W Sopocie rozpoczęła się kolejna edycja Europejskiego Forum Nowych Idei, jednej z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęconej globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Partnerem tegorocznej edycji jest Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Invest in Pomerania.
Zielona transformacja jest koniecznością. Pomorskie ma na to pieniądze
Czy możliwe jest współdziałanie regionów w obszarze Morza Bałtyckiego? Jak wykorzystać potencjał gospodarczy i społeczny miast oraz regionów, by dzielić się wiedzą? Czy istnieje szansa, by kwestie środowiskowe i klimatyczne – zamiast dzielić – łączyły?
Na te pytania odpowiadali podczas wczorajszego panelu „Forum Bałtyckie – szanse rozwojowe ekotransformacji” Bogdan Kucharski, prezes BP Polska, Elżbieta Bieńkowska, była wicepremier i komisarz Komisji Europejskiej, Robert Chryc-Gawrychowski, CEO w Northvolt Poland, Stanislaw Szultka – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Charlotte Andersdotter, International Director w Confederation of Swedish Enterprise.
Paneliści podkreślali, jak ogromne znaczenie ma obecnie strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego oraz bezpieczeństwo energetyczne i uniezależnienie państw od dostaw z Rosji.
„Polska powinna aktywnie działać. Musimy sobie zdawać sprawę, że nasz kraj jest w najtrudniejszej sytuacji. Mamy najgorszy bilans energetyczny i największe procentowo zużycie węgla” – mówiła Elżbieta Bieńkowska – była wicepremier i Komisarz KE.
„Na Pomorzu ogromne nadzieje wiążemy z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, która z jednej strony zapewni podaż zielonej energii, a z drugiej umożliwi rozwój nowego sektora gospodarki” – zaznaczył Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego. -„Pomorski Archipelag Wysp Energetycznych, Pomorska Dolina Wodorowa i Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej to flagowe przedsięwzięcia strategiczne, na które stawia region.”
Samorząd zabezpieczył 60 mln euro w Funduszach Europejskich dla Pomorza 2021 – 2027 na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych w tym zieloną transformację przedsiębiorstw.
200 mln euro przewidziano na działania skierowane na poprawę efektywności energetycznej i redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz na rozwój odnawialnych źródeł energii.
Jak wdrażać w praktyce zielone rozwiązania?
Wymiana aut na elektryczne we flocie przewożącej towary, instalacja gniazd do ładowania samochodów elektrycznych dla klientów kupujących w tym czasie stoły i biurka – to rozwiązania proponowane przez IKEA Polska, które firma aktualnie wdraża na rynku.
Neutralność klimatyczna do 2050, wyeliminowanie węgla we wszystkich instalacjach do 2030 – to z kolei założenia Grupy Veolia Energia Polska, działającej w branży ciepłownictwa. Frédéric Faroche, prezes zarządu Veolia podkreślał, że zielona transformacja zaczyna się w głowie, a nieodzownym elementem działań w tym kierunku jest kształtowanie wiedzy i umiejętności wśród pracowników, tak aby to oni chcieli wdrażać zielone kompetencje.
Ważnym czynnikiem transformacji jest również usunięcie barier legislacyjnych, które leżą w dużej mierze w gestii rządzących.
„Inwestycje przedsiębiorstw i samorządów w czystą energię przyczyniają się przecież się do bezpieczeństwa energetycznego całego kraju”- zauważył Mariusz Podgórski z Ingka Investments
Pomorskie jako region będący importerem energii, liczy właśnie na pomyślne zmiany legislacyjne w obszarze morskiej energetyki wiatrowej i budowie ekosystemu wodorowego, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne regionu. W tym celu dwa lata temu wraz z przedsiębiorcami, uczelniami, instytutami badawczymi, powołano w regionie Pomorską Platformę Offshore, skupiającą na dzień dzisiejszy 105 podmiotów. Doprowadzenie do powstania morskich farm wiatrowych oraz zagwarantowanie miejsca przy inwestycjach związanych z energetyką wiatrową dla pomorskich przedsiębiorstw, to główne cele działań platformy.
Region ze swoim nadmorskim położeniem ma wymarzone warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. Wyprodukowanie jej w nadmiarze w okresach wzmożonej pracy wiatraków, będzie wymagało stworzenia systemu magazynowania. I tu samorząd widzi rozwiązanie w postaci budowy ekosystemu wodorowego, który może być sposobem na magazynowanie nadwyżek.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej otwiera również potencjał dla rozwoju kadr. Już w przyszłym roku zorganizowane zostaną targi EDU Offshore Wind, które będą okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół i uczelni wyższych przygotowujących do pracy w branży offshore. Na targach zaprezentują się też pracodawcy związani z morską energetyką wiatrową. Uczestnicy edukacyjnych dni kariery otrzymają wiedzę na temat przyszłych farm wiatrowych oraz informacje o korzyściach zawodowych, jakie przed nimi powstają. Patrząc na dotychczasowe prognozy pierwsze farmy wiatrowe pojawią się na przełomie 2026/27 roku i do tego czasu również powinni pojawić się w regionie wykwalifikowani pracownicy.
Uczestnikami panelu na temat „Przyszłości zielonej energii w Europie” byli m.in. Antoni Bielewicz, dyrektor programu krajowego, European Climate Foundation, Mariusz Podgórski, Renewable Energy Asset Manager w Ingka Investments, Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Frédéric Faroche, prezes zarządu Grupy Veolia Energia Polska.
Czym jest Europejskie Forum Nowych Idei?
Europejskie Forum Nowych Idei to platforma wymiany myśli i koncepcji służących polepszeniu środowiska, w którym żyjemy i pracujemy. Co roku w Sopocie autorytety ze świata kultury, nauki i biznesu debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii.
Tegoroczna edycja EFNI obejmuje cztery bloki tematyczne: Europa, czy potrzebny jest wielki reset? Gospodarka – nadmiar czy umiar? Zielony horyzont 2050 ,Czy technologia uratuje świat?
EFNI 12-14 października 2022
Więcej o EFNI na stronie wydarzenia.