Ponad 600 uczestników z 20 krajów, aż 30 warsztatów, 5 paneli dyskusyjnych, zróżnicowana tematyka od bioekonomii, przez konkurencyjność, klimat i turystykę, po zaangażowanie młodzieży oraz wsparcie Ukrainy - to krótki bilans 15. Dorocznego Forum Strategii UE na rzecz Regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB), które odbyło się w 30 - 31 października w Visby, w Szwecji.
Tegoroczne Forum Strategii UE na rzecz Regionu Morza Bałtyckiego przebiegło pod hasłem: Zrównoważony rozwój- Odporność- Bezpieczeństwo, które są priorytetami dla RMB w obliczu globalnych wyzwań. W trakcie kilkunastu seminariów oraz kilku sesji plenarnych eksperci (łącznie około 650 osób) pracujący nad współpracą regionalną dyskutowali nad wpływem zmian i odpowiedziami na wyzwania, w tym zwłaszcza w kontekście nieuzasadnionej wojny za wschodnią granicą Polski. Szwedzki premier, Ulf Kristersson stwierdził, że Ukraina jest centralnym punktem przyszłego bezpieczeństwa europejskiego i priorytetem dla regionu Morza Bałtyckiego. Temat ten wybrzmiewał niemal w każdej debacie podczas Forum. Rozmówcy byli jednomyślni, że trzeba szukać sposobów na wsparcie Kijowa oraz budować międzynarodowe powiązania, aby zapewnić Ukrainie zrównoważoną przyszłość. W czasie poświęconej temu sesji, Torfi Johannesson (PA Bioekonomia) podkreślił ogromną wagę networkingu oraz potrzebę animowania współpracy projektowej.
Musimy zobaczyć, gdzie jesteśmy teraz, dokąd chcemy dojść i co musimy zrobić, aby tam dotrzeć – stwierdził Torfi Johannesson, dając do zrozumienia w jakim kierunku należy podążać.
Musimy popracować nad zapobieganiem militaryzacji żywności i ratować nasze oparte na wartościach demokracje. To pomoże zapobiec wzrostowi narodowego protekcjonizmu – zauważyła Olga Trofimcewa, kierownik zespołu ds. rolnictwa w Mikołajewskim Węźle Wodnym, była minister polityki rolnej i spraw zagranicznych Ukrainy.
Obok tego, paneliści poruszali również inne ważne zagadnienia. Charlotte Petri Gornitzka (Szwedzka Agencji Sytuacji Kryzysowych) podkreśliła, iż struktury obrony cywilnej są niezwykle istotne. Jej zdaniem powinny one wspierać obronę wojskową. W swojej prelekcji zaznaczyła, że całkiem niedawno Szwecja znacznie wyraźniej przesunęła się w kierunku takiego myślenia, gdyż ważne jest, by działać wspólnie, póki jest na to czas, a nie wtedy, gdy nadjedzie kryzys.
Kolejne, 16. Doroczne Forum zaplanowano na drugą połowę października. Odbędzie się ono na terenie Trójmiasta. Gospodarzem wydarzenia będzie Województwo Pomorskie we współpracy z Radą Państw Morza Bałtyckiego, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Punktem Strategii Bałtyckiej. Będzie to już trzeci raz, gdy Forum odbywa się na Pomorzu (pierwsza edycja w 2011, druga w 2018 roku).
Krótka charakterystyka Strategii na rzecz Bałtyku
Strategia UE na rzecz Regionu Morza Bałtyckiego (SUERMB, ang. EUSBSR) została przyjęta przez Komisję Europejską w 2009 roku. Obejmuje ona Danię, Estonię, Finlandię, Litwę, Łotwę, a także Niemcy, Polskę i Szwecję, mając na celu wzmocnienie współpracy między ośmioma krajami członkowskimi Wspólnoty. SUERMB implementowana jest za pomocą Planu Działań, stanowiącego mapę drogową, ukierunkowaną na realizację trzech założeń tj.: zwiększenie ochrony środowiska morskiego, poprawa infrastruktury oraz wzrost poziomu dobrobytu. Zakłada on również powiązanie EUSBSR z Celami Zrównoważonego ONZ 2030 . Osiągnięciu poszczególnych priorytetów Strategii mają pomóc tzw. projekty flagowe, wdrażane w ramach 14 Obszarów Tematycznych (Policy Areas, PAs). Obecnie, Polska pełni rolę współkoordynatora w czterech z nich, tj.: Biogeny, Innowacje, Kultura i Turystyka. Warto dodać, że od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 roku sprawujemy także całościowe kierownictwo strategiczne w SUERMB, co ma związek z rotacyjną prezydencją w Strategii.
Doroczne Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
Doroczna Konferencja Strategii UE na rzecz Regionu Morza Bałtyckiego (RMB) to jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych cyklicznych spotkań w Europie Północnej. Co roku, wydarzenie to odbywa się w innym miejscu wokół Morza Bałtyckiego, przyciągając kilkuset gości z kilkunastu państw. Za każdym razem, gromadzi ono przedstawicieli różnych sektorów – od rządów oraz administracji publicznej, przez ośrodki naukowo-badawcze, NGOs, czy instytucje zarządzające programami operacyjnymi, aż po sektor prywatny. Stwarza to niepowtarzalną możliwość nawiązywania kontaktów z partnerami z makroregionu w celu wymiany doświadczeń, inicjowania wspólnych projektów, czy promowania tych już istniejących.