DEBUTING
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2025/01/Foto-druga-kadencja-rady-ds-kobiet-2.jpg Druga Kadencja Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet Rozpoczęta – Równość, Współpraca i Międzynarodowe Projekty

Druga Kadencja Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet Rozpoczęta – Równość, Współpraca i Międzynarodowe Projekty

mat. własne
15.11.2024
Bogna Lesner
Bogna
Lesner
15.11.2024

13 listopada 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego zainaugurowano drugą kadencję Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet. To organ doradczo-konsultacyjny działający przy Zarządzie Województwa Pomorskiego, którego misją jest wspieranie działań na rzecz równości płci, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz inicjowanie projektów promujących równouprawnienie.

Rada została powołana uchwałą nr 1206/27/24 z dnia 26 września 2024 roku. Jej skład obejmuje przedstawicieli różnych środowisk – od administracji publicznej, przez sektor biznesowy, po naukę i organizacje społeczne.

Kluczowe Cele i Zadania

Podstawowym celem działalności Rady jest monitorowanie oraz analiza sytuacji kobiet w regionie Pomorza w kontekście równości praw i szans. Wśród kluczowych zadań organu wymienia się:

  • Proponowanie inicjatyw zwiększających świadomość kobiet na temat równego traktowania w zakresie pracy, wynagrodzenia i awansów zawodowych.
  • Diagnozowanie barier i wyzwań stojących na drodze do pełnego równouprawnienia.
  • Współpraca z samorządami, organizacjami i instytucjami w celu promowania praktyk równościowych.
  • Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z ciałami doradczymi w Polsce i za granicą.

Dzisiejsze spotkanie potwierdza, że temat równego traktowania jest coraz chętniej podejmowany i nadal niezmiernie ważny – podkreślił Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Międzynarodowy Wymiar Działalności – Projekt DEBUTING

Jednym z wyróżniających się działań Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet jest aktywne włączenie się członkiń w zadania międzynarodowego projektu pn. DEBUTING – Developing Business Through Inclusiveness and Gender Awareness – New Cluster Competences (finansowaneg z programu Interreg Europa 2021-2027), realizowanego przez Województwo Pomorskie – Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Projekt ten dąży do opracowania polityk wspierających równość w przemyśle, usługach i rzemiośle. Inicjatywa zakłada rozwijanie innowacyjnych modeli biznesowych oraz podnoszenie świadomości w zakresie różnorodności i inkluzywności poprzez współpracę klastrów biznesowych. To inicjatywa mająca na celu promowanie równości płci oraz wymianę doświadczeń międzyregionalnych w zakresie najlepszych praktyk wspierających równouprawnienie.

Dużą rolę w realizacji projektu odgrywa Przewodnicząca Rady, Małgorzata Wokacz-Zaborowska, która jest kluczową postacią reprezentującą Pomorską Radę na arenie międzynarodowej. W ramach projektu DEBUTING Wokacz-Zaborowska uczestniczyła w międzyregionalnych spotkaniach partnerów projektu, gdzie miała okazję prezentować działania Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet oraz podkreślać znaczenie systemowych rozwiązań wdrażanych w województwie pomorskim.

Podczas jednego z takich spotkań Wokacz-Zaborowska zaprezentowała szczegółową analizę działalności Rady, w tym inicjatywy skoncentrowane na promowaniu polityk równościowych w pracy i przedsiębiorczości. Jej wystąpienia były wysoko oceniane przez partnerów projektu, którzy wskazywali na Pomorską Radę jako przykład dobrze funkcjonującego organu doradczego w skali europejskiej.

Natomiast Agnieszka Rodak, członkini Rady i przedstawicielka Rady ds. Kobiet w Rumi, aktywnie wspiera realizację projektu DEBUTING w wymiarze lokalnym. Jej działania koncentrują się na poznawaniu i dalszej możliwości adaptacji najlepszych praktyk zebranych w ramach projektu do potrzeb społeczności lokalnych na Pomorzu. Rodak angażuje się również w budowanie sieci współpracy z innymi podmiotami, co dodatkowo wzmacnia oddziaływanie projektu na region.

Skład Rady

W skład Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet wchodzi 17 członkiń i członków reprezentujących różne środowiska, w tym:

  • Katarzyna Weremko, Teresa Szakiel i Agnieszka Zabłocka (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego),
  • Jolanta Szydłowska (Forum Pracodawców Północy),
  • Krystyna Łuczycka (Stowarzyszenie Sabat Szefowych),
  • Dorota Zabłudowska (Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia),
  • Ewa Lechman (Politechnika Gdańska),
  • Przemysław Rutkowski (Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego),
  • Anna Janowicz (Uniwersytet WSB Merito Gdańsk),
  • Agnieszka Rodak (Rada ds. Kobiet w Rumi) oraz inni przedstawiciele organizacji społecznych i naukowych.

Przewodniczącą Rady została Małgorzata Wokacz-Zaborowska, wiceprzewodniczącą – Ewa Czeplina, a sekretarzem – Anna Janowicz.

Nowe Możliwości Działania

Druga kadencja Pomorskiej Rady do Spraw Kobiet stanowi szansę na dalsze wzmocnienie działań w zakresie równości płci w regionie Pomorza. Dzięki aktywnemu udziałowi w projektach takich jak DEBUTING, Rada zyskuje nie tylko doświadczenie międzynarodowe, ale także możliwość adaptacji najlepszych europejskich praktyk do lokalnych realiów.

Zaangażowanie liderów, takich jak Małgorzata Wokacz-Zaborowska i Agnieszka Rodak, gwarantuje, że działania Rady będą miały realny wpływ na życie mieszkańców Pomorza, wzmacniając pozycję regionu jako lidera w promowaniu równości i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.