GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2025/01/news-000.png Najważniejsze wydarzenia branży morskiej – przegląd prasy

Najważniejsze wydarzenia branży morskiej – przegląd prasy

fot. Canva
08.04.2025
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
08.04.2025

Najnowszy przegląd prasy z branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce. Dla wszystkich zainteresowanych linki w rozwinięciu. Życzymy przyjemnej lektury!

Gaz-System wybrał wykonawcę nabrzeża i gazociągu podmorskiego FSRU w Gdańsku

Gaz-System podpisał umowę z konsorcjum w składzie: GAP INŞAAT YATIRIM VE DIŞ TCARET (lider), UNITEK NŞAAT SANAYI VE TICARET oraz Fabe Polska, jako generalnym wykonawcą części morskiej Programu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Konsorcjum będzie odpowiedzialne za przygotowanie projektu wykonawczego, dostawę maszyn i urządzeń oraz budowę części morskiej Programu FSRU. Działania te obejmują powstanie nabrzeża postojowo-cumowniczego wraz z infrastrukturą niezbędną do obsługi jednostki regazyfikacyjnej, a także budowę gazociągu podmorskiego, który połączy terminal z krajowym systemem przesyłowym. Budowa nabrzeża w Zatoce Gdańskiej rozpocznie się od przeprowadzenia prac pogłębiarskich, które zaplanowano na II połowę 2025 roku. Planowany termin uruchomienia Terminalu FSRU to I kwartał 2028 roku.
inwestycje.pl

CRIST Offshore dołączył do ekstraklasy. Umowa na stację offshore z Ocean Winds podpisana

Zamówiona przez Ocean Winds morska stacja elektroenergetyczna to serce morskiej farmy wiatrowej. Posadowiona na monopalu konstrukcja będzie miała za zadanie odbieranie energii generowanej przez turbiny wiatrowe, transformację jej na napięcie 275kV oraz przekazywanie linią eksportową na ląd. Podczas konferencji zebrani wysłuchali krótkiej prezentacji na temat projektowanej wciąż stacji, którą zbuduje CRIST Offshore. Będzie ona wyposażona w transformator mocy, konwertujący energię z 66kV do 275kV, awaryjne źródło energii, systemy przeciwpożarowe i wentylacyjne oraz szereg systemów bezpieczeństwa. Stacja będzie bezobsługowa, co oznacza, że nie będzie stale obsadzona personelem – technicy będą na nią przypływać żeby wykonywać prace konserwacyjne i ewentualne naprawy. Cała konstrukcja będzie mierzyć 30 x 20 x 20 metrów, czyli mniej więcej tyle, co kilkupiętrowy budynek.
zielonagospodarka.pl

Stena Line opracowuje nowy statek koncepcyjny

Jednym z kluczowych celów Stena Line jest redukcja emisji CO₂ o 30 procent do 2030 roku. Osiągnięcie tego celu wymaga podejmowania działań w wielu obszarach, w tym dekarbonizacji floty. Realizowane jest to zarówno poprzez zwiększanie efektywności obecnych jednostek, jak i rozwój nowej generacji statków o zoptymalizowanych parametrach i innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. Najnowszą koncepcją Stena Line dla przyszłych statków jest Stena Futuro – 240-metrowa jednostka Ro-Ro przystosowana do transportu naczep i samochodów.
portalmorski.pl

Pierwsza norweska jednostka feeder na biometanol wyruszyła w morze

Norwegia odnotowała kamień milowy w swoich staraniach o zostanie liderem w dziedzinie ekologicznej żeglugi, wprowadzając pierwszy z dwóch statków, które będą napędzane biometanolem. Kontenerowce, które działają w ramach partnerstwa między North Sea Container Line i MPC Container Ships, rozszerzą handel Norwegii z Europą, jednocześnie obniżając emisje. NCL Vestland jest pierwszym z dwóch statków, które zostały zamówione w 2023 r. w ramach programu częściowo sponsorowanego przez norweski rząd w celu promowania ekologicznej żeglugi. Projekt otrzymał 13,7 mln NOK (1,3 mln USD) dofinansowania od Enova SF, przedsiębiorstwa państwowego należącego do norweskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, oraz 60 mln NOK (5,7 mln USD) z funduszu NOx (Næringslivets NOx-fond), funduszu norweskiego sektora biznesowego na rzecz redukcji.
maritime-executive.com

