GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2025/02/DSC02630.jpg Zielone porty morskie dzięki projektowi DeCoInter

Zielone porty morskie dzięki projektowi DeCoInter

fot. Łukasz Tokarczyk
05.02.2025
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
05.02.2025

Dzisiaj oficjalnie zainaugurowano projekt "Decarbonization of Maritime Sector and its Impact on Green Energy Transition" (DeCoInter), którego celem jest wsparcie transformacji energetycznej portów morskich Południowego Bałtyku. Jest to przedsięwzięcie o wartości ponad 2 milionów euro, realizowane w ramach międzynarodowej współpracy z udziałem partnerów z pięciu krajów. Projekt realizuje Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, którego Województwa Pomorskie jest liderem.

Wspólne działania dla ekologicznej przyszłości portów

Projekt DeCoInter, współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk, potrwa od stycznia 2025 roku do końca 2027 roku. Jego głównym celem jest promowanie i wdrażanie zielonych technologii z których energia pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych i paliw alternatywnych w portach Południowego Bałtyku, co przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej i dekarbonizacji. W projekcie uczestniczy szerokie grono partnerów: porty morskie, organizacje naukowe i instytucje otoczenia biznesu. Wśród nich znajdują się cztery podmioty z Polski, w tym Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Fundacja Motus, a także przedstawiciele z Litwy, Szwecji, Danii i Niemiec.

fot. Łukasz Tokarczyk

W ramach DeCoInter opracowane zostanie narzędzie do mapowania potrzeb transformacji energetycznej w portach oraz wytyczne dla strategii transformacji energetycznej bałtyckich portów. Planowane jest także stworzenie pilotażowego programu dekarbonizacji oraz szczegółowych badań wdrożeniowych, takich jak koncepcja zastosowania Onshore Power Supply (OPS) w Portach Szczecina i Świnoujścia. Projekt przewiduje również działania edukacyjne, transfer wiedzy oraz budowanie sieci współpracy między portami i instytucjami.

fot. Łukasz Tokarczyk

Nie ulega wątpliwości, stoimy u progu ważnego przedsięwzięcia. Przed nami trzy lata wytężonej pracy w gronie partnerów z Litwy, Szwecji, Danii, Niemiec oraz Polski. Region Bałtycki od dawna obfituje w liczne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, co nie stoi w sprzeczności z efektywnością gospodarczą oraz rosnącymi przeładunkami naszych portów. Celem naszej inicjatywy jest zbudowanie bardziej ekologicznej i nowoczesnej infrastruktury portowej, która będzie zgodna z założeniami zielonej transformacji – Leszek Bonna, prezes Stowarzyszenia Bałtyk-Adriatyk oraz wicemarszałek województwa pomorskiego podkreślił.

Projekt DeCoInter stanowi ważny krok w kierunku dekarbonizacji transportu morskiego, co przyczyni się do poprawy jakości środowiska oraz konkurencyjności portów Południowego Bałtyku na arenie międzynarodowej. Kolejne spotkania i warsztaty pozwolą na wypracowanie szczegółowych rozwiązań, które zostaną wdrożone w najbliższych latach.

Stowarzyszenie Polskich Regionów Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk jest lead partnerem projektu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.