CMA CGM uruchomi nowy serwis między Gdańskiem, Kłajpedą a Skandynawią
Nowe połączenie ruszy 16 lipca z portu Göteborg. Pierwsze zawinięcie do Gdańska nastąpi 20 lipca. Serwis SWX zapewni bezpośredni, zrównoważony transport ładunków między Szwecją, Danią, Litwą i Polską pozwalając na zmniejszenie liczby samochodów ciężarowych przewożących towary między tymi krajami. Ponadto zapewnione będzie połączenie z dalekowschodnimi serwisami oceanicznymi CMA CGM zawijającymi do Baltic Hub. Z Göteborga statek będzie wychodził w każdą środę. Do Gdańska docierał będzie w niedziele, a wychodził w kierunku szwedzkiego portu w poniedziałki. Transit time z Gdańska do Göteborga wyniesie 2 dni, do Aarhus 3 dni, a do Kłajpedy 5 dni. Z Kłajpedy do Gdańska transit time wyniesie 1 dzień.
Osiem kontenerów z benzyną morską wpadło do Morza Arabskiego
Podczas sztormu statek MSC ELSA 3 płynący pod liberyjską banderą wywrócił się na bok u wybrzeży Kerali. Według portalu Manorama Online do morza wyciekła benzyna morska, czyli ta ze specjalnymi dodatkami, używana do silników łodzi i statków, oraz olej napędowy. Indyjska straż przybrzeżna wydała ostrzeżenie przed potencjalnym skażeniem terenu w tym rejonie Kerali, a policja zaczęła nadawać komunikaty przez głośniki, ostrzegając ludzi, aby zachowali czujność i nie zbliżali się do niezidentyfikowanych obiektów, które mogą dryfować na brzeg.
maritime-executive.com
gospodarkamorska.pl
Baza serwisowa Baltic Power w Łebie otwarta!
Grupa Orlen osiągnęła ważny kamień milowy w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – w Łebie rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla morskiej energetyki wiatrowej. To kluczowa infrastruktura dla realizowanego wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power projektu Baltic Power – pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, której uruchomienie planowane jest na 2026 rok. W bazie w Łebie przez kolejne 30 lat zatrudnienie znajdzie około 60 techników i pracowników odpowiedzialnych za bieżącą obsługę farmy. Już teraz odgrywa ona kluczową rolę w trwających pracach instalacyjnych na morzu, około 23 km od wybrzeża, gdzie trwa montaż monopali i elementów przejściowych. W najbliższych tygodniach rozpocznie się instalacja turbin i kabli morskich.
Statek płynący z Gdańska osiadł na mieliźnie w cieśninie Sund
Płynący z Gdańska 93-metrowy turecki masowiec Ali Aykin osiadł w niedzielę rano na mieliźnie w cieśninie Sund. Jeden z członków załogi został zatrzymany w związku z piciem na pokładzie alkoholu. Przewożący złom statek zboczył z toru wodnego na wysokości miejscowości Klagshamn na południe od Malmoe. Wezwani na miejsce inspektorzy nie zaobserwowali śladu wycieku paliwa żeglugowego, którego w zbiornikach znajduje się 69 tys. litrów. Według branżowej gazety „Sjoemmanen” jesienią 2024 r. ten zarejestrowany na karaibskich wyspach Saint Vincent i Grenadyny masowiec został objęty zakazem żeglugi w związku z licznymi usterkami i nieprawidłowościami podczas postoju w szwedzkim Halmstad.
Największa taka transakcja w Polsce. Equinor i Polenergia domknęły finansowanie swoich farm na morzu
Equinor, międzynarodowy koncern energetyczny z siedzibą w Norwegii i Polenergia, największa polska prywatna grupa energetyczna zamknęły finansowanie dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To największa transakcja w formule project finance w historii polskiej energetyki – w finansowanie projektów zaangażowanych zostało około 30 instytucji finansowych, a jej wartość to ponad 6 mld euro. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1440 MW realizowane przez Equinor i Polenergię to kluczowy element polskiej transformacji energetycznej, a zarazem największa prywatna inwestycja energetyczna w Polsce. Już w 2028 roku 100 nowoczesnych turbin wiatrowych, każda z nich przewyższająca Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, dostarczy zieloną energię do ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych, wzmacniając bezpieczeństwo i niezależność energetyczną kraju.
Estonia stawia na ekologizację i odbudowę floty pasażerskiej i towarowej
Estonia uruchomiła dotację rządową w wysokości 25 mln euro (28 mln dolarów) mającą na celu zachęcenie do odbudowy i ekologizacji statków pasażerskich i towarowych, holowników i innych statków portowych i pomocniczych w estońskich portach. Dzięki temu Estonia stała się jednym z niewielu krajów w Europie oferujących bezpośrednie wsparcie finansowe w formie pomocy państwa na modernizację statków. Nowa dotacja, uchwalona przez ministra infrastruktury Estonii, Kuldara Leisa, zapewnia armatorom i operatorom dotacje pokrywające od 15% do 30% kwalifikowanych kosztów modernizacji, do maksymalnej kwoty 5 mln euro na projekt. Na przykład, aby kwalifikować się do 30% stawki wsparcia, statek musi zostać przekształcony w statek o zerowej emisji. Ponadto czynniki takie jak państwo bandery statku i częstotliwość jego wizyt w lokalnych portach również wpływają na stawkę wsparcia.
Rosyjskie samoloty u wybrzeży Porvoo w Finlandii
Fińskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, że podejrzewa, iż dwa rosyjskie samoloty wojskowe naruszyły fińską przestrzeń powietrzną. Według resortu do incydentu doszło u wybrzeży Porvoo na południu Finlandii. „Rosja zawsze demonstrowała silną obecność wojskową. To nie jest nic nowego. Nowością jest jednak to, że Rosja chroni tankowce należące do jej „floty cieni” na wąskich przejściach przez Zatokę Fińską. Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły działania eskortowe. To coś dotąd niespotykanego” – powiedział minister, odnosząc się do wysłania przez Rosję myśliwca Su-35 do „osłony” wyprowadzanego przez estońską marynarkę wojenną tankowca płynącego bez bandery i zmierzającego do rosyjskiego Primorska. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, a rosyjskie siły powietrzne naruszyły przy tym przestrzeń powietrzną Estonii i NATO.