ZIELONA ENERGIA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/offshore-1.png Apetyt Polski na zwiększenie mocy w morskiej energetyce wiatrowej

Apetyt Polski na zwiększenie mocy w morskiej energetyce wiatrowej

fot. AI generated
09.05.2023
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
09.05.2023

Potwierdzone plany rządu na znaczne zwiększenie wolumenu mocy w morskiej energetyce wiatrowej. Kolejna runda aukcji obejmie do 12 GW mocy, wobec wcześniejszego planu 5 GW.

Polska wciąż w dużym stopniu opiera się na paliwach kopalnych w produkcji energii elektrycznej.  W marcu br. źródłem energii elektrycznej wciąż w  66% był węgiel. Krajowa Polityka energetyczna zakłada diametralną zmianę, do 2040 r. 40% energii będzie wytwarzane z odnawialnych źródeł energii, a 25% z wiatru. Dywersyfikacja źródeł energii elektrycznej wpłynie również pozytywnie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska polska podsekretarz stanu ds. klimatu i środowiska podczas konferencji WindEurope, powiedziała, że rząd planuje obecnie aukcje na 12 GW morskiej energii wiatrowej w latach 2025-2031, w porównaniu z wcześniej ogłoszonym planem przetargu na blisko 6 GW w latach 2025-2031.

Planowana do pozyskania moc w latach 2025-2031, zwiększy polską moc w morskiej energetyce wiatrowej do 18 GW. Projekty morskiej energetyki wiatrowej o mocy 5,9 GW mają już zapewnioną drogę na rynek poprzez przyznanie kontraktów różnicowych w pierwszej fazie planu polskiego rządu dotyczącego nowych morskich źródeł energii odnawialnej, w 2021 r.

W ostatnich miesiącach zaszło kilka istotnych zmian na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej. Zmieniły się krajowe przepisy dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, aby dostosować cenę za morską energię wiatrową do inflacji. Okres obowiązywania koncesji dla morskich farm wiatrowych został wydłużony do 30 lat.  Na początku roku zakończyła się pierwsza część etapu przyznawania pozwoleń w 11 nowych lokalizacjach dla farm wiatrowych, które powstaną po 2030 r.

Energia elektryczna z pierwszej morskiej farmy wiatrowej ma być przesyłana od 2026 r., Polska ma ogromny potencjał w zakresie mocy morskiej energetyki wiatrowej.

Polska ma potencjał, aby stać się rynkiem o mocy 33 GW, wskazuje raport pt. „Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” przygotowany na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przez Morski Instytut UMG, Ramboll i KP Consulting. Raport identyfikuje 20 nowych obszarów w polskim sektorze Bałtyku ponad te, które są już rozwijane, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i dwa na polskim morzu terytorialnym.

 

***

W roku 2020 samorząd województwa zainicjował powstanie Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Jej celem jest zwiększenie udziału pomorskich i polskich firm w procesie budowy morskich farm wiatrowych oraz przygotowanie wykwalifikowanych kadr do pracy w tym sektorze. Nacisk jest również położony na wykorzystywanie regionalnego potencjału badawczo-rozwojowego oraz właściwe informowanie przedsiębiorców i społeczeństwa o skali prowadzonych inwestycji.

Rozwój farm wiatrowych na Bałtyku da nowy impuls  dla małych portów zlokalizowanych na linii brzegowej województwa pomorskiego w Ustce, Łebie, czy Władysławowie oraz szanse na rozwój gospodarczy tych ośrodków.

Pomorski Klaster Offshore liczy już 121 sygnatariuszy, w znaczącej większości są to firmy bezpośrednio lub pośrednio powiązane z energetyką wiatrową, zagraniczni deweloperzy i inwestorzy, a także uczelnie, samorządy, instytuty badawcze, NGO’sy i instytucje otoczenia biznesu.

Źródło: Riviera

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.