Przedstawiciele duńskich, szwedzkich i polskich regionów spotkali się w Gdańsku, by zainaugurować pracę Euroregionu Bałtyk (ERB) w 2025 roku. W trakcie wizyty omówiono sprawy kluczowe dla partnerów, w tym kierunki prezydencji Województwa Pomorskiego w ramach tej sieci. Spotkanie stanowiło również przygotowanie do posiedzenia ERB na szczeblu politycznym, które odbędzie się w dniach 17-18 lutego.
Intensywny dzień
Bornholm, Kronoberg, Blekinge, Województwo Warmińsko-Mazurskie – przedstawiciele tych regionów przyjechali do Gdańska, by wspólnie omówić plany na najbliższy rok. Jednym z ważniejszych zagadnień poruszanych podczas spotkania było przedyskutowanie kolejnych etapów transformacji Euroregionu Bałtyk w Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (EUWT). Zaprezentowane zostały również priorytety prezydencji Województwa Pomorskiego. Nasz region już za miesiąc oficjalnie przejmie stery w tej sieci. Tym samym formalnie zakończy się roczne Przewodnictwo szwedzkiego regionu Kronoberg.
Wśród obszarów kluczowych dla Województwa Pomorskiego w najbliższych działaniach ERB znalazły się:
- Reforma strukturalna sieci
- Zwiększenie widoczności ERB na arenie pan-bałtyckiej
- Wzmocnienie europejskiej agendy Euroregionu Bałtyk
- Inicjowanie oraz animowanie działań Rady Młodzieżowej
- Identyfikacja wspólnych zagrożeń i poszukiwanie odpowiedzi na wspólne wyzwania, zwłaszcza tj.: dezinformacja i migracja
Klika słów o Euroregionie Bałtyk
Euroregion Bałtyk (ERB) powstał w 1998 r. Jest to sieć zrzeszająca władze regionalne i stowarzyszenia samorządów lokalnych w następujących krajach: Dania (Bornholm), Szwecja (Blekinge, Kronoberg, Kalmar) i Polska (Województwo Pomorskie, Województwo Warmińsko – Mazurskie, Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk).
Misją Euroregionu jest podejmowanie wspólnych inicjatyw mających na celu wzmacnianie i promowanie dialogu politycznego między władzami lokalnymi i regionalnymi zrzeszonymi w ramach tej sieci, a także przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego (RMB) z uwzględnieniem obszaru Południowego Bałtyku.
Najwyższym organem Euroregionu Bałtyk jest Prezydium (Zarząd), które składa się przedstawicieli władz regionalnych, obradujących wspólnie raz na kwartał. Bieżącą działalność sieci koordynują Sekretariaty Regionalne.