Kto zyskuje na uczeniu się przez całe życie? Pracownik, czy pracodawca?

Świat pracy się zmienia, zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. Normą staje się ciągłe dostosowywanie do zmieniających się warunków, a koniecznością uczenie się przez całe życie. Z jednej strony rozwój nowych technologii, digitalizacja procesów produkcji, usług, sprzedaży, sztuczna inteligencja, zmuszają przedsiębiorców do wdrażania nowego modelu zarządzania organizacją. Z drugiej strony stawiane są inne wymogi pracownikom.  Jak zatem kształcić i zachęcać ludzi do ciągłego uczenia się? Czy dzięki kształceniu i doskonaleniu umiejętności przedsiębiorstwa budują swoją przewagę konkurencyjną?

 Te zagadnienia poruszyli zaproszeni goście  podczas debaty pt. „Doskonalenie umiejętności kluczem do rozwoju firmy na rynku”.  Celem dyskusji było pokazanie pracodawcom korzyści płynących z realizacji idei uczenia się przez całe życie, która umożliwia rozwój umiejętności i kompetencji pracowników.  Warto spojrzeć na firmę jako organizację uczącą się, z uwzględnieniem potrzeby rozwoju kompetencji i umiejętności lidera.

Gdzie i kiedy?

Debata odbyła się 17 listopada o godzinie 16:00 w Operze Bałtyckiej w ramach gali Konkursu Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy 2022,  poniżej transmisja z debaty.

 

Z kim rozmawialiśmy?

Prowadząca wydarzenie:

Małgorzata Gawrycka – Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na takich zagadnieniach, jak rynek pracy, zmiany demograficzne i ich wpływ na funkcjonowanie rynku pracy, udział pracy w dochodzie narodowym, substytucja pracy i kapitału. Autorka (lub współautorka) ponad 90 prac naukowych, ekspert w projektach, w tym  ekspert w Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, obszar Zasoby pracy, Marszałek Województwa Pomorskiego (2020). Członek Rady Naukowej czasopisma naukowego.

Prelegenci:

  • Wojciech Iwulski – założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Interim Managementu (FRIM). Absolwent Wydziału Ekonomicznego UG oraz Programu Executive MBA Uniwersytetu Illinois w USA. Specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i rozwojem organizacji w MŚP. Główne obszary do współpracy: budowanie i wdrażanie strategii firmy, restrukturyzacja w obszarze Sprzedaży i Zakupów, konsultacje dla kadry managerskiej w niezbędnych obszarach operacyjnych.
  • Elżbieta Kochanowska – pracownik mBanku, specjalizuje się w komunikacji wewnętrznej, rozwojem kompetencji oraz budowaniem doświadczenia pracownika. Od 6 lat, jako HR Bussines Partner, wspiera menedżerów we wszystkich tematach HR-owych m.in. kadrowych, rekrutacyjnych, motywowania i angażowania pracowników oraz rozwoju. W TOP5 swoich talentów Gallupa ma rozwijanie innych oraz uczenie się.
  • Krzysztof Świętalski – doradca zawodowy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku, specjalizuje się w doradztwie  z zakresu zakładania własnej działalności gospodarczej, przygotowania klientów do rekrutacji i rozwoju zawodowego pracowników. Współtworzy przedsięwzięcia we współpracy z instytucjami rynku pracy i pracodawców. W swojej pracy, jako kluczowy atut wykorzystuje kreatywność i techniki pracy twórczej, co pomaga mu w rozwiązywaniu problemów.