Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej o najciekawszych wydarzeniach z branży morskiej z kraju i ze świata.
Pierwsze monopale dla Baltic Power gotowe do instalacji!
Z fabryki Steelwind w Nordenham wyruszyły pierwsze transporty monopali fundamentów dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Zrealizowanych zostanie 26 transportów do portu przeładunkowego, skąd na początku 2025 wyruszą na teren budowy na morzu. Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt ORLEN i Northland Power będzie najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce i jedynym w fazie budowy.
Więcej informacji na stronie gospodarkamorska.pl
Ocean Winds podpisało umowę z Bureau Veritas Polska na certyfikację morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
Ocean Winds, spółka joint venture utworzona przez EDPR i ENGIE dedykowana morskiej energetyce wiatrowej, podpisała umowę z Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. na przeprowadzenie certyfikacji polskiego projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Będzie ona obejmować ocenę zgodności na każdym etapie realizacji, w tym w zakresie projektowania, produkcji, instalacji, transportu oraz uruchomienia. W ramach procesu certyfikacji zostaną wydane dwa kluczowe certyfikaty wymagane przez polskie prawo: Certyfikat Zgodności Projektowej, który potwierdzi zgodność dokumentacji projektowej ze standardami technicznymi, oraz Certyfikat Dopuszczenia do Eksploatacji
Więcej na stronie bureauveritas.pl
Planowany Terminal Instalacyjny w Świnoujściu już pół roku temu otrzymał dofinansowanie
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. informował w marcu tego roku, że otrzymał wynoszące 85% dofinansowanie kosztów całkowitych projektu pn. „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”, pochodzące z Instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Całkowity koszt projektu to 77,5 mln euro, kwota dofinasowania to 65,9 mln euro
Więcej na gospodarkamorska.pl
Zielone korytarze jako rozwiązanie dla czystej żeglugi Unii Europejskiej
Wielka Brytania jako jedna z czołówki wywiązuje się ze swojej obietnicy dotyczącej utworzenia ekologicznych korytarzy żeglugowych w celu dekarbonizacji sektora morskiego. W grudniu ubiegłego roku kraj zobowiązał się w Deklaracji z Clydebank podczas COP26 do utworzenia sześciu ekologicznych korytarzy żeglugowych do połowy obecnej dekady w ramach koalicji krajów o podobnych poglądach. Rząd Wielkiej Brytanii przystąpił obecnie do realizacji zobowiązania, przedstawiając zielone korytarze żeglugowe dla statków o zerowej emisji, obejmujące pierwsze trasy między Wielką Brytanią a Europą.
Więcej na maritime-executive.com
Hanwha Ocean zawarła partnerstwo z singapurskim podmiotem w zakresie dekarbonizacji w branży morskiej
Partnerstwo to ma oznaczać istotne dla GCMD rozwijanie działalności w Korei Południowej, gdzie działają obecnie jedne z trzech największych stoczni na świecie, rozwijające również nowoczesne technologie w zakresie automatyzacji prac oraz dekarbonizacji poprzez konstruowanie napędów statków wykorzystujących zielone paliwa. Przykładem zaangażowania Hanwha Ocean ma być wdrażanie na statkach napędów amoniakowych, a umowa ma podkreślać działania GCMD i Hanwha Ocean na rzecz wspierania branży żeglugowej w osiąganiu celów Międzynarodowej Organizacji Morskiej w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Więcej informacji na gospodarkamorska.pl
Dwa tankowce stanęły w ogniu podczas przeładunku gazu. Coraz częstsze tego typu incydenty na morzu
W sobotę podczas przeładunku gazu LPG z jednego statku na drugi, wybuchł pożar na obu tankowcach: Captain Nikolas pływający pod banderą Tanzanii oraz B LPG Sophia. W czasie rozprzestrzeniania się ognia statki znajdowały się w pobliżu Kutubdia, Chattogram w Bangladeszu. To już trzeci przypadek zapłonu statków w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Ostatnim był pożar na tankowcu Annika, który wybuchł 11 października na Morzu Bałtyckim.
Więcej na gospodarkamorska.pl
Komisja do Spraw Służb Specjalnych z wizytacją w Porcie w Gdyni. Na celowniku projekty Portu Zewnętrznego i Drogi Czerwonej
Czy Port Zewnętrzny w Gdyni może przejść pod całkowitą kontrolę państwa? Temu i innym tematom poświęciła czas Komisja podczas swojego pobytu w tym mieście. Zapewnienie bezpieczeństwa logistyki portów i ochrony infrastruktury było kluczowym tematem tej wizyty. Zajęto się też wyzwaniem związanym z wyborem partnera projektu, jak również formuły w budowie Portu Zewnętrznego (niezbędnego dla rozwoju Gdyni).
Więcej informacji na wnp.pl
Uratowano nastolatka, który ponad 10 godzin dryfował kajakiem na morzu u wybrzeży Honolulu
Incydent, który rozpoczął się jako rutynowy trening drużyny wioślarskiej w szkole średniej, szybko przerodził się w zakrojoną na szeroką skalę akcję poszukiwawczo-ratowniczą, w którą zaangażowało się wiele agencji. Nastolatek został oddzielony od swojej grupy około 800 metrów na południe od Sheraton Waikiki Beach Resort około godz. 18:30. Sytuację pogorszył fakt, że młody wioślarz wywrócił się na 6-metrowej narcie surfingowej i nie miał na sobie kamizelki ratunkowej, co wzbudziło poważne obawy o jego bezpieczeństwo.
Więcej na gcaptain.com
Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco
Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.