INTERIZON INNOVATION NIGHT to wydarzenie organizowane przez Klaster Interizon, będący Krajowym Klastrem Kluczowym. To już drugie spotkanie dla przedstawicieli biznesu z branży ICT, zrzeszonych w klastrze oraz partnerów klastra, w nieformalnej fomule.
Ideą przewodnią wydarzenia jest promocja ciekawych, innowacyjnych i inspirujących projektów oraz przedsięwzięć realizowanych przez uczestników klastra i Interesariuszy Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Celem spotkania jest umożliwienie nawiązania współpracy pomiędzy podmiotami zorientowanymi na rozwój poprzez innowacje, a także promocja rozwiązań wśród potencjalnych odbiorców.
Wydarzenie było podzielone na dwie części. Pierwsza informacyjna zawierała krótkie prezentacje projektów i ich efektów lub potencjalnych korzyści.
Tematy prezentacji:
- Szybka ścieżka z długimi przestojami – kolejowy system audio Platan,
- Jak RFID współpracuje z automatyką lepiej niż kody Data Matric,
- Idea Smart City pisana na nowo, czyli innowacje w służbie miastom i mieszkańcom,
- Autonomiczny system przetworników sygnałowych z funkcjami sterującymi SimModulo – Simex sp. z o.o.,
- Low-cost Energy-efficient reconfigurable antenna for 2.4 GHz wireless systems,
- Zespół zintegrowanych aplikacji wspierających system ERP w obszarze procesów produkcji jachtów,
- Aplikacje Proof of Delivery, czyli jak technologie IT wspierają pomoc dla osób starszych,
- Rozwijanie relacji z firmami IT i budowanie technologicznych społeczności.
Druga networkingowa zapewniała środowisko do budowania nowych znajomości, partnerstw w celu zainicjowania wspólnych projektów lub przedsięwzięć, wymiany doświadczeń, rozwijania innowacyjności i kreatywności w uczestnikach, a także wsparcie w pozyskaniu cennych kontaktów.
Inteligentne Specjalizacje Pomorza to obszary gospodarki o dużym potencjale rozwoju i innowacyjności, istotne z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki województwa pomorskiego i bazujące na unikatowych zasobach regionalnych. W ramach ISP zakłada się m.in. realizację prac badawczo-rozwojowych (B+R) i przedsięwzięć innowacyjnych, przyczyniających się do rozwoju konkurencyjnych, w skali krajowej i międzynarodowej, produktów i usług rynkowych. Identyfikacja obszarów ISP ma znaczenie dla realizacji obowiązującej Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 (RPS PPK) oraz jest powiązana z realizacją Regionalnych Programów Strategicznych (RPS). Jest również istotnym elementem wdrażania Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027 (FEP 2021-2027).
W województwie pomorskim funkcjonują cztery specjalizacje:
ISP 1 – Technologie offshore i portowo-logistyczne;
ISP 2 – Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie;
ISP 3 – Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie;
ISP 4 – Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia.
Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Pomorskiego.