Już niebawem rusza nabór wniosków w nowym konkursie Rozwój oferty klastrów dla firm w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027. Celem konkursu jest wzmocnienie potencjału oraz profesjonalizacja koordynatorów klastrów, poprzez rozwój innowacyjnej oferty usługowej na rzecz członków klastrów w zakresie badań, rozwoju i innowacji.
Na co?
Rozwijanie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii, a w szczególności:
- rozwój infrastruktury badawczej lub demonstracyjnej niezbędnej do budowy potencjału koordynatora klastra do świadczenia nowej lub znacząco ulepszonej usługi na rzecz członków klastra;
- działania związane z podnoszeniem potencjału kadrowego w obszarach strategicznych;
- działania związane z organizacją przyjazdowych misji gospodarczych oraz z udziałem w targach, w wyjazdowych misjach gospodarczych, seminariach, kongresach i konferencjach.
Dofinansowanie powinno zostać przeznaczone na jeden z dwóch obszarów:
- rozwój oferty usługowej świadczonej przez koordynatora Krajowego Klastra Kluczowego (KKK) albo ponadregionalnego klastra wzrostowego poprzez zaprojektowanie i wdrożenie nowych (lub znacząco ulepszonych) usług;
- rozwój potencjału klastra poprzez podniesienie potencjału kadrowego, kompetencyjnego, organizacyjnego lub infrastrukturalnego koordynatora w zakresie świadczenia usług na rzecz członków klastra oraz zarządzania siecią powiązań wewnątrz klastra lub uczestnictwa w międzynarodowych partnerstwach i sieciach współpracy.
Obszary strategiczne:
- transformacja cyfrowa,
- gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ),
- gospodarka niskoemisyjna,
- nowoczesna edukacja,
- wsparcie internacjonalizacji oferty Krajowych Klastrów Kluczowych na wydarzeniach branżowych.
Dla koordynatorów Krajowych Klastrów Kluczowych oraz ponadregionalnych klastrów wzrostowych.
Kiedy?
Od 30 maja do 30 sierpnia br.
Czym są krajowe klastry kluczowe?
Krajowe Klastry Kluczowe (KKK) to klastry o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej. Wyłania się je w drodze otwartego konkursu. System wyboru Krajowych Klastrów Kluczowych (KKK) składa się z oceny pięciu obszarów funkcjonowania klastrów, a kryteriami oceny rozwoju klastra są:
- zasoby ludzkie,
- infrastrukturalne i finansowe,
- potencjał gospodarczy klastra,
- tworzenie i transfer wiedzy,
- działania na rzecz polityk publicznych,
- orientacja na klienta.
Koncepcja wyłaniania Kluczowych Klastrów Krajowych (KKK) związana jest z wdrażaniem założeń strategii Europa 2020 i postulowanej przez Komisję Europejską koncepcji inteligentnych specjalizacji.
Źródło: PFR