BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/Prestizowa-konferencja-EUA-na-Politechnice-Gdanskiej.jpg Prestiżowa konferencja EUA na Politechnice Gdańskiej

Przedstawiciele kilkuset europejskich szkół wyższych spotkali się na Politechnice Gdańskiej - trwa prestiżowa konferencja EUA

mat. Zespołu Promocji i Biura Prasowego PG
20.04.2023
Monika Zdroik
Monika
Zdroik
20.04.2023

„We need to talk about impact” – to hasło wiodące międzynarodowej konferencji EUA, która, która dziś rozpoczęła się na Politechnice Gdańskiej. Przedstawiciele EUA co roku spotykają się na konferencji, organizowanej przez jedną z uczelni członkowskich. Politechnika Gdańska jest pierwszą polską uczelnią należącą do stowarzyszenia, która organizuje takie doroczne spotkanie. Jesteśmy dumni, że odbywa się ono właśnie na Pomorzu.

European University Association (EUA) reprezentuje ponad 850 uniwersytetów w 49 krajach Europy. Odgrywa kluczową rolę w procesie bolońskim i wpływa na politykę Unii Europejskiej w zakresie szkolnictwa wyższego, badań i innowacji.

Prestiżowa konferencja EUA na Politechnice Gdańskiej

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

W dniach 20-21 kwietnia PG przyjmuje w swoich murach rektorów, prorektorów, przedstawicieli kadry zarządczej, badaczy, dydaktyków i analityków z kilkuset europejskich szkół wyższych oraz przedstawicieli innych organizacji aktywnie działających w obszarach nauki i edukacji. Goście przybyli nie tylko z krajów Unii Europejskiej, ale także Wielkiej Brytanii, Turcji, Islandii, Gruzji czy Ukrainy.

Prestiżowa konferecnja EUA na Politechnice Gdańskiej

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

Tegoroczne spotkanie było również okazją do wyborów nowego prezydenta EUA na kadencję 2023-2027 oraz pięciu nowych członków zarządu Stowarzyszenia. Nowy przewodniczący EUA obejmie stanowisko od 1 lipca 2023 roku, po tym jak skończy się kadencja Michaela Murphy’ego.

Tematem wiodącym konferencji jest oddziaływanie uniwersytetów na otaczające je środowisko społeczno-biznesowe i kształtowanie przez nie kluczowych zasad w czasach wielkich zmian czy kryzysu. Wśród poruszanych kwestii znalazły się również: celowość rankingów międzynarodowych, dążenie uczelni do zwiększania jakości nauki i dydaktyki, działania w ramach zrównoważonego rozwoju, wkład w ekologię, wsparcie naukowców w ich pracach badawczych oraz kluczowej roli w innowacjach.

Uczestnicy prestiżowej konferencji EUA na Politechnice Gdańskiej

Fot. Krzysztof Krzempek/PG

 

Podczas konferencji EUA odbyła się też konferencja prasowa podsumowująca półmetek budowy Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. Jest to jedno z najnowocześniejszych, „zielonych” centrów badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej i będzie stanowiło zaplecze badawczo-rozwojowe dla najważniejszych specjalizacji regionu Pomorza, tj. energooszczędnego budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska.

– Fakt, że tak prestiżowe wydarzenie, jak konferencja EUA, pierwszy raz odbywa się w Polsce właśnie na Politechnice Gdańskiej, to ogromne wyróżnienie dla naszej uczelni. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do wypracowania nowej strategii komunikacji z otoczeniem gospodarczym i okazją do nawiązania długotrwałych partnerstw – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

– Z kolei budowa Centrum Ekoinnowacji PG świetnie wpisuje się w program konferencji, której jednym z tematów przewodnich jest wpływ europejskich uczelni na zrównoważony rozwój i zielone technologie. Wiążemy z tą inwestycją duże nadzieje i liczymy, że będzie to jeden z czołowych ośrodków naukowych tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie – dodał.

Nowy obiekt będzie również jedną z najważniejszych jednostek zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych, wychodząc tym samym naprzeciw najważniejszym wyzwaniom cywilizacyjnym dzisiejszego świata.

Ta inwestycja pokazuje, że Politechnika Gdańska świetnie wychodzi naprzeciw trendom i potrzebom społeczno-biznesowym i że jest czołowym ośrodkiem naukowo-badawczym w Polsce. Dla województwa pomorskiego to dowód na to, że dodatkowe dofinansowanie unijne, pozyskane za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, trafiło w odpowiednie miejsce i przysłuży się jeszcze lepszemu rozwojowi uczelni, miasta i całego regionu.

– Budowa CEI to milowy krok naszej uczelni w realizacji inicjatyw nastawionych na ekologiczne, przyszłościowe rozwiązania i technologie. Tworzymy też przyjazne zaplecze do współpracy z samorządem i biznesem – mówił Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej.

– Nasi pracownicy to sprawdzeni eksperci, dla których przygotowujemy infrastrukturę do dalszych poszukiwań badawczych oraz opracowywania i wdrażania nowoczesnych systemów i usług, przy jednoczesnej minimalizacji wykorzystania surowców naturalnych.

Fot. Maciej Buczeń/PG

Fot. Maciej Buczeń/PG

Wizualizacja Centrum Ekoinnowacji PG

Projekt Studio FORT

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.