BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/M.Struk-Indie.jpg Jaka droga prowadzi do Indii i Bangladeszu?

Jaka droga prowadzi do Indii i Bangladeszu?

mat. własne
12.12.2023
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
12.12.2023

Jakie są Indie i Bangladesz? Co mogą zaoferować polskim inwestorom? Jakich technologii poszukują? A jakie posiadają atuty? Seminarium pt. "Zrozumieć Azję" zgromadziło polskich przedsiębiorców, studentów, dyplomatów, jak również delegację z Bangladeszu, podczas którego, goście rozmawiali o możliwościach jakie daje współpraca z Indiami i Bangladeszem oraz o wyzwaniach z jakimi mierzą się mieszkańcy i przedsiębiorcy tych azjatyckich krajów.

Grudniowe spotkanie miało za zadanie przybliżyć uczestnikom kulturę, możliwości inwestycyjne, potrzeby Indii i Bangladeszu. Była to szansa na zdobycie i pogłębienie wiedzy oraz okazja do nawiązania nowych kontaktów i rozmów w gronie doświadczonych ekspertów, co może przyczynić się do rozwoju kariery zawodowej lub rozszerzenia planów ekspansji pomorskich przedsiębiorców.

Wydarzenie otworzył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz przewodniczący Stowarzyszenia „Pomorskie w Azji”.

Powodem organizacji spotkania o rynkach azjatyckich jest zmieniający się kontekst globalny. Bieżąca bardzo skomplikowana sytuacja geopolityczna, wojna w Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie oraz wciąż widoczny wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą stanowią duże wyzwania i skłaniają do refleksji nad zintensyfikowaniem i poszukiwaniem nowych możliwości we współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej, czy turystycznej. Szukamy tego potencjału na rynkach azjatyckich i wspieramy starania pomorskich firm i instytucji w nawiązywaniu kontaktów z partnerami z Azji – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

Biznesowe i inwestycyjne możliwości w Indiach, ze szczególnym uwzględnieniem sektora morskiego przedstawił Satyasheel Lall, II Sekretarz Ambasady Indii. Natomiast Kazi Muntashir Murshed, radca Ambasady Bangladeszu przedstawił najważniejsze atuty Bangladeszu i kultury pracy bangladeskich pracowników.

Krzysztof Iwanek, kierownik Ośrodka Badań Azji, Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej w swoim wykładzie zatytułowanym „Siedem paradoksów Indii. Wprowadzenie do indyjskiej polityki i gospodarki” wprowadził uczestników w świat indyjskiej gospodarki. Najludniejszy obecnie kraj świata, ma coraz większy wpływ na kraje globalnego Południa. W Indiach powstaje coraz więcej inwestycji infrastrukturalnych, rośne także liczba indyjskich inwestycji za granicą, a Indie są czwartym krajem na świecie, który z powodzeniem doprowadził do lądowania statku kosmicznego na Księżycu. Pomimo rozwoju, który jest niezaprzeczalny, wciąż infrastruktura drogowa niesie wiele do życzenia i determinuje lokowanie inwestycji zagranicznych w stanach nadmorskich. Zapóźnienie technologiczne to szansa dla firm budowlanych i transportowych. Indie otwarte są na przemysł ciężki i nowe technologie. Obecnie jedna z polskich firm instaluje na indyjskich przystankach ekrany reklamowe. Krzysztof Iwanek zwrócił również uwagę na charakterystykę gospodarki indyjskiej.

69% mieszkańców Indii mieszka na wsiach

Zgodnie z szacunkami niemal połowa mieszkańców Indii pracuje w sektorze rolnym, który generuje znacznie mniejsze wpływy do gospodarki. Indie podkreślają uzależnienie od importu z Chin, które chciałyby przełamać. Prowadzący wskazał również na różnice kulturowe związane z zakupami. Europejskie centra handlowe posiadają wewnątrz dyskonty i sklepy spożywcze, w Indiach jest to niedopuszczalne, ponieważ za zakupy spożywcze odpowiedzialna jest służba. Natomiast centra handlowe ofertują tylko specyficzne marki, z towarami luksusowymi. Polskim akcentem dostępnym w indyjskich centrach handlowych jest marka Inglot i jej oferta kosmetyczna.

Wykład wprowadzający na temat Bangladeszu poprowadził Jan Zacharewicz, Konsul Honorowy Bangladeszu. Zwrócił uwagę na ważną gałąź gospodarki jaką jest turystyka. Podkreślił, że nieliczni polscy turyści odkryli Bangladesz, ale coraz więcej gości z Bangladeszu jest zainteresowanych Polską.

Ostatnim punktem merytorycznej części spotkania była debata na temat rynków azjatyckich, gdzie przedstawiciele firm dzielili się swoimi doświadczeniami.

Prowadzący – Stanisław Szultka, Przewodniczący Stowarzyszenia „Pomorskie w Azji”
• Dyrektor Arkadiusz Gasperczyk – firma WIPRO
• Dyrektor Tadeusz Siuzdak – Biuro Projektów Projmors
• Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości ARP S.A. – Katarzyna Matuszak-Dzierżyńska
• Jan Zacharewicz – Konsul Honorowy

Debata była praktycznym podsumowaniem wcześniejszych prelekcji, do których nawiązywali jej uczestnicy. Podkreślano sukces firm obecnych na rynkach zarówno w Polsce , Indiach i Bangladeszu, który opiera się nie tylko na ciężkiej pracy, ale też na wzajemnym szacunku i otwartości na różnice kulturowe. Uczestnicy debaty żartowali, że dzięki międzynarodowym zespołom, obchodzą wspólnie więcej Świąt.

Relacja z wydarzenia:

Zwiastun

Część 1 – Otwarcie seminarium oraz prelekcja pt. „Możliwości biznesowe i inwestycyjne w Indiach”

Część 2 – Wprowadzenie do kultury Bangladeskich pracowników

Część 3 – prelekcja pt. „Siedem paradoksów współczesnych Indii”

Część 4 – prelekcja pt. „Bangladesz znany i nieznany”

Część 5 – prelekcja „Do’s and don’ts w kulturze biznesu Indii i Bangladeszu”

Część 6 – prelekcja dotycząca prawnych aspektów współpracy z Indiami i Bangladeszem

Część 7 – debata na temat rynków azjatyckich

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.