ENERGETYKA
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/Toyota-Tundra-2-scaled.jpg Specjalistyczna terenówka do pracy na nabrzeżu, drony, prawdziwy generator wodoru i wiele więcej podczas EDU OFFSHORE WIND

Specjalistyczna terenówka do pracy na nabrzeżu, drony, prawdziwy generator wodoru i wiele więcej podczas EDU OFFSHORE WIND

mat. własne
21.02.2024
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
21.02.2024

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak pracuje się na morzu? A może marzycie o pracy na wysokościach lub w bezkresnych głębinach? Nie ma w Polsce drugiego takiego wydarzenia skierowanego do młodzieży i studentów planujących karierę zawodową w sektorze zielonej energetyki. A jeśli nie wiesz czy branża nowych technologii energetycznych jest dla Ciebie, przyjdź i zobacz co sektor zielonej energetyki ma do zaoferowania.

Jeśli rozważasz związanie przyszłości zawodowej z sektorem zielonej energetyki lub jesteś rodzicem nastolatka lub studenta zastanawiającego się jaką drogę zawodową obrać, to Targi EDU OFFSHORE WIND są właśnie dla Ciebie. Już 5 – 6 marca 2024 r. AmberExpo otworzy swoje drzwi dla młodych entuzjastów, pragnących poznać tajniki branży energetyki odnawialnej.

Wśród tegorocznych wystawców znaleźli się przedstawiciele branży offshore, morskiej czy stoczniowej, przedstawiciele firm technologicznych, centra szkoleniowe GWO, przedstawiciele instytucji badawczych, uczelni i szkół wyższych, organizacji związanych z branżą morskiej energetyki wiatrowej, ale i pozostałych gałęzi sektora odnawialnych źródeł energii oraz wielu instytucji wspierających zarówno edukację jak i sektor energetyczny.

Drony do pracy przy farmach wiatrowych i niezwykła Toyota

Targi EDU OFFSHORE WIND to nie tylko konferencja, przestrzeń do networkingu i wystawa eksponatów. To przede wszystkim interaktywne doświadczenie, które przynosi naukę i zabawę w jednym miejscu. Kolejnymi atrakcjami, które zagoszczą w progach AmberExpo będą wielowirnikowce bezzałogowe, czyli drony, które pełnią funkcję mobilnych narzędzi do budowy i eksploatacji morskich elektrowni wiatrowych. Drony zaprezentuje Uniwersytet Morski w Gdyni. Urządzenia stanowią kluczowe narzędzie zarówno w fazie budowy, jak i eksploatacji morskich elektrowni wiatrowych. Ich wszechstronne zastosowanie obejmuje monitorowanie postępu montażu turbin oraz szybką naprawę uszkodzeń, redukując ryzyko dla pracowników na morzu.

Głównym zastosowaniem drona wirnikowego na etapie eksploatacji farmy wiatrowej, pozostaje obserwacja z powietrza, prowadzona przy wykorzystaniu zaawansowanych czujników takich jak: skanery laserowe, spektroskopy oraz kamery termowizyjne i multispektralne. Wymienione systemy obrazowania pozwalają na lokalizację uszkodzeń i diagnostykę podejrzanych fragmentów łopat wirnika czy elementów wieży. Po zlokalizowaniu uszkodzenia możliwe będzie wysłanie innego drona, wyposażonego w sprzęt do nakładania powłok regeneracyjnych, zatrzymujących pogłębianie się uszkodzenia. Wreszcie drony latające mogą zostać użyte do szybkiego transportu drobnych części lub narzędzi pomiędzy ekipą remontową znajdującą się na szczycie wieży, a np. statkiem CTV (ang. Crew Transfer Vessel) wyposażonym w magazyn części zamiennych.

fot. Uniwersytet Morski w Gdyni, Toyota Tundra Offshore oraz wielowirnikowiec bezzałogowy

Toyota Tundra Offshore to innowacyjny pojazd do pracy w strefie brzegowej. To kolejny eksponat, który przygotował Uniwersytet Morski w Gdyni. Specjalnie przystosowany do pracy w trudnych warunkach strefy brzegowej, umożliwia skuteczny transport ludzi i narzędzi oraz współpracę z latającymi i podwodnymi dronami inspekcyjnymi. Podniesione zawieszenie oraz zwiększona średnica kół pozwala na operowanie w m.in. miejscach wejścia na brzeg kabli energetycznych, oraz na ograniczone brodzenie w wodzie. Oprócz możliwości transportu ludzi i narzędzi, pojazd ten posiada możliwość zamontowania dodatkowego sprzętu, takiego jak: oświetlacze miejsca robót czy umieszczane na maszcie dachowym kamery obserwacyjne dla zakresów: dalekiej podczerwieni (termowizja), bliskiej podczerwieni i światła widzialnego oraz ultrafioletu. Pojazd Toyota Tundra ma możliwość współpracy nie tylko z latającymi bezzałogowcami, ale również z inspekcyjnymi dronami podwodnymi, dzięki opracowaniu innowacyjnego, zintegrowanego systemu sterowania.

Wytwarzanie wodoru z odnawialnych źródeł energii

Firma Rockfin podczas targów wystawi greenBOX – kompletny system do elektrolizy wody, czyli rozbicia cząsteczek H2O (woda) na H2 (wodór) i O2 (tlen). Aby proces elektrolizy się zadział, potrzebne jest dostarczenie energii elektrycznej, najlepiej takiej która pochodzi ze źródeł odnawialnych, na przykład morskich farm wiatrowych. Wytworzony wtedy wodór jest w pełni ekologiczny i wtedy nazywany jest wodorem zielonym.

Wodór można wykorzystać na wiele sposobów – jako paliwo dla transportu: dla samochodów osobowych, autobusów, ciężarówek lub pociągów. Prowadzone są też prace nad jego zastosowaniem (pod postacią tzw. paliw syntetycznych, nazywanych czasem e-fuels) w transporcie morskim a nawet lotnicznym! Wodór to znacznie więcej niż tylko paliwo. Przez wielu nazywany jest on „nośnikiem energii”, dlatego że umożliwia magazynowanie i transport energii (np. energii elektrycznej), a także przetworzenie jej w inną formę (np. ciepło). Dzięki tym właściwościom umożliwia już teraz wytwarzanie takich produktów jak stal, cement, tworzywa sztuczne czy nawozy sztuczne metodami ograniczającymi emisje gazów cieplarnianych. W przyszłości zaś ma umożliwić sezonowe magazynowanie nadmiarowej energii pochodzącej z OZE (odnawialnych źródeł energii), wytworzonej w okresie letnim, na potrzeby ogrzewania w okresie zimowym.

O to właśnie walczymy, aby w 2050 roku Europa stała się pierwszym kontynentem w całości neutralnym dla środowiska. Nie da się jednak tego osiągnąć wyłącznie energią z odnawialnych źródeł energii. Zastosowanie wodoru ma wspierać wszystkie te obszary gospodarki, w których zastosowanie bezpośrednio energii elektrycznej jest nieopłacalne lub trudne do wykonania – mówi Paweł Trojanowski, Business Development Director – Hydrogen Systems w Rockfin sp. z o.o.

GreenBOX jest jednym z pierwszych tego typu urządzeń opracowanych i zbudowanych w całości w Polsce.

Więcej informacji na stronie wydarzenia EDU OFFSHORE WIND

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych” i jest finansowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.