GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/08/news.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń z branży morskiej

Cotygodniowy przegląd wydarzeń z branży morskiej

fot. Canva
13.08.2024
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
13.08.2024

Porcja najciekawszych informacji z branży morskiej w pigułce. W tym tygodniu między innymi: kolejny etap w kierunku fabryki wież wiatrowych, plany przeprowadzenia wyjątkowych ćwiczeń na Bałtyku oraz zapowiedzi Mearska na odnowienie floty w związku z polityką dekarbonizacji i ograniczaniem emisji CO2 i wiele więcej.

Na nowym statku Urzędu Morskiego w Gdyni powiewa już polska bandera

Nasiębierna pogłębiarka ssąco-refulująca URSA to nowa jednostka Urzędu Morskiego w Gdyni. Dzięki jej pozyskaniu w razie dużych sztormów i gwałtownych spłyceń nie będzie konieczne ogłaszanie przetargu na prace naprawcze, możliwe będzie samodzielne działanie.

Więcej znajdziesz na gospodarkamorska.pl

Port Szczecin- mamy już końcowy etap prac w rejonie Basenu Kaszubskiego

Celem inwestycji jest stały rozwój portu i zwiększanie ilości obsługiwanych ładunków oraz poprawa konkurencyjności zespołu portów Szczecin i Świnoujście w basenie Morza Bałtyckiego.

Więcej informacji na polska-morska.pl

Złożono oficjalny wniosek o pozwolenie budowę fabryki wież wiatrowych w Szczecinie 

Inwestycja ma zostać zrealizowana przez hiszpańską spółkę Windar Renovables. W zakładzie, który powstanie na terenie portu morskiego na dz. nr 4/12, obręb 1084 Szczecin, będą produkowane wieże oraz fundamenty turbin dla morskich oraz lądowych farm wiatrowych. Fabryka w Szczecinie została zaprojektowana tak, aby obsługiwać konstrukcje na potrzeby turbin o mocy 20 MW.

Więcej informacji na offshorewindpoland.pl

Firma Saipem unowocześnia technologię rurociągów do zastosowań morskich i podmorskich

Firma Saipem ogłosiła, że ​​zmodernizowała technologię – pierwotnie opracowaną dla wewnętrznego wyłożenia rurociągów lądowych przez United Pipeline Systems, Inc. (UPS) – do zastosowań na morzu i pod powierzchnią morza, zdobywając dla tej innowacji Oświadczenie Kwalifikowanej Technologii od DNV. Tworzywa sztuczne zastąpią stopy odporne na korozję w wewnętrznej powłoce rurociągów, zmniejszając w ten sposób całkowity koszt systemu nawet o 40%.

Więcej informacji: oceannews.com

Niemcy przeprowadzą wyjątkowe ćwiczenie na Bałtyku. W jego ramach zatopią okręt wycofany ze służby

Na bałtyckich wodach Marynarka Wojenna Niemiec (Deutsche Marine) zaplanowała ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji. Ich głównym punktem ma być zatopienie wycofanej w 2017 roku ze służby fregaty, ex-FGS Karlsruhe (F212).

Więcej informacji na gospodarkamorska.pl

Odnaleziono 2 japońskie statki zatopione bezpośrednio u wybrzeży Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej

 Statek został zlokalizowany u wybrzeży Alaski. Zdjęcia sonaru wykazały, że wrak jest poważnie uszkodzony, prawdopodobnie przez wcześniejsze  uznanie go za zagrożenie nawigacyjne i wysadzenie w powietrze przez wojsko.

Więcej informacji na sacbee.com

Maersk planuje odnowienie całej floty w związku z polityką dekarbonizacji i ograniczaniem emisji CO2

Zgodnie z ogłoszonym zobowiązaniem Maersk do dekarbonizacji, wszystkie nowe statki duńskiego giganta będą w przyszłości dwupaliwowe, z zamiarem obsługi ich na paliwie niskoemisyjnym. Przykładem tego jest kontenerowiec Laura Maersk, pierwszy we flocie tego armatora napędzany ekologicznym metanolem.

Więcej informacji na gospodarkamorska.pl

Prom Polferries CRACOVIA został wyczarterowany algierskiemu przewoźnikowi

Prom Cracovia jest jedynym statkiem, którym dysponuje przewoźnik Nouris El Bahr Ferries. Obsługiwana będzie linia między Marsylią a Béjaïa,  linia w Algierze i Oranie oraz port w Alicante w Hiszpanii.

Więcej informacji na gospodarkamorska.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.