Rozwój i szerokie zastosowanie technologii cyfrowych, Internet Rzeczy, usieciowienie czy datafikacja - to tylko niektóre cechy charakteryzujące gospodarkę 4.0. Dzięki dostępowi do szerokiej bazy danych i komunikacji między maszynami, możliwe jest działanie, a nawet podejmowanie decyzji bez udziału człowieka. Można zastanawiać się, czy maszyny zabiorą ludziom pracę lub czy sztuczna inteligencja stanie się niebezpieczna. Jednak faktem jest, że gospodarka oparta o nowoczesne technologie wypiera jej tradycyjny model. Dlatego aby nie wypaść z rynku, warto dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości i zaakceptować ją.
Dziś najbardziej liczące się firmy na świecie to te z sektora cyfrowego. Przedsiębiorstwa oparte na bazach danych, jak media społecznościowe, platformy zakupowe czy streamingowe, zarabiają nie na produktach, ale w głównej mierze na monetyzacji danych. Co ciekawe, zmiany technologiczne wpływają nie tylko na zmiany w biznesie. Wpływają one także na kwestie społeczne, takie jak sposób komunikacji, czy formy relacji międzyludzkich.
W badaniach przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Komisję Europejską* wykazano, że pod względem cyfryzacji społeczno-ekonomicznej, Polska zajmuje czwartą pozycję od końca wśród państw Wspólnoty. O przyczynach i skutkach takiego stanu rzeczy, rewolucjach technologicznych oraz o zmianach, które powodują nowoczesne technologie opowiada Jakub Kaszuba – prezes firmy Base Group, przewodniczący Think Tanku „Metropolia” i członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego.
Zapraszamy do przeczytania całej rozmowy na stronie Pomorskiego Przeglądu Gospodarczego.
*Digital Economy and Society Index (DESI), ranking dostępny na stronie Komisji Europejskiej