GOSPODARKA MORSKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/07/Container-sea-traffic-Facebook-Post-2.png Cotygodniowy przegląd wydarzeń z branży morskiej

Cotygodniowy przegląd wydarzeń z branży morskiej

fot. Canva
01.10.2024
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
AUTOR
Tatiana Figurska-Socha
Tatiana
Figurska-Socha
01.10.2024

Cotygodniowy przegląd wydarzeń branży morskiej z kraju i ze świata. Porcja najciekawszych wydarzeń w pigułce. Dla wszystkich zainteresowanych linki w rozwinięciu. Życzymy przyjemnej lektury!

System Baltic Jammer ponownie zaatakował systemy pozycjonowania na Bałtyku. Atak zarejestrowano w Gdyni

Celem systemu Baltic Jammer, o którego użytkowanie oskarżani są Rosjanie, stał się po raz kolejny system GNSS (Global Navigation Satellite Systems). Według doniesień anomalie zostały wykryte w Porcie Gdynia przez System Osłony Nawigacyjnej. System ten zarejestrował zakłócenie, zweryfikował czy nie jest ono jednorazowe, po czym wydał automatyczne ostrzeżenie o ataku.

Więcej na gospodarkamorska.pl 

Rosja szykuje sabotaże na podmorską infrastrukturę NATO

Rosjanie od dekad wykorzystują tzw. program badań podwodnych, aby mapować infrastrukturę krytyczną NATO.W styczniu 2022 roku uszkodzony został podwodny kabel do przesyłania danych łączący Norwegię z jej arktycznym archipelagiem Svalbard. W październiku 2023 r. wykryto uszkodzenie gazociągu Balticconnector pomiędzy Finlandią i Estonią. Wkrótce odkryto kolejne uszkodzenia pobliskich podwodnych kabli łączących Finlandię i Estonię oraz kabla łączącego Estonię i Szwecję. Według doniesień mediów, które powołały się na informacje ze śledztwa, za uszkodzenia prawdopodobnie odpowiada statek zarejestrowany w Hongkongu, który ciągnął kotwicę po dnie morskim podczas pokonywania trasy, w trakcie której wielokrotnie cumował w rosyjskich portach Morza Bałtyckiego.

Więcej na wnp.pl

Światowy Dzień Morza 2024

W związku z wrześniowymi obchodami światowego Dnia Morza serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Szczecinie na temat polskiej gospodarki morskiej. Zapraszamy do sprawdzenia jak zmieniły się obroty ładunkowe w portach polskich na przestrzeni kilku ostatnich lat, jak w związku z tym zmieniało się zanieczyszczenie, ile mieliśmy morskich akcji poszukiwawczych, ile zarabialiśmy w tym sektorze gospodarki  i wiele innych.

Więcej na szczecin.stat.gov.pl

Zmiana morskiej polityki portowej Białorusi w kontekście najnowszych sankcji nałożonych na ich kraj

Kluczowymi portami dla białoruskiego handlu zagranicznego  były Kłajpeda na Litwie oraz łotewski Ventspils (Windawa). W następstwie sankcji przeciw reżimowi Alaksandra Łukaszenki ten kierunek praktycznie zamarł. Nowymi oknami na świat Alaksandra Łukaszenki mają być porty rosyjskie – Petersburg lub Murmańsk. Nad Zatoką Kolską ma powstać nowy terminal dla białoruskich towarów o przepustowości do 25 mln ton towarów rocznie.

Więcej na wnp.pl

Ukraina i bezpieczeństwo w Arktyce tematami rozmów Kanady i krajów nordyckich

W rozmowach uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych oraz przedstawiciele Kanady, Danii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii Wysp Faroe i Grenlandii. W części rozmów dotyczącej Arktyki ministrowie „zgodzili się co do rozważenia sposobów pogłębiania dialogu dotyczącego bezpieczeństwa pomiędzy wszystkimi podobnie myślącymi krajami Arktyki”. Rejony arktyczne odczuwają problemy związane ze zmianami klimatu i współpraca w tej dziedzinie ma dotyczyć m.in. pożarów i dbałości o oceany. Z drugiej jednak strony Kanada i kraje Arktyki wiedząc o złożach surowców w tym rejonie, będą przygotowywać plany ich wydobycia.

Więcej na gospodarkamorska.pl 

Potwierdziła się rola rosyjskich statków badawczych w szpiegostwie na infrastrukturę krytyczną

Kilka miesięcy temu NATO podniosło czerwoną flagę w związku z tajnymi misjami szpiegowskimi rosyjskich statków badawczych wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną w Europie, obecnie szczegółowe dochodzenie ujawniło skalę zagrożeń. Kreml wykorzystuje statki badawcze z uzbrojonymi żołnierzami na pokładzie do systematycznego szpiegowania gazociągów, kabli do transmisji danych, farm wiatrowych oraz infrastruktury wojskowej na Morzu Bałtyckim i Północnym.

Więcej na maritime-executive.com

NATO dostrzega, że drony stanowią coraz większe zagrożenie dla okrętów

Coraz bardziej wyspecjalizowane drony stanowią rosnące zagrożenie dla okrętów na morzach świata. Dowodów na to dostarczyła chociażby wojna Rosji przeciwko Ukrainie na Morzu Czarnym, która pokazała jakie zagrożenie dla okrętów sił morskich stanowią stosunkowo niedrogie systemy bezzałogowe.

Więcej na gospodarkamorska.pl

Strajk w portach morskich USA może zaburzyć globalny łańcuch dostaw

Zatrzymanie portów na wschodnim wybrzeżu i w Zatoce Meksykańskiej miałoby katastrofalne skutki dla gospodarek w różnych regionach świata. Z reguły tygodniowe zakłócenie w porcie może skutkować nawet miesięcznym opóźnieniem w podróży ładunku. Stany Zjednoczone są dla Polski czwartym pod względem wielkości kierunkiem importu. To także jedyny nieeuropejski kraj, który w 2023 r. znalazł się w pierwszej dziesiątce państw, do których Polska eksportowała najwięcej towarów. Więcej na obserwatorfinansowy.pl

Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco

Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.