Stowarzyszenie „Pomorskie w Azji”
Stowarzyszenie „Pomorskie w Azji” koncentruje się na inicjowaniu, promowaniu oraz rozwijaniu współpracy gospodarczej, kulturalnej, turystycznej i naukowej między województwem pomorskim, a krajami Azji. Wspiera także organizacje i instytucje propagujące ideę współpracy polsko-azjatyckiej, działając jako platforma wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między samorządami, urzędami, uczelniami, przedsiębiorstwami oraz organizacjami pozarządowymi.
Cele Stowarzyszenia
- Promowanie i reprezentowanie Województwa Pomorskiego w Azji, w tym nawiązywanie kontaktów z partnerami zagranicznymi.
- Wspieranie wymiany doświadczeń z podmiotami azjatyckimi działającymi w obszarze gospodarki, turystyki, nauki i kultury.
- Organizowanie wydarzeń promocyjnych, misji gospodarczych, targów i seminariów w Azji oraz wspieranie rewizyt azjatyckich partnerów.
- Monitorowanie rynku azjatyckiego i dostarczanie informacji pomocnych dla pomorskich przedsiębiorstw i instytucji.
- Wspieranie działań edukacyjnych, naukowych i kulturalnych oraz promocja oferty turystycznej Pomorza w Azji.
Historia Stowarzyszenia
Stowarzyszenie zostało założone w 2015 roku jako „Pomorskie w Chinach” na mocy porozumienia Samorządu Województwa Pomorskiego oraz miast Gdańska, Sopotu i Gdyni. W wyniku zmian geopolitycznych oraz rosnących potrzeb współpracy z innymi krajami Azji w 2023 roku rozszerzono zakres działalności na cały region azjatycki, zmieniając nazwę na „Pomorskie w Azji”.
Zrealizowane działania
- Organizacja seminariów gospodarczych z cyklu „Zrozumieć Azję” (wcześniej „Zrozumieć Chiny”), które obejmowały takie tematy jak: szanse i wyzwania dla przedsiębiorców w Turcji, Indiach, Bangladeszu, Indonezji, Japonii i Wietnamie, wejście na chiński rynek oraz rola Hongkongu jako bramy do Chin.
- Dofinansowanie udziału w międzynarodowych targach, takich jak Hong Kong Jewellery & Gem Fair.
- Zaangażowanie w realizację projektu „Live Sessions for China and Korea 2022”, w ramach którego Tomasz Chyła Quintet zaprezentował swoje nagranie podczas prestiżowego JZ Festival w Szanghaju. Dzięki temu polska muzyka jazzowa została szeroko promowana w Chinach i Korei, wzmacniając obecność sektorów kreatywnych Pomorza na arenie międzynarodowej.
- Współorganizacja misji gospodarczych i promocja pomorskich przedsiębiorstw w Chinach i innych krajach Azji.
- Promowanie kultury, turystyki i edukacji Województwa Pomorskiego na arenie międzynarodowej.
- Wsparcie Miejskiego Teatru Miniatura w udziale na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Lalkowych w Szanghaju. Sukces spektaklu „Czerwony Kapturek” w reżyserii Davida Zuazoli, nagrodzonego za najlepszą reżyserię, przyczynił się do promocji kultury pomorskiej na poziomie międzynarodowym.
Kontakt
Biuro Stowarzyszenia „Pomorskie w Azji”
ul. Okopowa 21/27
80-810 Gdańsk
E-mail: azja@pomorskie.eu
Telefon: +48 58 32 68 806