W dniu 19 listopada 2020 Komisja Europejska przedstawiła strategię rozwoju branży offshore. Strategia proponuje zwiększenie mocy morskiej energii wiatrowej z obecnego poziomu 12 GW do przynajmniej 60 GW z morskiej energetyki wiatrowej oraz 1 GW z energetyki oceanicznej do 2030 r. i do 300 GW z morskiej energetyki wiatrowej oraz 40 GW z energetyki oceanicznej do 2050 r.
W skład energetyki oceanicznej wchodzą: energia słoneczna, energia falowania, energia pływów oraz pływające/ruchome wiatraki – obecnie ta część rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jest w fazie pilotażu, a aktualna moc nie przekroczyła 53 MW.
Morze Bałtyckie posiada duży potencjał w zakresie rozwoju morskiej energii wiatrowej, a jego niektóre lokalizacje można również wykorzystać do rozwoju energii falowania.
W celu zwiększania mocy w zakresie energii z morskich źródeł odnawialnych, Komisja będzie zachęcać państwa członkowskie do współpracy transgranicznej w obszarze planowania długoterminowego i wdrażania. Będzie to wymagało włączenia celów w zakresie rozwoju energii z morskich źródeł odnawialnych do krajowych planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, które państwa nadbrzeżne mają przedłożyć Komisji do marca 2021 r.
Komisja szacuje, że aby osiągnąć proponowane cele do 2050 r. potrzebne będą inwestycje o wartości prawie 800 mld euro z czego 2/3 tej kwoty ma zostać przeznaczone na sfinansowanie infrastruktury sieciowej, a pozostała część na wytwarzanie energii na morzu – offshore.
Na mocy zmienionego rozporządzenia TEN-E Komisja zaproponuje ramy długoterminowego planowania morskiej sieci przesyłowej, angażując organy regulacyjne i państwa członkowskie w każdym basenie morskim.
Komisja:
- ma zapewnić jasne i wspierające ramy prawne. Ma również dopilnować, aby przeglądy wytycznych w sprawie pomocy państwa w zakresie energii i ochrony środowiska oraz dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii ułatwiły racjonalne pod względem kosztów wdrażanie morskiej energii odnawialnej.
- Pomoże zmobilizować wszystkie odpowiednie fundusze mogące wesprzeć rozwój tego sektora. Komisja zachęca państwa członkowskie do korzystania z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz do współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i innymi instytucjami finansowymi w celu wspierania inwestycji
w energię morską za pośrednictwem InvestEU. - Do wsparcia badań i rozwoju, szczególnie w zakresie mniej zaawansowanych technologii, zostaną zmobilizowane środki finansowe programu „Horyzont Europa”. Zapewni wzmocnienie łańcucha dostaw. W strategii podkreśla się potrzebę poprawy zdolności wytwórczych, udoskonalenia infrastruktury portowej oraz zwiększenia liczby odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w celu utrzymania wyższych wskaźników instalacji.
- W ramach Przemysłowego Forum Czystej Energii, Komisja planuje utworzenie specjalnej platformy ds. energii z morskich źródeł odnawialnych, której celem jest zgromadzenie wszystkich podmiotów i zajęcie się kwestią rozwoju łańcucha dostaw.
Obecnie w branży offshore w całej Unii pracuje 64,5 tys. osób (62 tys. osób w branży offshore oraz 2,5 tys. w energetyce oceanicznej). Sektor morskiej technologii odnawialnej osiąga lepsze wyniki niż sektor energii konwencjonalnej pod względem wartości dodanej, wydajności pracy i wzrostu zatrudnienia oraz może zapewnić większy wkład we wzrost PKB
w UE w nadchodzących latach.
Do pobrania: Strategia Offshore UE