ENERGETYKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/hydrogen-valleys-scaled.jpg Wodór jest europejską gwiazdą rocka – Repowering EU

Wodór jest europejską gwiazdą rocka - Repowering EU

08.03.2023

W Brukseli odbyła się konferencja Repowering EU łącząca społeczność naukową i europejskie regiony. Uczestnicy zadeklarowali intensyfikację i przyspieszenie działań na rzecz europejskiego przemysłu wodorowego.

Podczas wydarzenia Repowering EU (28 lutego – 01 marca br.), komisarz Mariya Gabriel, Jorgo Chatzimarkakis – dyrektor generalny Hydrogen Europe, Luigi Crema – prezes Hydrogen Europe Research i Tjisse Stelpstra – współprzewodnicząca S3 European Hydrogen Valleys Partnership, podpisali wspólną deklarację w sprawie podwojenia liczby dolin wodorowych.

„Wodór jest europejską gwiazdą rocka” – mówi Mariya Gabriel

Obecnie mamy już kilka Dolin Wodorowych w całej Europie, które prezentują lokalne wodorowe ekosystemy. Łączą one wszystkie elementy gospodarki wodorowej od produkcji, magazynowania, transportu i końcowego wykorzystania wodoru w jednym miejscu. Jedną z takich dolin jest Pomorska Dolina Wodorowa, której przedstawiciel aktywnie uczestniczył w warsztatach poświęconych wymianie doświadczeń, budowie partnerstw oraz akceptacji społecznej.

Obecnym celem Unii Europejskiej jest obronienie pozycji lidera we wdrażaniu dolin wodorowych.

W podpisanej deklaracji europejski przemysł wodorowy, społeczność naukowa i regiony europejskie wraz z Komisją Europejską zobowiązują się do zintensyfikowania i przyspieszenia wspólnych działań w następujących obszarach:

  • Wzmocnienia programu badań i innowacji na rzecz czystego wodoru poprzez zapewnienie ram strategicznych mających na celu przyspieszenie rozwoju i rozmieszczenia dolin wodorowych,
  • Dalszych inwestycji w badania naukowe i innowacje na rzecz czystych technologii wodorowych, w tym za pośrednictwem wspólnego przedsięwzięcia na rzecz czystego wodoru w ramach programu „Horyzont Europa”,
  • Maksymalizacji wpływu finansowania, współpracującego w celu wzmocnienia synergii,
  • Wymiany doświadczeń i kojarzenia partnerów w celu rozwoju nowych projektów,
  • Stymulowania rozwoju edukacji, opierając się na istniejących inicjatywach w całej UE

Komisja Europejska przeznaczyła dodatkowe 200 mln euro na Doliny Wodorowe w ramach REPowerEU. Przybliży to UE do podwojenia liczby dolin wodorowych w całej Europie.

fot. Łukasz Dąbrowski

Województwo Pomorskie dostrzega potencjał tkwiący w technologiach wodorowych, jako sposobu radzenia sobie z eliminacją śladu węglowego. Wodór ma olbrzymie znaczenie, tak z punktu widzenia magazynowania energii, jak i też postrzegania elektromobilności. Jest istotnym elementem wielu gałęzi gospodarki, ponieważ jest wysokowydajnym nośnikiem energii, który nie emituje szkodliwych substancji. Na chwilę obecną kluczowym wyzwaniem pozostaje budowa całego ekosystemu wodorowego w naszym województwie i zastąpienie szarego wodoru zielonym.

W 2019 roku Samorząd Województwa Pomorskiego powołał Pomorską Dolinę Wodorową. Celem inicjatywy jest współpraca między zainteresowanymi podmiotami w obszarze realizacji projektów wodorowych, takich jak uwodornienie wybranych linii kolejowych (na przykład linii kolejowej Gdynia-Hel), projekt w zakresie połączeń wodnych pomiędzy portami Trójmiasta, a Półwyspem Helskim, doprowadzenie do „uwodornienia” komunikacji miejskiej, czy pojazdów komunalnych jak również urządzeń i pojazdów portowych.

Źródło: Materiały własne i Komisja Europejska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.