Europejskie Nagrody Umiejętności Cyfrowych 2023: Wyróżnienie najlepszych projektów, historii i inicjatyw promujących kompetencje cyfrowe w Europie. Zgłoszenia trwają do 8 kwietnia 2023 r.
EUROPEAN DIGITAL SKILLS AWARDS 2023
Konkurs ma na celu uznanie i promocję projektów i inicjatyw, które wspierają Europejczyków we wszystkich obszarach związanych z kompetencjami cyfrowymi. Założeniem jest zaprezentowanie dobrych praktyk i pomoc wszystkim w uczeniu się od siebie nawzajem.
„Należy dużo więcej inwestować w szkolenia i dalszą edukację. Dlatego proponuję, aby rok 2023 był Europejskim Rokiem Umiejętności” – przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Kto może wziąć udział?
- organizacje publiczne i prywatne,
- instytucje akademickie,
- jednostki badawcze i/lub szkoleniowe,
- szkoły,
- MŚP lub duże korporacje,
- konsorcja projektów finansowanych przez UE,
- organy administracji publicznej,
- organizacje pozarządowe i inicjatywy obywatelskie.
które są w trakcie (osiągnęły do końca 2022 r. co najmniej 50% założeń projektu, projekty już przynoszą wymierne skutki) lub ukończyły projekt lub inicjatywę wspierającą zdobywanie kompetencji cyfrowych w jednej z 5 ww. kategorii. Projekt lub inicjatywa musi być wdrożona w jednym lub kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Zgłoszenia:
od 20 lutego do 8 kwietnia 2023 r. poprzez stronę DIGITAL SKILLS
Organizatorzy: Europejska Platforma Umiejętności Cyfrowych i Zatrudnienia – inicjatywa Komisji Europejskiej.
Kategorie:
- Empowering Youth in Digital („Wspieranie młodzieży w świecie cyfrowym”)
Kategoria „Empowering Youth in Digital” ma na celu wyróżnienie i nagrodzenie projektów, które przyciągają młodych ludzi do zawodów ICT, inicjatyw z zakresu umiejętności korzystania z mediów, kursów w zakresie nowych technologii lub hackatonów dla młodych ludzi. ·
- Digital Upskilling @ Work („Podnoszenie umiejętności cyfrowych w miejscu pracy”)
Kategoria „Digital Upskilling @ Work” ma na celu wyróżnienie i nagrodzenie projektów: w zakresie podnoszenia umiejętności cyfrowych i przekwalifikowywania siły roboczej w różnych sektorach zawodowych i na różnych poziomach umiejętności, ułatwiania pośrednictwa pracy dla specjalistów ICT, szkolenia bezrobotnych obywateli i/lub inicjatyw dotyczących pośrednictwa pracy dla specjalistów ICT. ·
- Digital Skills for Education („Umiejętności cyfrowe w edukacji”)
Kategoria „Digital Skills for Education” ma na celu wyróżnianie i nagrodzenie projektów ukierunkowanych na podnoszenie umiejętności cyfrowych nauczycieli i/lub uczniów oraz administracji w szkołach / na uczelniach.
- Inclusion in the Digital World („Włączenie do świata cyfrowego”)
Kategoria „Inclusion in the Digital World” ma na celu wyróżnienie i nagrodzenie projektów dla różnych grup tych odbiorców, którzy są bardziej narażeni na wykluczenie, jeśli chodzi o umiejętności cyfrowe. Starsi obywatele, uchodźcy, osoby niepełnosprawne, osoby o niskich dochodach, itp., mogą doświadczać trudności w dostępie do narzędzi cyfrowych w życiu codziennym oraz w uzyskaniu szkolenia zarówno w zakresie podstawowych umiejętności cyfrowych, jak i zawodów ICT.
- Women in ICT Careers („Kobiety w ICT”)
Kategoria „Women in ICT Careers” poświęcona jest projektom mającym na celu zwiększenie liczby kobiet zawodowo zajmujących się ICT lub cyfrowe podnoszenie kwalifikacji kobiet na rynku pracy lub nakierowanych na rozwijanie kariery młodszych kobiet w ICT.
NAGRODY
Zwycięzcy każdej kategorii otrzymają:
- Wyróżnienie i zaproszenie do udziału w ceremonii wręczenia nagród w Brukseli i udział w warsztatach – koszty podróży i zakwaterowania pokrywają organizatorzy;
- Puchar i certyfikat;
- Publikację inicjatywy/projektu finalistów każdej kategorii na Platformie Umiejętności Cyfrowych i Zatrudnienia oraz promocję na kontach w mediach społecznościowych @DigitalSkillsEU.
Projekty dopiero rozpoczęte, które nie przyniosły wymiernych skutków i nie osiągnęły jeszcze co najmniej połowy założonych celów nie mogą wziąć udziału w konkursie.
Każdy projekt lub inicjatywę można przedstawić tylko raz w jednej z pięciu kategorii, a wnioskodawcy będą musieli szczegółowo określić, kim są ich grupy docelowe i jaki mają wpływ na lukę w umiejętnościach cyfrowych w ich konkretnym obszarze działania. Wśród kryteriów udanej aplikacji znajdzie się innowacyjny charakter projektu, działania komunikacyjne wdrożone w celu maksymalizacji zasięgu, dbałość o trwałość i skalowalność projektu, ale także środki podjęte w celu zapewnienia włączenia osób o różnych umiejętnościach i ze wszystkich środowisk społecznych i kulturowych.