Ulga na działalność badawczo-rozwojową (tzw. ulga B+R) obowiązuje już od 2016 r. Pomimo upływu ponad 6 lat od jej wejścia w życie, wciąż niewielka liczba przedsiębiorców skorzystała z możliwych preferencji. To wielka szkoda. Bo ulga B+R stanowi doskonałe paliwo napędowe dla innowacyjności polskich firm.
Ulga badawczo-rozwojowa kojarzy się z trudnym mechanizmem i najbardziej zaawansowanymi technologiami. Tymczasem każda firma, która wprowadza nowe lub ulepsza istniejące już produkty, procesy czy usługi i odprowadza podatek PIT lub CIT, może z niej skorzystać już od 2016 roku. Wbrew pozorom to dość łatwy mechanizm, pozwalający osiągnąć spore korzyści. Ulga B+R umożliwia odliczenie 100% kosztów kwalifikowalnych, a dalsze nowelizacje ustaw podatkowych sprawiły, że od 2022 r. dostępne są dodatkowe, jeszcze bardziej preferencyjne rozwiązania. Lista ulg podatkowych związanych z innowacjami obejmuje obecnie aż 5 pozycji.
Dla kogo ulga B+R?
Z pewnością każdy przedsiębiorca odetchnie z ulgą słysząc, że skorzystanie z preferencji podatkowych nie wymaga startowania w żadnym konkursie dotacyjnym. To powoduje, że jest to przystępny mechanizm, dostępny dla podmiotów, które poszukują dodatkowego źródła finansowania dla swoich projektów innowacyjnych.
Co świadczy o prostocie ulgi B+R?
- Firmy mogą odliczyć od podatku te koszty, które zostały już poniesione na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.
- Do skorzystania z ulgi uprawnia poziom innowacyjności na skalę danego przedsiębiorstwa. Nie musi być to rewolucyjna innowacja w skali kraju czy świata.
- Projekty nie muszą zakończyć się sukcesem, mogą być także wciąż w realizacji w momencie rozliczania ulgi.
Nie ma też znaczenia, czy przedsiębiorca jest wielkim zakładem zatrudniającym setki pracowników, czy niewielkim start-upem. Ulga podatkowa na działalność B+R przysługuje bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.
Działalność badawczo-rozwojowa – słowa klucz w dostępie do ulgi
Niezbędnym warunkiem uprawniającym do skorzystania z ulgi B+R jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z zapisami ustawowymi jest to „działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań”.
Ulga B+R. To nie takie trudne! Czyli przykładowe działania.
Jak podaje „Przewodnik po uldze B+R. Niezbędnik przedsiębiorcy”, wydany przez Ayming w 2022 r., aby skorzystać z ulgi B+R wcale nie jest konieczne prowadzenie skomplikowanych i złożonych procedur, z wykorzystaniem zewnętrznej fachowej infrastruktury czy wiedzy. Prace, które mogą stanowić podstawę dla odliczenia ulgi B+R, mogą wykorzystywać aktualną wiedzę i kompetencje pracowników zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Wśród przykładowych działań, które mogą uprawniać firmę do skorzystania z ulgi B+R zaliczamy następujące prace:
- modyfikacja składu produktu,
- opracowanie nowych receptur produktów i specyfikacji procesu produkcji,
- ulepszenie istniejącej linii produkcyjnej w celu poprawy ergonomii pracy,
- zmniejszenie oddziaływania na środowisko poprzez zastosowanie alternatywnych materiałów,
- opracowanie i stworzenie dla klienta produktu o specyficznych parametrach,
- opracowanie nowych zastosowań istniejących urządzeń.
Co i jak można odliczyć?
Ulgę odliczamy indywidualnie przy składaniu zeznania podatkowego. Najlepiej jeśli księgowy ściśle współpracuje z osobą bezpośrednio odpowiedzialną za działania badawczo-rozwojowe. Unikniemy w przyszłości problemów w przypadku kontroli podatkowych. Zdarzają się bowiem takie nieprawidłowości, jak np. zaliczenie do działalności B+R czynności rutynowych i okresowych podejmowanych w firmie.
Niezbędna jest także znajomość kosztów kwalifikowanych, które można rozliczyć w ramach ulgi B+R. Są to:
- koszty osobowe,
- materiały i surowce,
- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze, badania zakupione od jednostki naukowej,
- sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w działaniach B+R,
- nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo – badawczej oraz odpłatne korzystanie z niej,
- amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- koszty uzyskania patentu, ochrony wzoru użytkowego i przemysłowego.
Bardzo ważnym jest, aby przedsiębiorca prowadził opis podejmowanych działań badawczo-rozwojowych oraz zastosował taki system ewidencji księgowej, który pozwoli na łatwe zidentyfikowanie kosztów kwalifikowanych w zakresie projektów badawczo-rozwojowych podejmowanych przed podatnika.
Katalog dostępnych ulg podatkowych
Obecna lista ulg podatkowych, które mają za zadanie zapewnić przedsiębiorcom oszczędności przy podejmowaniu działań prorozwojowych i proinwestycyjnych, obejmuje 5 pozycji:
- ulga badawczo-rozwojowa, która wspiera działania rozwojowe i prace naukowe podatnika;
- ulga IP-Box, czyli preferencyjne opodatkowanie dochodów z praw własności intelektualnej dla podatników prowadzących działalność B+R,
- ulga na robotyzację, która ułatwia unowocześnienie parku maszynowego dzięki możliwości odliczenia 50% kosztów związanych z automatyzacją i robotyzacją produkcji,
- ulga na prototypy, która wspomaga przeniesienie pomysłu na grunt praktyki, czyli produkcji próbnej i wprowadzenia produktu na rynek,
- ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, którzy co najmniej 50% czasu pracy poświęcają na realizację działalności B+R.
Korzyści z rozliczenia ulgi. Trochę statystyki.
Z danych publikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że z roku na rok z ulgi badawczo-rozwojowej korzysta coraz większa grupa uprawnionych podatników.
Źródło: „Przewodnik po uldze B+R. Niezbędnik przedsiębiorcy.” Ayming, 2022 r
Warto podkreślić, że 97% firm, które choć raz skorzystały z mechanizmu ulgi B+R, ocenia go pozytywnie. Optymizmem napawają też informacje, że 47% podatników przeznacza środki odzyskane w wyniku ulgi podatkowej na dalsze inwestycje w firmie.
Więcej szczegółowych informacji o tym, jak odetchnąć z ulgą na działalność B+R w firmie, znajdą Państwo m.in. tutaj: