GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/07/Container-sea-traffic-Facebook-Post-2.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata

Fot. Canva
17.02.2025
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
17.02.2025

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce. W tym tygodniu m.in. rewolucyjny projekt statku zeroemisyjnego, wsparcie Wielkiej Brytanii dla morskich farm wiatrowych czy zmiany polskich przepisów w zakresie ochrony morskich farm wiatrowych. Dla wszystkich zainteresowanych linki w rozwinięciu. Życzymy przyjemnej lektury!

Ulstein prezentuje Thora. Statek ma być przełomem w rozwoju napędów zeroemisyjnych

Norweska firma zaprezentowała projekt statku posiadającego napęd w postaci reaktorów ciekło solnych (Molten Salt Reactor, MSR). Ma to stanowić znaczący krok w kierunku zrównoważonych i wydajnych operacji morskich, obiecując zarazem zrewolucjonizowanie branży. Ulstein wskazuje przy tym, że te innowacje wiążą się także z szeregiem wyzwań. Technologia MSR ma oferować bezpieczne, wydajne i zrównoważone rozwiązanie energetyczne przy minimalnym wpływie na środowisko. Plusem ma być także wydajność energetyczna, zapewniająca zdolność do wytwarzania czystej energii przez dziesięciolecia bez tankowania, a tym samym długoterminową wydajność operacyjną. Za tym idzie także zerowa emisja, gdyż reaktor nie emituje CO2, co jest zgodne z globalnymi celami dekarbonizacji.

Więcej na: zielonagospodarka.pl

Evergreen dekarbonizuje swoją flotę i przeznaczy 3 mld dolarów na kontenerowce z napędem LNG

Firma z Tajwanu zamówiła 11 statków mających pojemność 24 000 TEU. To oznacza, że najprawdopodobniej ich długość będzie dochodziło do 400 metrów. Każdy z kontenerowców będzie wyposażony w dwupaliwowy napęd LNG. Statki z napędem LNG to element strategii firmy z Tajwanu, która ma zamiar po 2030 roku stopniowo wymienić całą swoją flotę na jednostki nisko- i zeroemisyjne, stając się firmą w zakresie transportu morskiego przyjazną środowisku i zorientowaną także na świadomego klienta.

Więcej informacji na stronie: gospodarkamorska.pl

Indie zamknęły port przed objętym sankcjami rosyjskim tankowcem z milionem baryłek ropy naftowej

Tankowiec Cordelia Moon należący do rosyjskiej floty cieni, a płynący pod banderą Panamy, przewozi rosyjską ropę, którą miał rozładować w zachodnioindyjskim porcie Vadinar, ale Delhi nie wydało zgody na przyjęcie objętego sankcjami towaru. Tankowiec od tygodnia stoi na kotwicy.

Według raportu agencji Bloomberg na pokładzie statku znajduje się milion baryłek z ropą pochodzącą od rosyjskiego Surgutnieftiegazu, który został objęty sankcjami przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA. Indie, które są drugim co do wielkości importerem ropy naftowej z Rosji, zdecydowały nie przyjmować ładunków ani statków, które zostały objęte sankcjami, jeśli zostały załadowane po 10 stycznia bieżącego roku.

Więcej informacji na: bankier.pl 

Wielka Brytania wspiera morską energetykę wiatrową premią za łańcuchy dostaw

Rząd Wielkiej Brytanii uruchomił wysokie premie dla deweloperów morskich farm wiatrowych w ramach programu Contracts for Difference (CfD). Środki będą przyznawane za tworzenie lokalnych łańcuchów dostaw.

Ed Miliband, sekretarz ds. energii, przedstawiając projekt stwierdził, że premie to krok w kierunku bezpieczeństwa energetycznego i wzrostu gospodarczego. Natomiast Dan McGrail (z organizacji branżowej RenewableUK) ocenił, ze to rozwiązanie ma potencjał do potrojenia liczby miejsc pracy w branży do końca dekady.

Więcej na stronie: zielonagospodarka.pl

Polska Marynarka Wojenna i Straż Graniczna mają chronić morskie farmy wiatrowe

Straż Graniczna i Marynarka Wojenna mają otrzymać większe uprawnienia w zakresie współpracy z inwestorami w morskie farmy wiatrowe. Zmiany przepisów w tej sprawie zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. Decyzję podjęto po to, aby na wzór ,,Air Policing” państwa ościenne leżące nad Morzem Bałtyckim patrolowały go i ostrzegały się wzajemnie w przypadku wpływających w ich tereny przybrzeżne flot cieni, tak aby móc działać odpowiednio rygorystycznie wobec ryzyk, jakie pojawiają się przede wszystkim ze strony Federacji Rosyjskiej. W połowie stycznia br. podczas Baltic Sea NATO Allies Summit w Helsinkach zdecydowano o objęciu Bałtyku dodatkową ochroną NATO przez 90 dni  (tzw. Bałtycka Warta), z możliwością przedłużenia. Państwa regionu Morza Bałtyckiego zgodnie wyraziły potrzebę przedłużenia – stałej i efektywnej kontroli bezpieczeństwa tego obszaru.

Więcej na stronie: offshorewindpoland.pl

Pomimo zakazów i sankcji Rosja proponuje Indiom współpracę w ramach ARCTIC LNG 2

Urzędnicy rządowi i kadra kierownicza wyższego szczebla z Novatek PJSC — która kieruje zakładem eksportowym Arctic LNG 2 — rozmawiali ze swoimi odpowiednikami podczas konferencji India Energy Week w New Delhi, według osób mających wiedzę na ten temat. Rozmowy dotyczyły potencjalnej sprzedaży wolumenów z zakładu, który został dotknięty ograniczeniami USA w 2023 r. Indyjscy nabywcy nie zgodzili się na zakup paliwa, powiedzieli ci ludzie, którzy poprosili o zachowanie anonimowości, ponieważ spotkania były prywatne. Rosyjskie firmy, w tym Novatek, odbyły w środę grupową dyskusję z indyjskimi firmami na temat współpracy biznesowej. Zakład Arctic LNG 2 rozpoczął eksport w zeszłym roku, ale polegał na statkach floty cieni. Rozmowy w Delhi odbywają się po tym, jak urzędnicy Novatek podróżowali do USA i Brukseli w ciągu ostatnich kilku miesięcy, aby spróbować złagodzić stanowisko wobec rosyjskiego LNG.

Więcej na stronie: gcaptain.com

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.