Trwa usuwanie wraku tankowca Terra Nova, czy jest to duże zagrożenie ekologiczne? W porcie południowej Walii planowana jest inwestycja w niskoemisyjną i szybko rozwijającą się strefę inwestycji infrastrukturalnych. W cotygodniowym przeglądzie wydarzeń z branży morskiej z kraju i ze świata znajdziesz wiele więcej. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce.
„Horyzont II” wyszedł w rejs na Spitsbergen
20 sierpnia 2024 roku, statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni „Horyzont II” wyszedł w przedostatni w tym sezonie rejs na Spitsbergen. Statek w ciągu 8 dni dotrze na archipelag Svalbard, gdzie w dniach od 3 do 9 września 2024 roku weźmie udział w naukowych warsztatach badawczych z zakresu geologii oraz zaopatrzy polską stację badawczą w Hornsund, do której dostarczy żywność, paliwo, materiały niezbędne do funkcjonowania stacji oraz sprzęt badawczy.
Więcej informacji na stronie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Trwa usuwanie wraku tankowca Terra Nova. Jak poważne jest zagrożenie ekologiczne?
Tankowiec przewoził około 1,4 miliona litrów oleju opałowego, a część tego ładunku wyciekła do wód zatoki manilskiej. Jednakże na tą chwilę wyniki wskazują na niewielką ilość nowych wycieków, a widoczne ślady ropy są minimalne, co pozwala na optymistyczne prognozy co do dalszych działań.
Więcej informacji na portalu stoczniowym
Stowarzyszenie Portów Brytyjskich wraz z Saltend Chemicals Park planują przekształcić duże obszary portu w Płd. Walii w niskoemisyjną i szybko rozwijającą się strefę inwestycji infrastrukturalnych
Całość obejmie ponad 100 akrów gruntów inwestycyjnych – w głównej mierze dla spółek specjalizujących się w przetwarzaniu pierwiastków ziem rzadkich, producentów materiałów akumulatorowych, producentów zielonej energii i łańcuchów dostaw o zerowej wartości netto, a także w opracowywaniu modeli biznesowych wychwytywania i utylizacji dwutlenku węgla (CCU).
Więcej informacji na stronie port technology
Związek Armatorów Polskich wybrał władze na nową kadencję
Związek Armatorów Polskich powstał 25 maja 1929 roku w Gdyni. W chwili obecnej liczy 12 członków. Są to : Polska Żegluga Morska P.P., Żegluga Polska S.A., Unity Line, CHIPOLBROK – Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe S.A., Polska Żegluga Bałtycka S.A., Euroafrica Services Ltd., Polskie Linie Oceaniczne S.A. Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o., Fairplay Polska Sp. z o.o., Polskie Ratownictwo Okrętowe Sp. z o.o., Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Politechnika Morska w Szczecinie.
Więcej informacji na gospodarka morska
Planowany wzrost importu amoniaku do Polski drogą morską
Ceny gazu ziemnego na holenderskiej platformie TTF osiągnęły poziomy najwyższe od grudnia zeszłego roku, co powoduje znaczny wzrost kosztów produkcji amoniaku, a z kolei port w Policach, dzięki swojej infrastrukturze, jest idealnym miejscem do rozwijania działalności związanej z importem amoniaku. Zarząd Grupy Azoty jest przekonany, że rozwój infrastruktury portowej w Policach oraz intensyfikacja importu amoniaku są kluczowymi elementami strategii, która pozwoli firmie utrzymać konkurencyjność na rynku morskim.
Więcej informacji na polska morska
Do 2040 r. globalna moc morskich farm wiatrowych osiągnie poziom 520 GW
Wielka Brytania, Francja i Portugalia znajdą się w czołówce krajów, które będą dążyć do rozwoju pływającej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. kontynent ten będzie odpowiedzialny za 20% mocy zainstalowanej we floating offshore wind.
Więcej informacji na offshore wind poland
Podjęto decyzję ws. lokalizacji polskiego Głębokowodnego Terminala Kontenerowego
Głębokowodny Terminal Kontenerowy ma powstać na wschód od falochronu terminala LNG w Świnoujściu. Dodatkowo przedstawiono też plany innych działań, min.: nowego przebiegu drogi rowerowej R10, odtworzenia siedlisk lokalnej flory i fauny, inwestycji związanej z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz wytyczenia nowej drogi do plaży.
Więcej na gospodarka morska
Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco
Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.