Płonie tankowiec na Morzu Czerwonym - to już kolejna katastrofa, której skutkiem jest ogromny wyciek ropy naftowej. Czy w Polsce powstanie hub gazowy? Nowe sankcje dla Rosji - tym razem dla tankowców LNG. Zapraszamy na kolejny przegląd wiadomości o gospodarce morskiej z kraju i ze świata.
Urząd Morski w Gdyni inwestorem projektu pirsu na potrzeby pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej
Konsorcjum złożone ze spółek Wuprohyd oraz Ingeo zaprojektuje infrastrukturę hydrotechniczną na potrzeby budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Za pośrednictwem pirsu i drogi technicznej na plac budowy dotrze około 200 dostaw „najważniejszych, kluczowych elementów do budowy elektrowni jądrowej”.
Więcej informacji na stronie gospodarka morska
Kolejny ogromny wyciek ropy z tankowca na Morzu Czerwonym
Pływający pod grecką banderą zbiornikowiec z ropą naftową Sounion, który niedawno został zaatakowany przez jemeńskich Huti, nadal płonie na Morzu Czerwonym, a płomienie wydobywające się z pokładu statku są widoczne nawet z kosmosu. Rządy wielu państw ostrzegają, że może być to wyciek nawet czterokrotnie większy niż katastrofa w Exxon Valdez – z poważnymi konsekwencjami dla środowiska i egzystencji.
Więcej informacji na stronie The Maritime Executive
Polska na drodze do utworzenia hubu gazowego
Z perspektywy interesu gospodarczego Polski najlepszym rozwiązaniem byłoby przechowywanie gazu w kraju. Taka strategia zapewniłaby większą pewność dostaw, mniejsze odległości oraz szybsze decyzje dotyczące wykorzystania zapasów. W ten sposób Polska mogłaby stać się kluczowym graczem na regionalnym rynku gazu.
Więcej informacji na stronie polska morska
Rozpoczęła się budowa gazociągu dostarczającego gaz z Baltic Pipe
Projekt jest planowany do zakończenia w pierwszym kwartale 2026 roku, a wszystkie niezbędne pozwolenia i decyzje administracyjne zostały już wydane. Ta inwestycja to kolejny krok w rozbudowie infrastruktury gazowej w Polsce, mający na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju regionów.
Więcej informacji na stronie polska morska
7 rosyjskich tankowców LNG tzw. floty cieni zostało objętych nową falą amerykańskich sankcji
Rosyjskie przedsiębiorstwa nabywają używane tankowce LNG za pośrednictwem korporacji fasadowych zarejestrowanych w krajach rozwijających się. Statki te zwykle mają celowo niejasną własność i ubezpieczenie, co utrudnia śledzenie ich prawdziwych właścicieli. Najnowsze sankcje objęły około 400 podmiotów w tym siedem statków LNG: PIONEER, ASYA ENERGY, EVEREST ENERGY, NORTH AIR, NORTH MOUNTAIN, NORTH SKY i NORTH WAY.
Więcej na stronie marinetraffic
Przestały kursować stołeczne promy na Wiśle
Z uwagi na niski stan wody warszawskie promy zostały zawieszone do odwołania. Ze skutkami suszy hydrologicznej borykamy się już od 2015 roku, czego przyczyny upatrujemy w zmianach klimatu oraz ludzkiej ingerencji w przyrodę.
Więcej informacji na tvn24
Norweski Archipelag na Svalbardzie przyciąga coraz większą uwagę międzynarodową
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Chiny, Turcja i Rosja wysłały na Svalbard delegacje badawcze w celu rozpoczęcia wspólnych badań nad Arktyką. Norweska Służba Bezpieczeństwa Policji w swojej krajowej ocenie zagrożeń na rok 2024 odnotowała rosnące zainteresowanie Chin nabyciem nieruchomości na Svalbardzie. Chiny podobno chcą zbudować stację laserową w Adventdalen i po raz pierwszy tego lata wysłały w ten rejon swoje największe trzy lodołamacze.
Więcej informacji na stronie The Maritime Executive
Armatorzy polskich jednostek badawczych zacieśniają współpracę
2 września br. podpisany został list intencyjny w sprawie zwiększenia efektywności wykorzystania polskich statków badawczych należących do czterech instytucji naukowych z Trójmiasta. Są to: Oceanograf (UG), Horyzont II, Imor i Dar Młodzieży (UMG), Oceania (IOPAN) oraz Baltica (MIR-PIB).
Więcej informacji na stronie gospodarka morska
Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco
Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.