GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/12/news-000.png Cotygodniowy przegląd najciekawszych wydarzeń branży morskiej

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej najciekawszych

Fot. Canva
03.09.2024
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
03.09.2024

Płonie tankowiec na Morzu Czerwonym - to już kolejna katastrofa, której skutkiem jest ogromny wyciek ropy naftowej. Czy w Polsce powstanie hub gazowy? Nowe sankcje dla Rosji - tym razem dla tankowców LNG. Zapraszamy na kolejny przegląd wiadomości o gospodarce morskiej z kraju i ze świata.

Urząd Morski w Gdyni inwestorem projektu pirsu na potrzeby pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Konsorcjum złożone ze spółek Wuprohyd oraz Ingeo zaprojektuje infrastrukturę hydrotechniczną na potrzeby budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Za pośrednictwem pirsu i drogi technicznej na plac budowy dotrze około 200 dostaw „najważniejszych, kluczowych elementów do budowy elektrowni jądrowej”.

Więcej informacji na stronie gospodarka morska

Kolejny ogromny wyciek ropy z tankowca na Morzu Czerwonym

Pływający pod grecką banderą zbiornikowiec z ropą naftową Sounion, który niedawno został zaatakowany przez jemeńskich Huti, nadal płonie na Morzu Czerwonym, a płomienie wydobywające się z pokładu statku są widoczne nawet z kosmosu. Rządy wielu państw ostrzegają, że może być to wyciek  nawet czterokrotnie większy niż katastrofa w Exxon Valdez – z poważnymi konsekwencjami dla środowiska i egzystencji.

Więcej informacji na stronie The Maritime Executive

Polska na drodze do utworzenia hubu gazowego

Z perspektywy interesu gospodarczego Polski najlepszym rozwiązaniem byłoby przechowywanie gazu w kraju. Taka strategia zapewniłaby większą pewność dostaw, mniejsze odległości oraz szybsze decyzje dotyczące wykorzystania zapasów. W ten sposób Polska mogłaby stać się kluczowym graczem na regionalnym rynku gazu.

Więcej informacji na stronie polska morska

Rozpoczęła się budowa gazociągu dostarczającego gaz z Baltic Pipe

Projekt jest planowany do zakończenia w pierwszym kwartale 2026 roku, a wszystkie niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne zostały już wydane. Ta inwestycja to kolejny krok w rozbudowie infrastruktury gazowej w Polsce, mający na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju regionów.

Więcej informacji na stronie polska morska

7 rosyjskich tankowców  LNG tzw. floty cieni zostało objętych nową falą amerykańskich sankcji

Rosyjskie przedsiębiorstwa nabywają używane tankowce LNG za pośrednictwem korporacji fasadowych zarejestrowanych w krajach rozwijających się. Statki te zwykle mają celowo niejasną własność i ubezpieczenie, co utrudnia śledzenie ich prawdziwych właścicieli. Najnowsze sankcje objęły około 400 podmiotów w tym siedem statków LNG: PIONEER, ASYA ENERGY, EVEREST ENERGY, NORTH AIR, NORTH MOUNTAIN, NORTH SKY i NORTH WAY.

Więcej na stronie marinetraffic

Przestały kursować stołeczne promy na Wiśle

Z uwagi na niski stan wody warszawskie promy zostały zawieszone do odwołania. Ze skutkami suszy hydrologicznej borykamy się już od 2015 roku, czego przyczyny upatrujemy w zmianach klimatu oraz ludzkiej ingerencji w przyrodę.

Więcej informacji na tvn24

Norweski Archipelag na Svalbardzie przyciąga coraz większą uwagę międzynarodową

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Chiny, Turcja i Rosja wysłały na Svalbard delegacje badawcze w celu rozpoczęcia wspólnych badań nad Arktyką.  Norweska Służba Bezpieczeństwa Policji w swojej krajowej ocenie zagrożeń na rok 2024 odnotowała rosnące zainteresowanie Chin nabyciem nieruchomości na Svalbardzie. Chiny podobno chcą zbudować stację laserową w Adventdalen i po raz pierwszy tego lata wysłały w ten rejon swoje największe trzy lodołamacze.

Więcej informacji na stronie The Maritime Executive

Armatorzy polskich jednostek badawczych zacieśniają współpracę

2 września br. podpisany został list intencyjny w sprawie zwiększenia efektywności wykorzystania polskich statków badawczych należących do czterech instytucji naukowych z Trójmiasta. Są to: Oceanograf (UG), Horyzont II, Imor i Dar Młodzieży (UMG), Oceania (IOPAN) oraz Baltica (MIR-PIB).

Więcej informacji na stronie gospodarka morska

Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco

Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.