GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/07/Container-sea-traffic-Facebook-Post-2.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata

fot. Canva
06.08.2024
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
06.08.2024

Porcja najciekawszych informacji z branży morskiej w pigułce. W tym tygodniu między innymi: debiut flagowego modelu turbiny Vestas V236, Maersk wychodzi z Gdańska, czy promowanie innowacyjnych technologii morskich i kosmicznych dla rozwoju regionu oraz wiele więcej.

Turbinę offshore V236 zobaczymy na morzu już w przyszłym roku

Zbliża się komercyjny debiut flagowego modelu turbiny Vestas V236. Polska odgrywa istotną rolę w strategii Vestas, co znajduje swoje odzwierciedlenie w realizowanych tu inwestycjach. Firma zdecydowała się na rozbudowę mocy produkcyjnych w Szczecinie, co znacząco wpłynie na lokalną gospodarkę.

Więcej informacja w serwisie Gospodarka Morska

Maersk wychodzi z Gdańska, co to oznacza dla polskich portów?

W 2025 roku Maersk przestanie obsługiwać bezpośrednie połączenia kontenerowe z Azji do portu Baltic Hub w Gdańsku. Rolę głównych hubów przeładunkowych przejmą porty niemieckie. Dla polskiego portu zmiana oznacza przemianowanie z portu przeładunkowego na feederowy.

Więcej informacji na stronie Polskiego Instytutu Transportu Drogowego

Projekt, w którym pod morskimi turbinami wiatrowymi badacze uprawiają owoce morza i wodorosty

Czteroletni projekt prowadzony przez firmę Vattenfall i duński uniwersytet w Aarhus już po 8 m-cach uzyskał dokładne dane na temat tego ile min. dzięki mocy 600 megawatów Kriegers Flak można zasilić gospodarstw domowych, wyprodukować energii niezawierającej paliw kopalnych oraz żywności dla populacji.

Więcej informacji w serwisie Independent

Dariusz Doskocz nowym dyrektorem Polskiej Żeglugi Morskiej

Nowy dyrektor związany jest z Grupą PŻM od 29 lat, a swoją karierę zawodową rozpoczynał od pracy na morzu. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie (Wydział Nawigacji), a na Uniwersytecie Szczecińskim studiował ekonomikę transportu.

Więcej informacji w serwisie Gospodarka Morska

Opuszczony statek towarowy podejrzany o przemyt ropy naftowej na Filipinach

U wybrzeży Bataan (na zachód od Zatoki Manilskiej) osiadł na mieliźnie tajemniczy, stary, zniszczony statek towarowy. Istnieją obawy dotyczące wycieku oleju z jednostki, a równocześnie trwają prace nad ustaleniem tożsamości właściciela. Załoga zbiegła.

Więcej informacji w serwisie Maritime

Czy nastąpi wzrost rozwoju regionalnego poprzez promowanie innowacyjnych technologii morskich i kosmicznych? Spotkanie Zarządu  Portu Gdynia i BSCC

Współpraca Bałtyckiego Klastra Kosmicznego z Portem Gdynia może skutkować innowacyjnymi rozwiązaniami, a co za tym idzie wzrostem konkurencyjności i przyciągnięciem inwestorów z całego świata.

Więcej informacji na Portalu Stoczniowym

Spółka z Grupy MSC będzie inwestować w Porcie Gdynia

Spółka Medlog Poland należąca do grupy MSC, jednego z największych armatorów na świecie, wydzierżawiła na 20 lat plac w Porcie Gdynia o łącznej powierzchni prawie 60 tys. mkw z przeznaczeniem na prowadzenie depotu kontenerowego.

Więcej informacji na trojmiasto.pl

Nagranie z kolizji masowców u wybrzeży Australii

292-metrowy masowiec HL Eco, wyposażony w instalację do zasilania silników przy pomocy LNG doznał awarii silnika głównego. Załoga straciła na chwilę kontrolę nad jednostką, która uderzyła w burtę innego 292-metrowca zakotwiczonego YM Serenity.

Więcej informacji na stronie Gospodarka Morska

Rosja otwiera szlak arktyczny w 2024 r. dla transportu ropy z Uralu do Azji

Rosja poszukuje alternatywnych tras do Azji ze swoich zachodnich portów, ponieważ zachodnie sankcje coraz bardziej utrudniają jej flocie operowanie na wodach w pobliżu krajów Unii Europejskiej. Według źródeł rynkowych i danych LSEG we wtorek rosyjskie przedsiębiorstwo żeglugowe Sovcomflot rozpoczęło tegoroczny transport ropy naftowej Ural do Azji szlakiem Morza Północnego, ponieważ topniejący lód otwiera szlak arktyczny dla przesyłek tranzytowych.

Więcej informacji w serwisie Marine Link

Największa na świecie futurystyczna jednostka do przewozu pojazdów Höegh Aurora wyrusza w dziewiczy rejs

Jednostka Aurora, jak i kolejnych zaplanowanych 11- będą budowane w chińskiej stoczni China Merchants Heavy Industry i  pływać pod norweską banderą. Zaprojektowała je firma Deltamarin. Będą posiadać 14 pokładów, w tym pięć podnoszonych i posiadać zdolność do przewozu 16250 DWT, lub 9100 samochodów. Dzięki ulepszonym pokładom i rampom, statek został zaprojektowany do przewozu także pojazdów elektrycznych.

Więcej informacji w serwisie Gospodarka Morska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.