Szwedzkie myśliwce nad Bałtykiem, ekologiczne wyzwania na Morzu Czarnym i „zielona żegluga” w Kłajpedzie – w tym tygodniu na światowych wodach dzieje się wiele! Przygotowaliśmy dla Was przegląd najciekawszych wydarzeń z branży morskiej. Szczegóły i źródła w rozwinięciu. Życzymy owocnej lektury!
Szwedzkie wojsko zidentyfikowało dwa rosyjskie bombowce nad Bałtykiem
Siły zbrojne Szwecji poinformowały we wtorek o zidentyfikowaniu dwóch rosyjskich bombowców Tu-22 (w kodzie NATO: Backfire) nad Bałtykiem, eskortowanych przez dwa samoloty bojowe Su-27 (Flanker). W Zatoce Fińskiej Rosjanie zostali przechwyceni przez fińskie samoloty F-18 (Hornet), a następnie byli śledzeni przez holenderski myśliwiec F-35 (Lightning II), odbywający misję NATO Air Policing.
Więcej na pap.pl
Wypadek na Morzu Czarnym. Dwa rosyjskie tankowce złamały się na pół. Groźba katastrofy ekologicznej (materiał video)
Do wyjątkowo groźnego wypadku doszło 14 grudnia br. nieopodal Cieśniny Kerczeńskiej prowadzącej z Morza Czarnego na Morze Azowskie. Jak podają rosyjskie i ukraińskie media, w wyniku silnych fal doszło do rozerwania kadłubów statków transportujących produkty naftowe. Pojawiające się informacje o wycieku wskazują na groźbę ogromnego zanieczyszczenia morskiej fauny i flory.
Więcej na money.pl
Port Kłajpeda dołącza do „zielonej” trasy żeglugowej
Na litewskie wody 16 września wpłynął pierwszy statek poruszający się tą trasą, Eco Umande. Ma to stanowić początek nowy ery w zrównoważonej żegludze. Główny port Litwy dąży do stania się jednym z liderów w zakresie ochrony środowiska w rejonie Morza Bałtyckiego. Stąd niejako „wyróżnieniem” stało się jego włączenie do obsługiwaną przez firmę z Singapuru trasę, którą poruszają się statki napędzane ekologicznym metanolem. Wejście statku Eco Umande do Kłajpedy było tu szczególnym wydarzeniem, z udziałem przedstawicieli władz portu, firmy X-Press Feeders i innych podmiotów, czemu towarzyszył także występ muzyczny.
Więcej na gospodarkamorska.pl
Międzynarodowa konwencja o bezpiecznym i ekologicznym recyklingu statków już za pół roku wchodzi w życie
Właściciele statków muszą przygotować się na inwentaryzację materiałów niebezpiecznych. 26 czerwca 2025 r. — tuż za rogiem — wejdzie w życie Międzynarodowa Konwencja Hongkongu Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) o bezpiecznym i ekologicznym recyklingu statków (Konwencja Hongkongu). To przełomowe porozumienie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że branża recyklingu statków działa bezpiecznie i w sposób zrównoważony, mając na celu ochronę zarówno pracowników, jak i środowiska przed zagrożeniami stwarzanymi przez materiały niebezpieczne na statkach. Co roku około 500 komercyjnych statków oceanicznych osiąga koniec swojego okresu eksploatacji i przechodzi proces złomowania (tj. demontażu statków w celu recyklingu). Zgodnie z HKC statki o tonażu brutto (GT) powyżej 500 ton muszą prowadzić Inwentarz Materiałów Niebezpiecznych (IHM). Ten inwentarz zawiera szczegółowe informacje o wszystkich substancjach niebezpiecznych na pokładzie, takich jak azbest i metale ciężkie, umożliwiając tym samym bezpieczne i zgodne z przepisami postępowanie z nimi i ich utylizację podczas procesu demontażu statku.
Więcej na maritime-executive.com
Znamy nazwy nowych promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej
Jantar i Bursztyn – tak będą nazywały się nowe promy dla Polskiej Żeglugi Morskiej budowane w Stoczni Remontowej w Gdańsku. Nazwy obu promów czerpią inspirację z symboliki Bałtyku, gdzie bursztyny są jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów. Pierwszy prom, oznaczony jako NB101, ma być gotowy w trzecim kwartale przyszłego roku. Jednostka ta, zwodowana w październiku 2022 roku, przeszła już etap montażu systemów pokładowych. Aktualnie, wciąż trwają prace obejmujące niemal wszystkie obszary statku – od pokładów dla pojazdów i pasażerów, po mostek nawigacyjny oraz Centrum Manewrowo-Kontrolne. Druga jednostka, oznaczona jako NB102, została zwodowana 10 grudnia br. i planowana jest do wprowadzenia na trasę Polska–Szwecja w drugiej połowie 2026 roku. Nazwy Jantar i Bursztyn nawiązują do bogatej tradycji polskiej żeglugi oraz symboliki Bałtyku. Kontynuują one praktykę PŻM, która od lat wybiera dla swoich statków nazwy inspirowane polską historią, geografią czy zjawiskami przyrodniczymi.
Więcej na polska-morska.pl
Rosja zakłóca komunikację i śledzenie statków na Bałtyku
Rosja zakłóca komunikację i możliwość śledzenie statków na Bałtyku, w ten sposób sprawdza reakcje Zachodu. Agencji Reuters nie udało uzyskać komentarza rosyjskiego ministerstwa obrony. Już wcześniej, strona rosyjska zaprzeczała podobnym oskarżeniom, twierdząc, że to kraje Zachodu próbują zdestabilizować sytuację wewnątrz Rosji. Jednak rosyjskie statki handlowe wielokrotnie – od czasu ataku na gazociąg Nord Stream w 2022 r. – wyłączały sygnały systemu automatycznej identyfikacji (AIS), które umożliwiają nawigację elektroniczną. Jest to złamanie prawa morskiego, gdyż działanie takie stanowiło zagrożenie dla innych jednostek. Jednocześnie niemożliwe jest ciągłe obserwowanie wód polskich na Bałtyku, więc Polska może być bezpieczna jedynie dzięki operacjom własnym i prowadzonym przez sojuszników.
Więcej na polsatnews.pl
USA nakładają kolejne sankcje na Koreę Północną i Rosję
Nowe sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych są wymierzone głównie w działalność finansową Pjongjangu i jej wsparcie militarne dla Moskwy. Sankcje, które obejmują północnokoreańskie banki, generałów i innych urzędników, a także rosyjskie firmy transportowe ropy naftowej, są najnowszym środkiem USA mającym na celu zakłócenie wsparcia Korei Północnej dla wojny Rosji na Ukrainie. Ministerstwo Skarbu nałożyło sankcje na rosyjskie firmy handlu zagranicznego, które drogą morską wysyłają ropę i gaz do Korei Północnej. Firmy te obejmują Vostok Trading, DV Ink i Novosibirskoblgaz. Ministerstwo Skarbu poinformowało, że rozpoczęto wysyłkę „tysięcy ton ropy i gazu” do Korei Północnej począwszy od 2022 r. i cały czas proceder trwa. Korea Północna prawdopodobnie otrzymała ponad 1 milion baryłek ropy z Rosji w ciągu ośmiu miesięcy tego roku, naruszając sankcje ONZ, zgodnie z analizą zdjęć satelitarnych opublikowaną w listopadzie przez brytyjskie Open Source Centre i BBC. Od marca tego roku północnokoreańskie tankowce odbyły ponad 40 wizyt w rosyjskim dalekowschodnim porcie Vostoczny.
Więcej na marinelink.com