Rola doradców zawodowych jest wieloaspektowa i ma na celu pomoc osobom w różnych etapach życia zawodowego w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ich kariery. Choć AI nieprędko zastąpi osobisty kontakt z doradcą, to może być cennym narzędziem wspomagającym pracę, pozwalającym na efektywniejsze i bardziej spersonalizowane świadczenie usług doradczych. Czy i jak w pracy doradcy zawodowego można skutecznie wykorzystywać narzędzia AI (ChatGPT)? Zapraszamy na spotkanie z ekspertami i praktykami.
8 marca Samorząd Województwa Pomorskiego podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem WSB Merito w Gdańsku. Podczas spotkania w obecności rektora Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku dr hab. Jana Wiśniewskiego, prof. UWSB Merito, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk podkreślił rolę uczelni w kształceniu kadr województwa i znaczenie zacieśnienia współpracy celem prowadzenia kształcenia dla aktualnych i przyszłych potrzeb naszego regionu.
Korzyści z wprowadzenia AI do doradztwa zawodowego
Rola doradców zawodowych polega na udzielaniu wsparcia i pomocy osobom w różnych aspektach ich życia zawodowego, w celu umożliwienia im osiągnięcia sukcesu i satysfakcji zawodowej. To nie tylko pomoc w identyfikacji celów zawodowych i doradztwo w wyborze ścieżki kariery. Współpraca z doradcą zawodowym jest ważna już na samym początku edukacji, bo może być cennym wsparciem przy wyborze odpowiedniego kierunku studiów czy szkolenia zawodowego. Doradcy zawodowi pomagają także w przygotowaniu profesjonalnego CV, listu motywacyjnego i w przygotowaniu się do rozmów kwalifikacyjnych. Dysponują szeroką wiedzą dotyczącą strategii poszukiwania pracy i korzystania z różnych platform rekrutacyjnych. Mogą też stanowić pierwsze wsparcie w trudnych sytuacjach zawodowych, takich jak utrata pracy, zmiana zawodu, relokacja czy powrót do pracy po przerwie.
Kompetencje przyszłości czy przyszłość kompetencji?
Warto na bieżąco śledzić zmiany na rynku pracy i dzięki temu skutecznie dostarczać informacji o trendach, wymaganiach pracodawców oraz perspektywach zawodowych w różnych branżach i sektorach. Nowoczesne narzędzia AI mogą wspomóc doradców w codziennej pracy. Już 16 kwietnia odbędzie się spotkanie pt. „Kompetencje i potrzeby w perspektywach ucznia, pracodawcy i doradcy zawodowego” zorganizowane przez Uniwersytet WSB Merito Gdynia wraz z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Gdańsku. Prelegenci oraz eksperci Uniwersytetu podzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i najlepszymi praktykami. Dowiedz się, w jaki sposób firmy współpracują, by wspierać rozwój szkolnictwa branżowego na Pomorzu.
AGENDA
10:00 – 10:10 – Powitanie uczestników
10:10 – 10:30 – Wykorzystanie narzędzi AI na przykładzie ChatGPT do zwiększenia aktywizacji zawodowej
Marek Ożarowski, wykładowca WSB Merito
10:30 – 10:50 – Kompetencje przyszłości, czy przyszłość kompetencji? Zarządzanie karierą zawodową w czasach VUCA/BANI
Alicja Dettlaff, konsultantka HR
10:50 – 11:10 – Perspektywa doradcza w rozumieniu potrzeb ucznia i pracodawcy
Katarzyna Abramowicz, doradczyni zawodowa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Gdyni
11:10 – 11:30 –Współpraca biznesu i edukacji w rozwoju szkolnictwa branżowego na Pomorzu
Damian Mucha, Prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza
11:30 – 11:50 – : Model szkolnego doradztwa zawodowego. Od ucznia do pracownika
Grażyna Kurowska, nauczycielka-konsultantka w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku i Beata Jacak-Drabik, Ekspertka Belbin®
11:50 – 13:00 – Debata
Prowadzący: Krzysztof Świętalski, doradca zawodowy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku
Uczestnicy: Agnieszka Zielonka, właścicielka Akademii Ja, Monika Piekarz, pedagożka i doradczyni zawodowa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Gdyni, Anna Dukowska, Powiatowa Konsultantka ds. Doradztwa Edukacyjno – Zawodowego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie, Tomasz Kąkol, Wicedyrektor Pomorskiego Centrum Edukacji nauczycieli, dr Stanisława Kierznikowicz, Dyrektor Finansowa EL-MARK sp. zo.o. sp.k.
13:00 – 13:30 – Networking
13:30 – 15:00 – Warsztat pt. AI – Twój pomocnik w procesie przygotowania do rekrutacji
- Wprowadzenie do sztucznej inteligencji w procesie rekrutacyjnym.
- Tworzenie dokumentów aplikacyjnych za pomocą narzędzi opartych na SI.
- Ćwiczenie praktyczne: Tworzenie własnego CV za pomocą narzędzi SI.
- Rola SI w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej.
Dorota Botkowska i Katarzyna Zadora, doradczynie zawodowe z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku
Współorganizatorem spotkania jest: Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
Partnerzy: Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pomorska Rzemieślnicza Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Gdyńska Sieć Doradców Zawodowych, Akademia JA.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.
Kiedy? Wtorek 16 kwietnia 2024 r., godz. 10:00 -15:00
Gdzie? Uniwersytet WSB Merito Gdynia, ul. Śląska 35/37, Gdynia, Aula 15
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Konieczna jest rejestracja.
Rezerwacja miejsc na spotkanie odbywa się za pośrednictwem strony WSB Merito .
Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco
Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.