Załoga polskiego statku grupy PŻM udaremniła próbę przemytu kilkuset kilogramów kokainy z Brazyli
Załoga masowca Jawor znalazła kilkanaście 40-kilogramowych paczek z narkotykami, które miały zostać podrzucone, kiedy statek znajdował się na kotwicowisku brazylijskiego portu Sao Luis; o sprawie zawiadomiono policję. Na statek wysłano śmigłowiec z funkcjonariuszami, a ci ustalili, że w paczkach znajduje się prawdopodobnie kokaina — pakunków było kilkanaście, wszystkie owinięte czarną folią.
Więcej informacji na streonie RMF24.pl
Umowa na falochrony Portu Zewnętrznego w Gdyni podpisana
Port Gdynia w obecnych granicach nie może się już rozwijać. Jedyną możliwością rozwoju na tą chwilę jest zalądowienie i budowa nowego terenu na wodzie. Jest to absolutnie krytyczne dla być albo nie być portu gdyńskiego i dlatego projekt ten postrzegany jest jako strategiczny i konieczny do realizacji.
Więcej informacji na stronie offshorewindpoland.pl
Rosja omyłkowo wystrzeliła pocisk w statek handlowy na Morzu Czarnym
Jest mało prawdopodobne, aby jednostka MS Aya była zamierzonym celem ataku. Została raczej trafiona w efekcie słabych procedur celowania przez rosyjskich pilotów używających starzejącej się amunicji. Rosja regularnie atakuje cele wzdłuż ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego, w tym Wyspy Węży, próbując zakłócić ukraiński eksport i osłabić wszelkie wojskowe zasoby na tym obszarze.
Szczegóły na stronie money.pl
Wielki strajk dokerów w głównych portach na Wschodnim Wybrzeżu USA został przerwany. Jakie są dalsze prognozy?
W tym tygodniu amerykańscy dokerzy ze Wschodniego Wybrzeża i Zatoki Meksykańskiej przerwali strajk w 36 portach. Uzyskali wstępne porozumienie w sprawie podwyżki płac o 62 proc. w okresie 6 lat i wznowili obsługę statków. Rozłożenie podwyżki na okres 6 lat wynika z kosztów przestoju portów, które okazały się tak duże, że pracodawcy nie widzieli innego wyjścia z zaistniałej sytuacji.
Więcej szczegółów na stronach wnp.pl oraz hellenicshippingnews.com
Opublikowano filmy przedstawiające atak na tankowiec Cordelia Moon na Morzu Czerwonym
Opublikowane filmy przedstawiają dwie strony ataku- z perspektywy Houti, którzy wystrzelili łódź z dronem oraz ochroniarzy na pokładzie statku, którzy bezskutecznie próbowali zniszczyć łódź bombową. Tankowiec z ropą był pusty i płynął na północ przez Morze Czerwone aż do Suezu.
Więcej szczegółów na stronie maritime-executive.com
Rozpoczęto prace nad pierwszym patrolowcem nowej generacji dla morskich sił Włoch
Celem końcowym prac ma być modernizacja potencjału morskiego w zakresie działań patrolowych i kontroli morza. Zadania budowanych jednostek mają się wiązać z nadzorem, kontrolą ruchu morskiego (w tym transportu towarowego), ochrony linii komunikacyjnych oraz wyłącznej strefy ekonomicznej. Jednostki mają być także predestynowane, jak wiele innych klasy OPV, do zwalczania zanieczyszczeń na morzu (m.in. wycieki toksycznych cieczy) jak i ogólnie ochrony środowiska morskiego.
Szczegóły na stronie gospodarkamorska.pl
Morska farma wiatrowa Baltic Power ma pierwsze połączenie z lądem
W rejonie Lubiatowa zakończono pierwszy z czterech odwiertów pod nadbrzeżem, plażą i dnem Bałtyku, który umożliwi połączenie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power z lądową stacją odbiorczą. W tunelu o długości 1,4 km zostaną umieszczone kable przesyłające energię. Odwiert poprowadzono pod nadbrzeżem, plażą i dnem Morza Bałtyckiego.
Szczegóły na stronie energetyka24.com
Wyjątkowy przeładunek w Baltic Hub
W związku z tym, iż Baltic Hub skutecznie zajmuje się również przeładunkiem ładunków typu Break Bulk oraz OOG (Out of Gauge), w ostatnich dniach zespół operacyjny oraz CFS (Container Freight Station) podjął się przeładunku nowoczesnego jachtu. Tym samym terminal pokazał, że jest przygotowany do obsługi najbardziej skomplikowanych i wymagających operacji, co czyni go wiodącym graczem na rynku logistycznym na Bałtyku.
Szczegółowe informacje na stronie polska-morska.pl
Komisja Europejska zatwierdziła pomoc dla transportu intermodalnego w Polsce na 200 mln euro
Komisja Europejska zatwierdziła program pomocowy dla transportu intermodalnego w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027. Umożliwi to Polsce sfinansowanie inwestycji w zakresie transportu intermodalnego o wartości ponad 200 mln euro. Celem programu jest rozwój transportu intermodalnego jako alternatywnego dla transportu drogowego, a także poprawa konkurencyjności usług transportu intermodalnego w Polsce. Program będzie obowiązywał do 31 grudnia 2029 r.
Więcej informacji na stronie gospodarkamorska.pl
Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco
Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.