Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce. Dla wszystkich zainteresowanych linki w rozwinięciu.
Do Polski przyjeżdża delegacja norweskiego sektora morskiego!
Wraz z następcą norweskiego tronu, księciem Haakonem, do Polski przyjeżdżają we wtorek reprezentanci rządu w Oslo odpowiadający za przemysł, rybołówstwo i obronę. Dołączą do nich reprezentanci firm z kluczowych dla Norwegii gałęzi gospodarki: energetyki, obronności i sektora morskiego. W środę w Warszawie jednym z głównych punktów wizyty będzie uroczyste podpisanie międzyrządowych umów między Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem dotyczących wdrażania Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) na lata 2021–2028. Polsce w czwartej edycji przyznawania funduszy przysługuje 925 mln euro.
Więcej na gospodarkamorska.pl
Polska robi milowy krok w energetyce
Po raz pierwszy w naszym kraju została przyznana promesa koncesji na wytwarzanie energii z morskiej farmy wiatrowej. Dokument trafił do projektu Baltic Power – najbardziej zaawansowanej inwestycji w tej branży w Polsce. Realizuje ją Orlen wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power. Baltic Power to projekt, który ma zmienić oblicze polskiej energetyki. Farma wiatrowa powstanie na Bałtyku, około 22,5 kilometra od linii brzegowej – pomiędzy Choczewem a Łebą. Jej docelowa moc to aż 1,2 gigawata. To wystarczająco dużo, by zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
Więcej na polska-morska.pl
Budowa nowego ,,Miecznika’’ ORP Burza już 5 maja!
Na 5 maja zaplanowano uroczystość palenia blach – czyli symbolicznego początku budowy – nowej fregaty wielozadaniowej dla Marynarki Wojennej, przyszłej ORP Burza. To druga z zaplanowanych trzech fregat Miecznik, które w kolejnych latach staną się podstawową siłą bojową polskiej marynarki. Program Miecznik to obecnie największy program modernizacyjny polskiej Marynarki Wojennej. Jego celem jest zbudowanie trzech nowoczesnych fregat wielozadaniowych, które staną się podstawową siłą bojową polskiej floty, zastępując przestarzałe okręty typu Oliver Hazard Perry. Obecnie trzon polskiej floty stanowią dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry – ORP Gen. T. Kościuszko i ORP Gen. K. Pułaski, które weszły do służby we flocie USA w 1980 roku, a na początku XXI wieku zostały przekazane polskiej Marynarce Wojennej.
Więcej na msn.com
Zwodowano największy na świecie statek LCO2 do transportu skroplonego dwutlenku węgla
Pierwszy duży statek przeznaczony do transportu skroplonego dwutlenku węgla (LCO2) został zwodowany w Korei Południowej. Statek został zbudowany dla greckiej grupy Capital Maritime Group, która w 2023 roku ogłosiła plany ekspansji na rozwijający się rynek. Wodowanie odbyło się w stoczni HD Hyundai Mipo w Ulsan w Korei Południowej. Statki o pojemności 22 000 metrów sześciennych skroplonego dwutlenku węgla mają około trzykrotnie większą pojemność niż pierwsze statki LCO2. Norweski projekt Northern Lights otrzymał pod koniec 2024 roku dwa statki LCO2 o pojemności 7500 cbm zbudowane w Chinach, które obecnie przechodzą rozruch. Będą one działać w związku z projektem magazynowania rozpoczętym jako partnerstwo między Equinor, Shell i TotalEnergies. Capital Gas Ship Management Corp. będzie zarządzać czterema gazowcami budowanymi w Korei Południowej i wprowadzi je na rynek komercyjny. Nowa firma będzie znana jako Capital Clean Energy Carriers.
Więcej na maritime-executive.com
Wstrzymanie budowy ogromnej farmy Empire Wind u wybrzeży Nowego Jorku
Administracja prezydenta Donalda Trumpa nakazała wstrzymanie budowy morskiej farmy wiatrowej Empire Wind, realizowanej przez norweską firmę Equinor u wybrzeży Nowego Jorku. Projekt o wartości 5 miliardów dolarów, który miał dostarczać czystą energię, został zatrzymany decyzją Departamentu Spraw Wewnętrznych. Jest to wyraźny kontrast dla strategii energetyki odnawialnej promowanej przez poprzednią administrację Bidena. Empire Wind 1, zlokalizowany 20 mil od Long Island, miał zasilać ponad 500 000 domów i stanowić istotny krok w realizacji celu Nowego Jorku, zakładającego 15% udziału energii z morskich turbin w miksie energetycznym do 2030 roku.
Więcej na gospodarkamorska.pl
Ocean Winds podpisała kolejny kontrakt w ramach budowy morskiej farmy wiatrowej BC-Wind
Nowym partnerem została polska firma P&Q, która odpowiadać będzie za realizację lądowej infrastruktury przyłączeniowej w gminie Choczewo (woj. pomorskie). Zakres umowy obejmuje projektowanie, budowę, instalację oraz uruchomienie lądowej stacji elektroenergetycznej, umożliwiającej integrację farmy wiatrowej z krajowym systemem elektroenergetycznym. Stacja zostanie wyposażona w transformator mocy, podwyższający napięcie z poziomu 275 kV do 400 kV, co ma zapewnić efektywny przesył energii do sieci. Według przedstawicieli Ocean Winds, inwestycja wpisuje się w strategię rozwoju lokalnego łańcucha dostaw i wzmacniania roli polskich firm w sektorze offshore wind. Projekt BC-Wind ma nie tylko znaczenie dla realizacji krajowych celów klimatycznych, ale także buduje kompetencje polskich przedsiębiorstw na rynku międzynarodowym.
Więcej na wysokienapiecie.pl
Trump wprowadza opłaty dla chińskich statków
Stany Zjednoczone wprowadzają dyskutowane wcześniej opłaty za przyjmowanie w portach statków zbudowanych w Chinach. Wysokie opłaty mają skłonić armatorów do zamawiania statków w USA, choć same amerykańskie stocznie nie mają aż tak dużego potencjału. Opłaty wejdą wżycie za 180 dni i będą stopniowo wzrastać w kolejnych latach. Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele i operatorzy chińskich statków będą w pierwszej fazie płacić 50 dolarów za tonę ładunku. Kwota ta będzie rosnąć o 30 dolarów a tonę rocznie przez kolejne trzy lata. Opłaty dla statków zbudowanych w chińskich stoczniach, ale należących do przedsiębiorstw spoza Chin, zaczynają się od 18 dolarów za tonę lub 120 dolarów za kontener. Również będą rosnąć co roku.
Więcej na rp.pl
Chińskie firmy są obecne w ponad jednej trzeciej portów afrykańskich
Chińskie firmy są zaangażowane w jedną trzecią z 231 portów Afryki, co oznacza znacznie większą obecność i wpływy, niż gdziekolwiek indziej na świecie. Chińskie przedsiębiorstwa państwowe są aktywnymi udziałowcami w około 78 portach w 32 krajach Afryki jako budowniczy, finansiści lub operatorzy. Chińskie inwestycje portowe koncentrują się głównie w Afryce Zachodniej, gdzie jest ich 35 w porównaniu do 17 we wschodniej Afryce, 15 – w południowej Afryce i 11 – w północnej Afryce. Tak wynika z raportu Afrykańskiego Centrum Studiów Strategicznych (ACSS), think tanku Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Dla porównania, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach znajduje się tylko 10 portów zbudowanych, sfinansowanych lub obsługiwanych przez chińskie firmy, podczas gdy w krajach azjatyckich jest ich 24.
Więcej na portalmorski.pl