Wspólne działania dla ekologicznej przyszłości portów

Projekt DeCoInter, współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk, potrwa od stycznia 2025 roku do końca 2027 roku. Jego głównym celem jest promowanie i wdrażanie zielonych technologii z których energia pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych i paliw alternatywnych w portach Południowego Bałtyku, co przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej i dekarbonizacji. W projekcie uczestniczy szerokie grono partnerów: porty morskie, organizacje naukowe i instytucje otoczenia biznesu. Wśród nich znajdują się cztery podmioty z Polski, w tym Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Fundacja Motus, a także przedstawiciele z Litwy, Szwecji, Danii i Niemiec.

fot. Łukasz Tokarczyk

W ramach DeCoInter opracowane zostanie narzędzie do mapowania potrzeb transformacji energetycznej w portach oraz wytyczne dla strategii transformacji energetycznej bałtyckich portów. Planowane jest także stworzenie pilotażowego programu dekarbonizacji oraz szczegółowych badań wdrożeniowych, takich jak koncepcja zastosowania Onshore Power Supply (OPS) w Portach Szczecina i Świnoujścia. Projekt przewiduje również działania edukacyjne, transfer wiedzy oraz budowanie sieci współpracy między portami i instytucjami.

fot. Łukasz Tokarczyk

Nie ulega wątpliwości, stoimy u progu ważnego przedsięwzięcia. Przed nami trzy lata wytężonej pracy w gronie partnerów z Litwy, Szwecji, Danii, Niemiec oraz Polski. Region Bałtycki od dawna obfituje w liczne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, co nie stoi w sprzeczności z efektywnością gospodarczą oraz rosnącymi przeładunkami naszych portów. Celem naszej inicjatywy jest zbudowanie bardziej ekologicznej i nowoczesnej infrastruktury portowej, która będzie zgodna z założeniami zielonej transformacji – Leszek Bonna, prezes Stowarzyszenia Bałtyk-Adriatyk oraz wicemarszałek województwa pomorskiego podkreślił.

Projekt DeCoInter stanowi ważny krok w kierunku dekarbonizacji transportu morskiego, co przyczyni się do poprawy jakości środowiska oraz konkurencyjności portów Południowego Bałtyku na arenie międzynarodowej. Kolejne spotkania i warsztaty pozwolą na wypracowanie szczegółowych rozwiązań, które zostaną wdrożone w najbliższych latach.

Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk jest lead partnerem projektu.