Linia kolejowa przy Kanale Panamskim trafiła do innego giganta niż się spodziewano

To gigant Maersk przejmie kontrolę nad linią kolejową biegnącą wzdłuż Kanału Panamskiego. Canadian Pacific Railway Company (CPAC) wraz Lanco Group sprzedały wszystkie udziały w spółce joint venture Panama Railway Company świadczącej usługi transportu towarowego i pasażerskiego wzdłuż Kanału Panamskiego. Donald Trump nie będzie zadowolony z faktu, że to duńska firma przejmie kontrolę nad panamską linią kolejową. Spółka ma istotne znaczenie w kontekście ograniczeń w przepływaniu statków przez Kanał Panamski w okresach suszy i obniżenia się lustra wody.
wnp.pl

Dania zwiększa wydatki na obronność na morzu. W planach ponad 20 nowych okrętów

Władze Danii zgodziły się na ustanowienie Funduszu Przyspieszenia (Acceleration Fund), na inwestycje które wzmocnią duńską obronność w perspektywie krótkoterminowej, w tym z myślą o zobowiązaniach w ramach NATO. Na ten cel rząd przeznaczy 50 mld koron duńskich (ok. 7 mld dolarów) w latach 2025-2026. Wśród zaplanowanych wydatków jest zakup uzbrojenia do działań morskich, w tym okrętów, pojazdów bezzałogowych i min morskich.
gospodarkamorska.pl

SAAM Towage i Caterpillar Marine podpisały MoU (Memorandum of Understanding) w sprawie paliw alternatywnych

Umowę podpisano w celu oceny i wdrożenia alternatywnych rozwiązań zasilania dla oleju napędowego, w tym elektryfikacji i paliw alternatywnych, takich jak metanol i etanol, dla floty holowników. Zarówno SAAM Towage, jak i Caterpillar Marine pracują już nad silnikiem dwupaliwowym Cat® 3500E, który będzie wykorzystywał metanol. Testy mają rozpocząć się w tym roku. SAAM Towage obsługuje już dwa holowniki elektryczne z silnikami CAT w Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) i przygotowuje się do odbioru trzeciego takiego holownika do swoich operacji w Chile. SAAM Towage, dysponując ponad 150 holownikami napędzanymi silnikami Caterpillar Marine, ściśle współpracuje z firmą w celu wykorzystania najnowszych technologii w celu poprawy wydajności floty. Ten sojusz jest zgodny z celami zrównoważonego rozwoju jakie firma sobie wyznaczyła i stanowi potężne narzędzie do stawiania czoła wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu i wysiłkami na rzecz dekarbonizacji światowego przemysłu morskiego -podsumowuje swoje działania SAAM Towage.
porttechnology.org

Niemiecka linia wycieczkowa AIDA Cruises, złożyła zamówienie na dwa nowe wielopaliwowe statki wycieczkowe od włoskiego koncernu stoczniowego Fincantieri

W ramach kontraktu o wartości ponad 2 miliardów euro Fincantieri zaprojektuje i zbuduje statki przystosowane do wielu paliw, a dostawy zaplanowano na pierwszy kwartał lat 2030 i 2032. Według AIDA Cruises nowe statki zostaną zaprojektowane do zasilania różnymi rodzajami paliw, w tym LNG, a także niskoemisyjnymi i bezemisyjnymi paliwami biologicznymi i syntetycznymi, jeśli będą dostępne na dużą skalę. Te niezwykłe nowoczesne statki, każdy z około 2100 kabinami, zaoferują gościom zupełnie nową klasę wycieczkowców, które doskonale wpisują się pomiędzy nieco mniejsze jednostki klasy Hyperion tego samego armatora (Carnival Corporation).
offshore-energy.biz

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.