Branża morska wciąż zaskakuje – od nagłej awarii w norweskim terminalu LNG, przez przełomowe regulacje unijne na rzecz dekarbonizacji żeglugi, aż po kontrowersje wokół nowego „zielonego” promu w Szkocji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dzieje się na światowych wodach i w portach, koniecznie sprawdź nasz najnowszy przegląd wydarzeń!
Wyciek w terminalu LNG w północnej Norwegii. Zakład Hammerfest LNG został tymczasowo zamknięty
Do awarii i wycieku doszło w czwartek późnym popołudniem w terminalu LNG na północy Norwegii. Właściciel instalacji na wyspie Melkoya, norweski Equinor, przyznał, że awaria dotyczy kompresora wtłaczającego dwutlenek węgla w miejsce wydobywanego z dna morskiego gazu. Usterka spowodowała wyłączenie wszystkich instalacji. Hammerfest LNG obsługuje wydobycie z pola Snohvit. Produkuje 6,5 mld metrów sześciennych skroplonego gazu rocznie. Dla porównania terminal w Świnoujściu może dostarczyć do polskiego systemu 6,2 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pole Snohvit z 160 mld metrów sześciennych gazu pozostałego do wydobycia, jest trzecim największym złożem gazu na norweskim szelfie.
Więcej na businessinsider.com.pl
FuelEU Maritime wchodzi w życie. Przełomowy krok w dekarbonizacji żeglugi morskiej
1 stycznia 2025 roku w życie weszło rozporządzenie Unii Europejskiej – FuelEU Maritime, które promuje wykorzystanie odnawialnych, niskoemisyjnych paliw i czystych technologii energetycznych na statkach, co jest niezbędne do wspierania dekarbonizacji w tym sektorze. Regulacja stanowi kamień milowy w dekarbonizacji żeglugi.
Cele zapewnią, że intensywność emisji gazów cieplarnianych paliw wykorzystywanych w sektorze będzie stopniowo spadać z czasem, zaczynając od 2% spadku do 2025 r. i osiągając do 80% redukcji do 2050 r. Cele obejmują nie tylko emisję CO2, ale także emisję metanu i podtlenku azotu w całym cyklu życia paliw wykorzystywanych na pokładzie, na podstawie Well-to-Wake (tj. całego procesu od produkcji paliwa i jego dostawy do wykorzystania na pokładzie statków i wszystkich emisji wytwarzanych w trakcie tego procesu, a składającego się z dwóch części: Well-to-tank i Tank-to-Wake).
Więcej na gospodarkamorska.pl
Doraco zrealizuje bazę serwisową dla morskich farm wiatrowych w Ustce
Firma Doraco sp. z o.o. wygrała przetarg na zaprojektowanie i wykonanie bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych w porcie w Ustce.
Realizacja projektu została podzielona na cztery części. W ramach pierwszego etapu powstanie parking dla samochodów osobowych oraz droga dojazdowa. Kolejne etapy obejmują budowę zaplecza budowy farm wiatrowych, głównej bazy operacyjno-serwisowej oraz infrastruktury portowej, w tym nabrzeża Rozewskiego. Część etapów jest opcjonalna, a harmonogram ich realizacji uzależniony od decyzji zamawiającego. Cała inwestycja ma zostać ukończona do końca 2026 roku, co oznacza, że baza będzie gotowa rok wcześniej niż morska farma wiatrowa Baltica 2.
Więcej na polska-morska.pl
Ważna aktualizacja dla postępowania przy budowie Portu Zewnętrznego w Gdyni
Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. informuje o wprowadzeniu aktualizacji w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) dla postępowania na wybór partnera prywatnego w projekcie „Budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”, która dotyczy wydłużenia maksymalnego okresu eksploatacji oferowanego przez partnera prywatnego z 38 do 44 lat.
Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia będzie obejmować około 150 hektarów przestrzeni, która powstanie dzięki zalądowieniu obszaru morskiego. Dzięki temu powstaną nowe głębokowodne (do 17 metrów głębokości) nabrzeża o łącznej długości 3330 metrów. Na pirsie ma zostać zlokalizowany terminal kontenerowy, dysponujący nabrzeżem o długości 1660 metrów, przy czym będą tam realizowane również inne przeładunki, w tym sprzętu wojskowego czy też dla offshore.
Więcej na gospodarkamorska.pl
Administracja prezydenta Bidena blokuje wiercenia na morzu na obszarze 625 milionów akrów wód USA
Prezydent USA Joe Biden zakaże nowego rozwoju wydobycia ropy naftowej i gazu na morzu wzdłuż większości wybrzeży USA. Decyzja ta może być trudna do cofnięcia dla prezydenta elekta Donalda Trumpa, który obiecał zwiększyć krajową produkcję energii. Posunięcie to jest uważane za symboliczne, ponieważ nie wpłynie ono na obszary, na których obecnie trwa rozwój wydobycia ropy naftowej i gazu, a obejmuje głównie strefy, w których wiertacze nie mają żadnych ważnych perspektyw, w tym na Oceanie Atlantyckim i Spokojnym.
