GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/08/news.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej

fot. Canva
11.12.2024
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
11.12.2024

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce, w tym tygodniu między innymi: Kanada mianowała ambasadora ds. Arktyki i  otworzyła konsulaty w Nuuk i Anchorage, a Rosja pomimo sankcji Zachodu zwiększyła arktyczny transport ładunków o prawie 50 %. Dla wszystkich zainteresowanych linki w rozwinięciu. Życzymy przyjemnej lektury!

Kanada wzmocni politykę arktyczną. Zagrożeniem Rosja i Chiny

Arktyka przestała być regionem, w którym napięcia są niewielkie. Kanada mianowała ambasadora ds. Arktyki i  otworzyła konsulaty w Nuuk i Anchorage, aby kontynuować rozmowy z USA ws. granicy na Morzu Beauforta. Za najważniejsze strategiczne wyzwanie w Arktyce Kanada uznaje Rosję, której agresja na Ukrainę w 2022 r. „zmieniła geopolityczny pejzaż”, a jej skutki odczuwalne są także w regionie arktycznym. „To atak nie tylko na Ukrainę, ale także na podstawowe zasady relacji międzynarodowych, w tym na poszanowanie suwerenności, integralności terytorialnej i prawa międzynarodowego” – napisało w komunikacie MSZ. W ocenie rządu Kanady, atak Rosji na Ukrainę niesie ryzyko „precedensu dla świata pozimnowojennego, że granice mogą być zmienione przemocą”.

Więcej na gospodarkamorska.pl

Arktyczna żegluga morska pobiła nowy rekord przewożąc 3 mln ton ładunków w 2024r.

Nawet w obliczu rozszerzających się sankcji Zachodu – Rosji udało się zwiększyć arktyczny transport ładunków o prawie 50 procent w 2023 r. Jej główny szlak żeglugowy w Arktyce, Północna Droga Morska, odnotowała 97 tranzytów przewożących blisko 3 mln ton ładunków; obie liczby przewyższają poprzednie rekordy. Całkowita objętość ładunków na tej trasie, wliczając tranzyty i ruch pochodzący z Rosji, wynosi około 40 mln ton w 2024 r. Handel między Rosją a Chinami nadal dominuje w tych przepływach ładunków, stanowiąc 2,9 mln ton lub 95 procent całego ruchu tranzytowego. Na początku tego tygodnia najnowszy rosyjski lodołamacz atomowy, Yakutiya, rozpoczął próby morskie, zwiększając flotę kraju do rekordowych ośmiu tego typu jednostek. Aby zapewnić całoroczną żeglugę na tej trasie, Rosja zamierza rozszerzyć swoją flotę atomową do co najmniej dziesięciu statków do 2030 roku.

Więcej na gcaptain.com

Wielka zmiana po dekadzie. Litewski terminal LNG ma nowego właściciela

Państwowa litewska spółka KN Energies i Litwa przejęły na własność pływający gazoport w Kłajpedzie. Jednostki pozbył się wielki operator gazowców i pływających terminali gazowych, norweski armator Hoegh. Zmiana właściciela jednostki tzw. FSRU nie była niespodzianką. Independence (tak nazywa się pływający gazoport zacumowany Kłajpedzie) została zamówiona przez Litwę w 2014 roku i została zaprojektowana z myślą o zdolności regazyfikacji w celu pełnego zaspokojenia zapotrzebowania kraju na gaz. Terminal LNG w Kłajpedzie jest potężnym symbolem politycznej determinacji, determinacji i zaangażowania Litwy w osiągnięcie niezależności energetycznej. Odegrał kluczową rolę w przekształceniu krajobrazu energetycznego kraju i zwiększeniu regionalnego bezpieczeństwa energetycznego – powiedział litewski prezydent Gitanas Nausėda.

Więcej na wnp.pl

Objęty sankcjami rosyjski tankowiec zawraca z objazdu wokół Wielkiej Brytanii

Tankowiec Aframax Attica, który został ukarany przez Wielką Brytanię w zeszłym miesiącu za przewożenie rosyjskiej ropy, został w czwartek 5 grudnia zauważony jak zmierza w kierunku Wysp Szetlandzkich trasą, która prowadzi wokół północnej części Wielkiej Brytanii okrężną drogą. Po kilku dniach jednostka nagle wykonała zawrót i skierowała się na południe w kierunku kanału La Manche. W piątek minęła odcinek wody między Wielką Brytanią a Francją, a w poniedziałek zmierzała już w kierunku północnej Hiszpanii.

