GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/08/news.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej

fot. Canva
29.10.2024
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
29.10.2024

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce. Dla wszystkich zainteresowanych linki w rozwinięciu.

Zawarto umowy na czarter statków do transportu załogi przy budowie projektów MFW Bałtyk

25 października br. podpisano cztery umowy na czarter statków do transportu załogi do projektów MFW Bałtyk. Każda ze spółek zawarła w tym zakresie po dwie umowy – jedną ze spółką Northern Offshore Services z Danii, a drugą ze spółką Njord Offshore z Wielkiej Brytanii. W ramach umów armatorzy wyczarterują spółkom łącznie cztery statki do transportu załogi (ang. CTV – Crew Transport Vessels) obsługującej proces budowy morskich farm wiatrowych i stacji transformatorowych na morzu oraz zapewniającej serwisowanie w początkowym okresie eksploatacji projektów, w tym w fazie rozruchu technologicznego (po dwa statki dla każdego z projektów).

Więcej informacji na stronie wysokienapiecie.pl

Powstanie nowoczesny terminal wycieczkowy w Kłajpedzie

W centralnej części Kłajpedy powstanie nowoczesny terminal wycieczkowy, który odmieni portowe nabrzeże i dostosuje je do potrzeb współczesnej turystyki. Projekt przewiduje przebudowę istniejących oraz budowę nowych nabrzeży o głębokościach umożliwiających obsługę większych jednostek wycieczkowych. Terminal obejmie także nowoczesny budynek administracyjny, na którego realizację uzyskano już pozwolenie na budowę.

Więcej na stronie bistrocaramfil.ro

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło przetarg na przebudowę falochronu w Porcie Łeba

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych o ogłoszeniu przetargu na przebudowę falochronu w Porcie Łeba. Ma to być element większego projektu, jakim jest powstanie terminala serwisowego morskich farm wiatrowych. W ramach prac związanych z powstaniem terminala serwisowego morskich farm wiatrowych ma zostać przebudowane Nabrzeże Maltańskie i pirs na jego przedłużeniu o łącznej długości ok. 138 metrów. Powstać ma też nowy falochron wschodni o długości ok. 223 metrów, zapewniając ograniczenie zapiaszczania odcinka podejściowego. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi ponad 232 mln zł.

Więcej na stronie gospodarkamorska.pl

Mitsubishi opracowuje system sztucznej inteligencji do śledzenia „ciemnej floty” morskiej z kosmosu.

Analitycy ds. bezpieczeństwa morskiego mają mnóstwo pracy, aby nadążyć za statkami, które próbują uniknąć wykrycia – na tyle dużo pracy, że specjalistyczne firmy konsultingowe zajmujące się śledzeniem statków prowadzą ożywioną działalność, sprzedając trudne do znalezienia lokalizacje statków handlowcom energii, rządom i badaczom. Jednak już wkrótce może się to zmienić. Japoński gigant przemysłowy uruchamia satelitarny system nadzoru, który wykorzysta sztuczną inteligencję do automatycznego wykrywania i śledzenia unikających tego statków. Interesariusze morscy znają system automatycznej identyfikacji (AIS) i jego powszechne nadużywanie przez podejrzanych operatorów statków. Wyłączając lub fałszując sygnał AIS, statek może uniknąć kontroli na pełnym morzu, chyba że ktoś obserwuje go za pomocą obrazowania satelitarnego o wysokiej rozdzielczości.

Więcej na stronie maritime-executive.com

Emisja dwutlenku węgla na oceanie osiągnęła rekordowo wysoki poziom

Trwający konflikt na Morzu Czerwonym, gwałtownie rosnące stawki frachtowe i zatory w globalnych łańcuchach dostaw kontenerów oceanicznych doprowadziły do rekordowo wysokiej emisji dwutlenku węgla w trzecim kwartale tego roku. Wskaźnik emisji dwutlenku węgla w 13 najważniejszych transakcjach kontenerowych osiągnął w III kwartale 107,9 punktów – – najwięcej w historii i o 12,2% więcej w porównaniu do roku 2019, jeszcze przed wybuchem kryzysu na Morzu Czerwonym.

Więcej informacji na stronie hellenicshippingnews.com

Nowe suwnice dla Baltic Hub dotarły do Gdańska

Po prawie dwóch miesiącach i przepłynięciu w tym czasie 16 115 mil morskich, co odpowiada blisko 29,5 tys. kilometrów, do portu morskiego w Gdańsku dotarły 4 suwnice nabrzeżowe typu STS. Nowe suwnice zostaną zabudowane w nowej części głębokowodnego terminala kontenerowego Baltic Hub, której uruchomienie zwiększy jego zdolności przeładunkowe z 3 mln TEU do 4,5 mln TEU.

Więcej informacji na stronie rynekinfrastruktury.pl

Kanał Panamski potwierdził rozpoczęcie działań mających na celu pełne zaangażowanie w bardziej ekologiczną przyszłość

Zarząd Kanału Panamskiego (ACP) przedstawił opracowywane inicjatywy, które mogłyby mu pomóc osiągnąć cel stania się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla szlakiem morskim do 2050 roku. Podczas niedawnego forum w Panamie, zastępca administratora Kanału Panamskiego Ilya Espino de Marotta potwierdził zobowiązanie drogi wodnej do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i podkreślił inicjatywę zielonego korytarza, która zachęci do korzystania z paliw alternatywnych i poprawi wydajność operacyjną statków.

Więcej informacji na stronie offshore-energy.biz

Projekt bezemisyjnego statku żaglowego zdobył główną dotację Unii Europejskiej!

Francuski operator linii wycieczkowych PONANT otrzymał wsparcie Komisji Europejskiej dla swojego projektu Swap2Zero – pierwszego statku transoceanicznego dążącego do neutralności węglowej. Na początku tego miesiąca Komisja Europejska wybrała 85 projektów o zerowej emisji netto, w tym projekty dotyczące wodoru i transportu morskiego, które otrzymają dotacje w wysokości 4,8 mld euro z Funduszu Innowacji. Zwycięzca planuje zbudować hybrydowy pasażerski statek wycieczkowy zasilany kombinacją wiatru, ciekłego wodoru (LH2) i skroplonego gazu ziemnego (bio-LNG). Projekt statku ma wspierać „ewolucję w kierunku neutralności węglowej”. Żaglowiec, który będzie gotowy do 2030 roku, ma być katalizatorem nowych rozwiązań energetycznych dla PONANT i całej branży. PONANT połączył siły z architekturą morską Stirling Design International, aby zaprojektować statek, jednak jeszcze nie wybrał stoczni, która zbuduje innowacyjną jednostkę.

Więcej informacji na stronie offshore-energy.biz

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.