POMORSKIE KOMPETENCJE JUTRA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/09/doradztwo.png Doradztwo zawodowe w czasach transformacji: Jak pomorscy eksperci pomagają mieszkańcom planować karierę

Doradztwo zawodowe w czasach transformacji: Jak Pomorscy eksperci pomagają mieszkańcom planować karierę

fot. Canva
27.09.2024
Beata Widera
Beata
Widera
27.09.2024

Jak pomagać klientom w planowaniu ścieżki zawodowej gdy świat bardzo dynamicznie się zmienia, przybywa nowych technologii i zawodów? To jedno z wyzwań stojących przed pomorskimi doradcami zawodowymi. Odpowiedzią na to wyzwanie było kolejne spotkanie pomorskich doradców zawodowych, którzy w dniach 18 i 19 września br. zebrali się w Sulęczynie, aby doskonalić swój warsztat pracy.

– Zależy nam, aby pomorscy doradcy zawodowi byli przygotowani do wspierania rozwoju zawodowego mieszkanek i mieszkańców regionu, do projektowania ich karier pod potrzeby Pomorza, aby gospodarka bazowała na talentach i kompetencjach mieszkańców – podkreśla Katarzyna Żmudzińska, wicedyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

WUP jest współrealizatorem projektu – realizowanego przez Województwo Pomorskie – pn. „Pomorskie Kompetencje Jutra” współfinansowanego ze środków unijnych Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Jednym z działań realizowanych w ramach projektu jest rozwój Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego (PSPZ) pod kątem nowoczesnego doradztwa zawodowego oraz wspierania rozwoju umiejętności mieszkańców.

Aby odpowiednio wesprzeć klienta doradcy muszą posiadać obszerną wiedzę o aktualnych trendach na rynku pracy i wiedzieć, jakie umiejętności oraz kompetencje są na nim pożądane. Temu właśnie służą spotkania PSPZ realizowane cyklicznie dla doradców zawodowych z całego regionu.

Sektor energetyczny na Pomorzu będzie potrzebował tysiący ludzi z konkretnymi umiejętnościami

Podczas spotkania poświęcono dużo uwagi sektorowi energetycznemu, który w najbliższej przyszłości będzie bardzo dynamicznie rozwijał się w województwie pomorskim.

Jak zaznacza Żaneta Kłostowska, manager Klastra Technologii Wodorowych w Regionalnej Izbie Gospodarczej Pomorza – transformacja energetyczna na Pomorzu to dynamiczny proces, oparty głównie na rozwoju OZE (odnawialnych źródeł energii), w tym sektora offshore. Do 2040 roku Polska planuje zainstalować na Bałtyku farmy wiatrowe o łącznej mocy 11 GW, co ma znacząco zmniejszyć udział paliw kopalnych w miksie energetycznym. Region rozwija także technologie wodorowe, które stanowią kluczowy element dekarbonizacji.

Jak dodaje ekspertka, morska energetyka wiatrowa może wygenerować od 50 do nawet 70 tysięcy miejsc pracy w całej Polsce, z czego duża część dotyczyć będzie Pomorza. To nie tylko praca dla specjalistów technicznych, ale także dla inżynierów, specjalistów od automatyki i robotyki, ekspertów w zakresie m.in. technologii wodorowych i magazynowania energii, logistyków, pracowników portowych oraz osób zajmujących się administracją i zarządzaniem projektami.

Spotkania w ramach Pomorskiego Systemu Poradnictwa Zawodowego inspirują do działania

W spotkaniu PSPZ w Sulęczynie uczestniczyło 60 doradców zawodowych. Jedną z osób, która wykorzysta zdobytą wiedzę w codziennej pracy jest doradczyni  zawodowa Iwona Sabała. Obecnie pracuje w Zespole Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Zawodowego w Rusocinie. Jest także inspektorem ds. powiatowej sieci nauczycieli doradców zawodowych w Starostwie Powiatowym w Pruszczu Gdańskim.

– Te dwie role, które mam przyjemność godzić sprawiają mi olbrzymią satysfakcję. Pracuję z młodzieżą, są to osoby, które dopiero siebie poznają, niedługo będą wkraczać na rynek pracy i są bardzo zagubione – mówi Iwona Sabała.

Podkreśla też, że mimo tego, iż na co dzień młodzi ludzie korzystają z nowoczesnych technologii, wykonują różne testy określające ich przyszłą ścieżkę zawodową, to kontakt z kimś, kto wesprze ich
w wyborze drogi zawodowej jest im bardzo potrzebny.

Od początku swojej pracy jest obecna w sieci PSPZ.

– Wiedza, którą zdobywam w ramach PSPZ pokazuje mi pewne kierunki, w których powinnam jeszcze się edukować, w jakich obszarach muszę się doskonalić, a także mocno mnie motywuje, pokazuje, że to, co robię jest ważne i ma sens – mówi Iwona Sabała. – Kontakt z innymi doradcami, wymiana doświadczeń pomogły mi przezwyciężyć kryzysy, które pojawiają się w pracy zawodowej. Okazało się, że większość doradców je ma, więc musimy się wspierać nawzajem, aby iść dalej. Nie wyobrażam sobie, żeby mnie w tej „sieci” nie było – dodaje.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.