Działania te są skierowane na rzecz walki ze zmianą klimatu, jak i ochrony 30% powierzchni amerykańskich gruntów i wód do 2030 r. Według władz wiercenie u wybrzeży może spowodować nieodwracalne szkody w miejscach, które są niezbędne, aby zaspokoić potrzeby energetyczne kraju. Stany Zjednoczone są obecnie największym producentem ropy naftowej i gazu na świecie dzięki dużemu wzrostowi produkcji w takich miejscach jak Teksas i Nowy Meksyk, napędzanemu przez udoskonaloną technologię wiercenia i duży popyt od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.
Więcej na gcaptain.com
Tajwan oskarża Chiny o sabotaż podmorskiego kabla przez jedną z ich jednostek
Tajwan podejrzewa, że chiński statek towarowy uszkodził podmorski kabel w pobliżu ich północno-wschodniego wybrzeża w pierwszych dniach 2025 roku. Uznano to za akt sabotażu, który uwypukla podatność infrastruktury komunikacyjnej na morzu w Tajpej. Wskazywana jednostka należy do zarejestrowanej w Hongkongu firmy, której dyrektorem jest obywatel Chin kontynentalnych, podał w niedzielę 5 stycznia br. Financial Times.
Incydent nastąpił po podejrzewanym udziale innej chińskiej jednostki w zerwaniu kabli danych na Morzu Bałtyckim w listopadzie. Podczas gdy wiadomo, że trawlery rybackie czasami uszkadzają taki sprzęt, oficjalnie również państwo zostało oskarżone o celowy sabotaż, chociaż może być to trudne do udowodnienia. Integralność kabli podmorskich stała się rosnącym problemem bezpieczeństwa na Tajwanie, który Chiny uważają za swoje terytorium i grożą, że w razie potrzeby przejmą je siłą. Jeszcze w 2023 r. usługi telekomunikacyjne na tajwańskich wyspach Matsu były zakłócone przez miesiące po tym, jak chińskie statki rybackie przecięły kable.
Więcej na gcaptain.com
Terminal kontenerowy w Kłajpedzie przeszedł na nowy system operacyjny TOPS Expert
Pod koniec ubiegłego roku Klaipedos Smelte Container Terminal pomyślnie przeprowadził migrację z systemu TOPS Advanced do TOPS EXPERT, ustanawiając nowe standardy wydajności i elastyczności. Przejście zostało ukończone w ciągu zaledwie czterech godzin, bez negatywnego wpływu na wydajność terminala, klientów lub interesariuszy. Nowa wersja TOS oferuje zaawansowane możliwości dla operacji statków, zarządzania stocznią, kontroli sprzętu i analizy danych. Co ciekawe, podobno zwiększa automatyzację i przyspiesza procesy planowania, umożliwiając planistom terminali skuteczniejsze reagowanie na dynamiczne sytuacje, oferując jednocześnie większą elastyczność klientom, takim jak MSC. Najnowsza wersja TOPS EXPERT może bezproblemowo integrować się z nowym silnikiem TOPX Intelligent Engine firmy RBS, co jeszcze bardziej zwiększy wydajność terminala w zakresie planowania, wysyłki i realizacji zadań.
Więcej na porttechnology.org
Problem z nową szkocką jednostką. Nowy ,,Zielony’’ prom emituje więcej CO2 niż jego poprzednik
Ślad węglowy długo oczekiwanego nowego „zielonego” promu Glen Sannox będzie wyraźnie większy niż ślad węglowy 31-letniego statku z silnikiem Diesla. Wyliczenia, które rozgrzały dyskusję, dotyczą połączenia między stałym lądem Szkocji a wyspą Arran.
Glen Sannox to pierwszy prom zbudowany w Wielkiej Brytanii, który może być zasilany zarówno LNG, jak i olejem napędowym (MGO), czyli paliwem wysokoprężnym o niskiej zawartości siarki. Analiza emisji przeprowadzona przez CMAL (armator jednostki) wykazała, że MV Glen Sannox będzie emitował 10 391 ton ekwiwalentu CO2 rocznie, podczas gdy starszy MV Caledonian Isles – 7732 ton. Nowy prom ma pływać od połowy stycznia 2025 r. Ma on większą ładowność samochodów, ale wymaga większych silników, które dodatkowo emitują metan, gaz cieplarniany mający znacznie większy wpływ na globalne ocieplenie niż CO2. Krytycy nowego promu podkreślają jednak, że mimo, iż wielkość jednostki Glen Sannox jest głównym czynnikiem wpływającym na ślad węglowy, to równie istotny jest skroplony gaz ziemny (LNG), który jest mniej przyjazny dla klimatu, niż wcześniej twierdzono.
Więcej na zielonagospodarka.pl