Rozpoczynamy nasz cykliczny cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce. Dla wszystkich zainteresowanych linki w rozwinięciu. Życzymy przyjemnej lektury!
Ogólnoświatowa awaria infrastruktury informatycznej uderzyła w europejskie porty
Jej skutkiem było mi.n. wyłączenie komputerów na całym świecie, a co za tym idzie wyłączenie witryn internetowych, lotnisk, banków i portów. Awaria miała charakter globalny i dotyczyła zewnętrznego dostawcy oprogramowania, z którego korzysta min. Baltic Hub.
https://www.porttechnology.org/news/worldwide-it-outage-hits-european-ports/
Greencarrier wprowadza biometan na wszystkich swoich trasach
Od lipca Greencarrier wprowadza przewozy morskie całkowicie wolne od paliw kopalnych. Nowa usługa została opracowana we współpracy z STX Group, globalnym dostawcą towarów środowiskowych i rozwiązań klimatycznych.
www.gospodarkamorska.pl/greencarrier-umozliwia-klientom-przejscie-na-paliwa-odnawialne-78963
Plany na powstanie nowej polskiej linii lotniczej, która zasili CPK
Samo uruchomienie lotniska CPK nie spowoduje, że skokowo w Polsce wzrośnie tonaż ładunków. Cargo lotnicze powinno się rozwijać, więc również powinna pojawić się linia, która specjalizowałaby się w obsłudze tego rynku.
https://www.pap.pl/aktualnosci/lasek-powstanie-nowa-polska-linia-lotnicza-ktora-zasili-cpk
Kanada ustanawia największy morski obszar chroniony
Rząd Kanady i obszarów wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej ustanowiły największy w kraju morski obszar chroniony (MPA- Marine Protected Area). Na obszarze znajdują się rzadkie i unikalne elementy głębinowe, które są biologicznymi gorącymi punktami w ekosystemie ekonomicznym (w odległości ok. 93 mil od Vancouver).
https://maritime-executive.com/article/canada-sets-up-its-largest-marine-protected-area
Niemcy budują morski terminal wodorowy
Projekt „H2-Import-Terminal Lubmin” będzie pierwszym na świecie pływającym terminalem importowym do konwersji zielonego amoniaku na zielony wodór- projekt Deutsche ReGas.
https://www.gospodarkamorska.pl/niemcy-buduja-morski-terminal-wodorowy-79098
Najnowsze trendy w cyberbezpieczeństwie morskim w 2024 r.
Jak co roku wytypowano listę top działań mających największy wpływ na bezpieczeństwo morskie. W tym roku znalazły się na niej: odpowiednie oprogramowanie, świadomość cyberbezpieczeństwa, programy szkoleniowe, mocno zwiększone bezpieczeństwo logistycznych punktów końcowych i inne.
https://maritime-executive.com/features/new-trends-in-maritime-cybersecurity-in-2024
Japonia wypuściła tankowiec napędzany metanolem, wykorzystujący również technologie AI i IoT
Japonia zwodowała swój pierwszy tankowiec napędzany metanolem, który ma wejść do służby około początku 2025 r. w handlu przybrzeżnym.
Hapag- Lloyd uruchamia nową trasę przewozową na Morzu Czerwonym oraz zmienia nazwę na Hanseatic Global Terminals
Pierwsze zawinięcie do portu w ramach nowej rotacji nastąpiło w Stambule w połowie czerwca br. Nowy szlak będzie obejmować: Stambuł, TR – Izmit, TR – Aliaga, TR – Jeddah, SA – Akaba, JO – Stambuł, T. (Saudi Arabia, Jordania, Turkey). W przypadku zmiany nazwy chodzi o dział terminali i infrastruktury HL, który będzie działać pod nową nazwą marki.
https://www.porttechnology.org/news/hapag-lloyd-launches-new-red-sea-service/
Marcin Ryngwelski nowym prezesem PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o., Grzegorz Pettke nowym Prezesem Zarządu Polskiego Rejestru Statków SA, a Karol Madej nowym dyrektorem Zarządu Portowej Straży Pożarnej Florian
https://www.gospodarkamorska.pl/nowy-prezes-zarzadu-polskiego-rejestru-statkow-sa-78581
Polska otrzymała 2,1 mld na projekty transportowe, w tym inwestycje w portach morskich
Kwota została przyznana z unijnego instrumentu ,,Łącząc Europę” (CEF). Dofinansowanie Unii Europejskiej zostało przyznane na realizację dwóch projektów z sektora morskiego o łącznej wartości blisko 160 mln zł.
https://www.gospodarkamorska.pl/21-mld-zl-dla-polski-na-projekty-transportowe-79296