GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/08/News-1.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń z branży morskiej

Cotygodniowy przegląd wydarzeń z branży morskiej

fot. Canva
15.10.2024
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
15.10.2024

Cotygodniowy przegląd wydarzeń z branży morskiej z kraju i ze świata, w którym dowiesz się między innymi: kto został nowym prezesem Portu Gdańsk, o rosnących problemach z zagrożeniami cybernetycznymi dla statków morskich i wiele więcej.

Andrzej Kuźmicz nowym prezesem Portu Gdańsk

Nowy prezes jest absolwentem kierunku zarządzanie i organizacja na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył także studia podyplomowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie zdobył specjalistyczną wiedzę z zakresu uwarunkowań i organizacji agrobiznesu. Na początku swojej drogi zawodowej był związany z obszarami sprzedaży i działalności operacyjnej, w tym na stanowiskach dyrektorskich, w spółce JAS-FBG S.A., spółkach Grupy Kapitałowej PEKAES: Chemikals, Eurochem, Spedcont oraz spółkach Grupy Kapitałowej POLFROST. Od 2023 pełni równolegle funkcję prezesa zarządu ASAN Trade Sp. z o.o., spółki działającej w obszarze doradztwa logistycznego oraz sprzedaży paliw stałych do energetyki zawodowej w Polsce.

Więcej na portalstoczniowy.pl

Equinor kupuje udziały w Ørsted. Obie firmy są jednymi z najważniejszych graczy w morskiej energetyce wiatrowej w Polsce i Europie.

Akcje Ørsted po ogłoszeniu transakcji wzrosły o ponad 8%. Obie spółki są aktywne na polskim rynku offshore. Ørsted w ramach joint venture z PGE rozwija dwa projekty morskich farm wiatrowych tzw. I fazy – MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3. Equinor natomiast w konsorcjum z Polenergią pracuje nad trzema farmami: MFW Bałtyk 1, MFW Bałtyk 2 i MFW Bałtyk 3.

Więcej na gospodarkamorska.pl

Zagrożenia cybernetyczne dla statków morskich rosną coraz szybciej

Zagrożenia cybernetyczne dla sektora morskiego rosną w zastraszającym tempie. Jeszcze w tym roku przedstawiono raport, który klasyfikuje narastający problem. Od powszechnych schematów phishingu po ukierunkowane ataki na systemy dowodzenia i kontroli – obecnie coraz częściej omawiane są zagrożenia i sposoby ich uniknięcia. W miarę jak statki i łodzie na morzu są coraz częściej podłączane do brzegu w imię dobrostanu załogi i wydajności operacyjnej, rośnie ryzyko włamania się na statek, ataku cybernetycznego, bezpieczeństwa załogi oraz ładunku.

Więcej na marinelink.com

Rekiny wielorybie coraz częstszymi ofiarami kolizji ze statkami

Najnowsze międzynarodowe badania wykazały, że do końca stulecia rekiny wielorybie i statki będą coraz częściej się zderzać ze względu na zmiany klimatyczne. Ten gatunek rekinów to niezwykle mobilna megafauna morska, która może pokonywać setki lub tysiące kilometrów rocznie. Obecnie oceany coraz szybciej się nagrzewają, a ciepła woda powierzchniowa schodzi coraz bardziej w głąb- w związku z tym ruch morski coraz bardziej się nakłada na siedliska tych ssaków.

Więcej na marinelink.com

Najnowsze ustalenia IMO w sprawie skutecznych środków dekarbonizacji żeglugi

Członkowie zakończonego posiedzenia Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) zawęzili do trzech wariantów propozycje średnioterminowych środków politycznych, które mogą doprowadzić do transformacji energetycznej żeglugi międzynarodowej. Ustalono  trzy kluczowe elementy wdrażania przez IMO strategii dotyczącej emisji gazów cieplarnianych (GHG): rewizję wskaźnika intensywności emisji dwutlenku węgla (CII), mechanizm feebate (połączenie „opłaty” i „rabatu”) związany z podatkiem lub z globalnym standardem paliwowym (GFS) oraz opłatę za emisję gazów cieplarnianych (GHG).

Więcej na intermodalnews.pl

Kolejny kontenerowiec napędzany metanem wyruszy w świat

Najnowszy kontenerowiec wyróżnia to, że posiada napęd dwupaliwowy, w tym na ekologiczny metanol. Jest to element strategii Maerska, w myśl hasła „All The Way To Zero”, mającej za cel osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 i tym samym dążenie do pełnej dekarbonizacji żeglugi dalekomorskiej.

Więcej na marinlink.com

Deltamarin i ESL Shipping będą projektować wielofunkcyjne jednostki zasilane metanolem

Deltamarin nawiązał współpracę z ESL Shipping w zakresie rozwoju wielozadaniowych statków napędzanych metanolem, zaprojektowanych w celu zaspokojenia różnorodnych potrzeb logistycznych na globalnych szlakach żeglugowych. Nowy kontrakt obejmuje kompletny projekt podstawowy i szczegółowy czterech statków, wraz z kilkoma opcjonalnymi jednostkami. Deltamarin ściśle współpracował z ESL Shipping nad projektem koncepcyjnym nowych statków i w ramach nowego kontraktu będzie nadal zapewniać wsparcie przez cały cykl życia projektu, aż do jego zakończenia.

Więcej na deltamarin.com

Umowa na terminal offshore w Gdańsku podpisana

W porcie gdańskim powstanie zaplecze przemysłowo-usługowe, które umożliwi obsługę statków instalacyjnych przy budowie i eksploatacji morskich farm wiatrowych. Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisało umowę z wykonawcą terminala instalacyjnego. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało w komunikacie, że inwestycja otrzyma ponad 900 mln zł dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Więcej na globenergia.pl

Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco

Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.