GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/08/news.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń z branży morskiej

Cotygodniowy przegląd wydarzeń z branży morskiej

fot. Canva
03.12.2024
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
03.12.2024

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce. Dla wszystkich zainteresowanych linki w rozwinięciu. Życzymy przyjemnej lektury!

Awaria światłowodu łączącego Finlandię ze Szwecją

Do awarii kabla światłowodowego łączącego Finlandię ze Szwecją doszło w poniedziałek 2 grudnia na odcinku lądowym w Finlandii – poinformowało we wtorek Szwedzkie Radio. Fińska policja podejrzewa sabotaż. Minister obrony cywilnej Szwecji Carl-Oscar Bohlin w oświadczeniu zapewnił, że sprawa traktowana jest poważnie. „Na skutek incydentu ok. 6 tys. gospodarstw domowych i 100 klientów biznesowych w Finlandii nie miało w poniedziałek dostępu do internetu. „Trwa naprawa awarii” – zapewniono.

Więcej na wiadomosci.wp.pl

COP29 w Baku: Gospodarka Morska i Transport Morski w Obliczu Zmian Klimatycznych

Podczas 29. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP29) w Baku, tematy związane z ochroną oceanów i zrównoważoną gospodarką morską były jednymi z szerzej dyskutowanych. Rozmowy koncentrowały się na roli mórz i oceanów w walce ze zmianami klimatycznymi, w tym na adaptacji ekosystemów morskich oraz dekarbonizacji transportu morskiego, który stanowi istotny element globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Więcej na polska-morska.pl

Propozycja stworzenia misji na Morzu Bałtyckim

Misja miałaby na celu utworzenie formuły zabezpieczenia wód Bałtyku analogicznej do funkcjonującej już Baltic Air Policing, czyli kontrolowania przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi. Stanowisko polskiego premiera popiera też litewska posłanka Dovile Szakaliene, kandydatka na szefową resortu obrony w formowanym obecnie centrolewicowym rządzie Litwy. Polityczka zaznaczyła, że kraje regionu potrzebują nowych formatów i odważniejszych decyzji w sprawie bezpieczeństwa na Bałtyku.

Więcej na portalmorski.pl

HD Hyundai Heavy Industries dostarczył nową jednostkę-niszczyciel serii KDX-III Batch-II do sił morskich Korei Południowej

Południowokoreańska stocznia z siedzibą w Ulsan dostarczyła ROKS Jeongjo the Great (DDG-995), pierwszy niszczyciel z zaplanowanej serii sześciu, które mają stanowić nowy trzon sił morskich Korei Południowej. Należący do projektu KDX-III Batch-II jest wyposażony w nowoczesny system kontroli ognia Aegis. ROKS Jeongjo the Great to czwarty okręt typu Sejong the Great, jednocześnie pierwszy z podserii Batch-II. Cała seria liczyć ma łącznie sześć jednostek. Niszczyciel ma 165 metrów długości, 21,4 metra szerokości, natomiast wyporność maksymalna ma sięgać do 10 000 ton. Osiąga prędkość do 30 węzłów, a jego autonomiczność wynosi 50 dni. Załoga liczy 300 osób.

Więcej na gospodarkamorska.pl

Morskie farmy wiatrowe mogą być szansą na nowy start rybaków

W październiku opublikowano raport „Niespokojny Bałtyk. Polskie rybołówstwo, a morskie farmy wiatrowe”, który stał się punktem wyjścia do debaty o wpływie energetyki wiatrowej na rybołówstwo na Bałtyku. Władysławowo było miejscem spotkania ekspertów, rybaków i inwestorów, gdzie omawiano wyzwania i możliwości współpracy międzysektorowej. Wielu rybaków, zaniepokojonych ograniczonym dostępem do tradycyjnych łowisk, wyraziło gotowość do przebranżowienia. Chcą zdobywać nowe kwalifikacje, które umożliwią im pracę w sektorze energetyki odnawialnej (Morskie farmy Wiatrowe). W odpowiedzi na te potrzeby organizowane są programy szkoleniowe przygotowujące do pracy w tej dynamicznie rozwijającej się branży.

https://polska-morska.pl/2024/12/01/morskie-farmy-wiatrowe-moga-byc-szansa-na-nowy-start-rybakow/

 

 

 

RPA bazą dla rosyjskich lodołamaczy eksplorujących Antarktydę

Akademik Fiodorow, statek flagowy rosyjskiej floty polarnej, wpłynął we wtorek do Kapsztadu, skąd po uzupełnieniu zapasów ruszy do brzegów Antarktydy, gdzie Kreml poszukuje gazu i ropy i dokąd już zmierzają inni naukowcy z grupy BRICS. Wyprawa ma trwać 60 dni, w czasie których ponad 500-osobowa międzynarodowa ekipa naukowców pokona dystans 20 tys. km i odwiedzi przybrzeżne stacje badawcze należące do Chin, Indii i Rosji.

Od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę Rosja została wykluczona z wielu międzynarodowych projektów badawczych, a rosyjskie instytucje naukowe zostały odcięte od swoich zachodnich odpowiedników. W sposób bezprecedensowy, jak na naukowców, zareagowała międzynarodowa społeczność polarników, która podczas dorocznego forum zarządzania Antarktydą w czerwcu 2022 r. bardzo ostro potępiła rosyjską napaść na sąsiedni kraj.

https://www.portalmorski.pl/zegluga/56984-rpa-na-pokladach-rosyjskich-lodolamaczy-naukowcy-z-brics-wyplyneli-na-podboj-antarktydy

W Porcie Gdańsk powstanie Agro Terminal. Zrealizuje go spółka Port Gdański Eksploatacja

Dzięki tej inwestycji Port Gdański Eksploatacja zwiększy swój potencjał i stanie się kluczowym podmiotem dla polskiego eksportu zbóż. Spółka PGE prowadzi działalność na pięciu nabrzeżach, ale przeładunki zbóż realizuje na nabrzeżach Szczecińskim i Wiślanym. Tam też planuje budowę nowych magazynów z możliwością obsługi statków z ładunkiem do 36 tys. ton, przy maksymalnym zanurzeniu do 10,6 m. Na Nabrzeżu Wiślanym powstanie 5 magazynów zbożowych. Z kolei na Nabrzeżu Szczecińskim, w miejscu byłego terminalu kontenerowego przy ul. Chodackiego, zostaną postawione 4 magazyny. Łączna długość obu nabrzeży to 1,9 km.

Więcej na intermodalnews.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.