Już po raz 16 Gdańsk stał się miejscem spotkania informatyków, programistów, marketerów i właścicieli startupów. Infoshare 2022 - to największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja technologiczna, którą 6 i 7 października odwiedziło 7,5 tysiąca fanów nowych technologii. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Live More. Pomerania.
- ARCHIWUM DRG
- archiwum DRG
Tegoroczna edycja przebiegała w formule stacjonarnej oraz online. Na 6 scenach zorganizowano 200 wystąpień i warsztatów, na wydarzenie ściągnęło ponad 100 wystawców z Polski i ze świata.
Wśród tematów, które prezentowano podczas konferencji znalazły się zagadnienia dotyczące najnowszych rozwiązań w biznesie, Web3, Tech4Good, a także trendów programistycznych i marketingowych.
Bardziej niż rozwoju technologicznego potrzebujemy rozwoju społecznego
Ogromną popularnością cieszyło się wystąpienie Natalii Hatalskiej, szefowej i założycielki infuture.institute, jednej z najbardziej wpływowych kobiet według Financial Times.
Badaczka trendów przestrzegała przed zaawansowanymi samoreplikującymi się technologiami GIRO (geno-info-robo-nano), które zmieniają nas i naszą ludzkość, ale również przed wieloma społecznymi zmianami, jak brak zaufania, polaryzacja, niezadowolenie.
„Musimy zrozumieć, że świat jest zamkniętym systemem, w którym wszystko na siebie wpływa. Nawet zjawiska oddalone od nas tysiące kilometrów, wpływają na nasze życie, czego przykładem może być pandemia koronawirusa, czy wojna w Ukrainie. Musimy zmienić sposób myślenia o rozwoju, o nowych technologiach, które nie pomogą nam wyeliminować wojen.” – wyjaśniała Hatalska.
Według badaczki trendów bardziej niż rozwoju technologicznego potrzebujemy rozwoju społecznego: solidarności, współpracy, partnerstwa. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za środowisko i planetę, nie tylko za rozwój ekonomiczny, ale przede wszystkim jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem.
Najlepszy startup z Ukrainy z nagrodą za patent na wczesne wykrywanie chorób urologicznych
466 startupów z 62 krajów wzięło udział w konkursie na najlepszy startup. Wszystkie pomysły oceniane były pod kątem innowacyjności, potencjału biznesowego, zespołu oraz samej prezentacji. Jury wyłoniło 5 finalistów. Nagrodę 20 tys. euro otrzymała ukraińska firma Care Tech Human, która wymyśliła urządzenie umożliwiające zdalne monitorowanie parametrów urologicznych. Drugie miejsce w konkursie zajęła firma Ender Turing z Estonii (7 tys. euro), a trzecie polski MAB Robotics (3 tys. euro).
Rozwiązanie zaproponowane przez ukraiński startup pozwala na monitorowanie oraz analizowanie parametrów urologicznych przy pomocy urządzenia zainstalowanego przy muszli klozetowej.
Jak co roku konferencji Infoshare towarzyszyło szereg imprez dodatkowych, będących okazją do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń biznesowych. m.in. popularne Great Networking Party, Welcome Dinner na gdańskim stadionie oraz rejs Sunset Leaders’ Boat Trip.