużej uważności w świecie zmian i chaosu. Alicja Kucharska – Guzik podkreśliła wagę współpracy nauki z biznesem oraz dopasowanie systemu edukacji do realnych warunków rynku. Czyli takiego systemu, który uczyłby życia w realnym świecie.

Jakub Biel w bardzo obrazowy sposób opowiedział o marketingu wartości. Natomiast podczas panelu „Pracownik i pracodawca” podjęto zagadnienia HR m.in. uwarunkowania budowania dobrych relacji w wielopokoleniowych zespołach czy zarządzania kompetencjami. Podczas panelu dot. edukacji na rynku pracy w partnerstwie z Open Eyes Economy rozmawiano o tym, jak powinna wyglądać edukacja do zawodu. Dyskutowano o współpracy edukacji i biznesu w celu dostosowywania kształcenia do potrzeb rynku pracy w tym o tworzeniu nowych zawodów. Zwrócono uwagę m.in. na pilną potrzebę wsparcia przez pracodawców szkolnictwa przy pozyskaniu specjalistów do nauki zawodu. Podzielono się praktyką promocji przez pracodawców poszukiwanych zawodów technicznych wśród młodzieży.

Młodzi w biznesie

Po raz pierwszy podczas Forum przygotowano specjalny blok tematyczny dla studentów i najmłodszych przedsiębiorców. Uczestnicy wzięli udział w intensywnym warsztacie dotyczącym pracy nad własnym produktem czy usługą w oparciu o metodę business model canvas. Warsztat poprowadził Artur Kurasiński – przedsiębiorca, obserwator trendów technologicznych, konsultant startupów.

Wydarzenie wypełniło salę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego po brzegi i zgromadziło licznych słuchaczy online.

„Ogromne zainteresowanie tegorocznym Forum – ponad 600 uczestników, stacjonarnie i online – to dla nas ogromna satysfakcja i dowód, że nie wpadamy w rutynę. Wciąż potrafimy zaproponować przedsiębiorcom aktualne, ciekawe i przydatne w ich działalności tematy. Zapraszamy wszystkich na kolejne Forum Przedsiębiorstw w 2024 roku.” – podsumowuje Katarzyna Laskowska, zastępca dyrektora Działu Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza, organizatora wydarzenia.

 

Źródło: Agencja Rozwoju Pomorza

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.