Obecnie aż trzy brytyjskie organy rządowe współpracują, aby zakwestionować tak zwaną flotę cieni Moskwy, która, jak się uważa, ma wątpliwe ubezpieczenie, jeśli przepłynie przez wody brytyjskie.

Więcej na gcaptain.com

Transport intermodalny w Świnoujściu stał się faktem. W Terminalu Promowym pojawił się pierwszy pociąg z naczepami

Pierwszy pociąg z naczepami został obsłużony w Terminalu Promowym w Świnoujściu 8 grudnia. Poprzedziły go prowadzone w listopadzie testy. Obecnie przewoźnik Freightliner ruszył z pilotażowymi przejazdami ze Śląska. Pociągi jadą do Świnoujścia, następnie płyną do portów w Szwecji, a tam mogą pojechać dalej, do Göteborga lub Sztokholmu. Dotychczas naczepy trafiały do Terminala Promowego za pośrednictwem ciężarówek. Port podaje, że rocznie w terminalu obsługiwane było 0,5 mln samochodów ciężarowych, co uzasadniało implementację projektu uwzględniającego kolej.

Więcej na gs24.pl

Tajwan ponownie ogłosił stan wyjątkowy, po przekroczeniu przestrzeni zastrzeżonej przez 90 chińskich okrętów

Tajwan ponownie bije na alarm, po przekroczeniu przez Chiny siedmiu stref zastrzeżonej przestrzeni powietrznej. Po wysłaniu floty marynarki wojennej i łodzi straży przybrzeżnej  otrzymano zwrotnie informację , iż są to pierwsze ćwiczenia wojskowe na szerokim pasie wód regionu. Jednak Chiny mają obecnie prawie 90 okrętów marynarki wojennej i straży przybrzeżnej na wodach w pobliżu Tajwanu, południowych wysp japońskich oraz Morza Wschodniochińskiego i Południowochińskiego, z czego około dwie trzecie to okręty marynarki wojennej, co budzi zrozumiały niepokój. Ponadto Chiny twierdzą, że demokratycznie rządzony Tajwan jest ich własnym terytorium i miały pełne prawo rozpocząć kolejną rundę ćwiczeń w odpowiedzi na podróż prezydenta Tajwanu Lai Ching-te na Pacyfik.

Więcej na marinelink.com

Zatwierdzono program OOŚ dla części estońsko-łotewskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Zatwierdzono program oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) estońskiej części projektu morskiej farmy wiatrowej Elwind, realizowanego wspólnie przez Estonię i Łotwę. MFW Elwind ma powstać ok. 15-20 km od wybrzeża Kurzeme, na obszarze morskim leżącym naprzeciwko Pävilosta. Budowa miałaby rozpocząć się w latach 2027-2030. Dotychczas celem Łotwy i Estonii jest osiągnięcie rocznej produkcji energii elektrycznej z OZE na poziomie od około 3 do 3,5 TWh. ELWIND ma zostać zrealizowana w formule inwestycji hybrydowej o dwóch funkcjach- pierwszą z nich będzie realizacja przesyłu energii elektrycznej wytworzonej z wiatru na morskiej farmie wiatrowej do lądowej sieci przesyłowej, zaś druga polegać na budowie czwartego połączenia transgranicznego między sieciami przesyłowymi na Łotwie i w Estonii.

Więcej na offshorewindpoland.pl

Ukraiński armator sprzedaje statki

Ukraińska Spółka Żeglugi Dunajskiej (Українське Дунайське пароплавство, UDP) wystawiła na aukcję sześć leciwych jednostek morskich. W ramach optymalizacji chce skoncentrować się na żegludze rzecznej na Dunaju i Dnieprze. Ukraińska spółka ogłosiła właśnie aukcję sześciu statków morskich, które wcześniej eksploatowane były na morzach Czarnym, Azowskim i Śródziemnym. UDP ogłosiła, że sprzedaż jest „bolesną, ale jedyną słuszną decyzją”, bo chce skoncentrować się na żegludze między portami rzecznymi na Dunaju i Dnieprze. Statki zatem nie generują przychodów dla spółki.

Więcej na gospodarkamorska.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.