BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/05/debuting123.png W Pomorskiem zmieniamy podejście firm do równouprawnienia płci – międzynarodowy projekt DEBUTING

W Pomorskiem zmieniamy podejście firm do równouprawnienia płci - międzynarodowy projekt DEBUTING

fot. Canva
15.05.2023
Magdalena
Skulimowska
AUTOR
Magdalena Skulimowska
Magdalena
Skulimowska
15.05.2023

Podczas majowego posiedzenia Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet, zainaugurowano oficjalnie przystąpienie Województwa Pomorskiego w charakterze partnera do projektu o nazwie „Developing Business Through Inclusiveness and Gender Awareness – New Cluster Competences”, w skrócie DEBUTING. Projekt realizowany jest w ramach unijnego programu INTERREG Europa 2021-2027.

Potrzeba polityk wspierających biznes we wdrażaniu modeli biznesowych i kultury pracy opartej na równouprawnieniu płci

Nazwa DEBUTING odnosi się do misji projektu, a więc debiutu z nowym zagadnieniem, tj. równouprawnienie płci jako czynnik konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Uwzględnia on nowatorskie podejście, poprzez klastry, w kontekście przygotowania nowych polityk, prowadzących do osiągnięcia celu, jakim jest równouprawnienie płci.

mat. organizatorów

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) często stają przed wyzwaniem, „jak w praktyce wprowadzić w życie postulaty równościowe?”. Projekt DEBUTING ma na celu przedstawienie również biznesowego uzasadnienia dla równouprawnienia płci, co umożliwi lepsze zrozumienie korzyści płynących z wdrożenia polityk równościowych w firmach. Istnieje ogromna potrzeba budowania potencjału MŚP do opracowywania modeli biznesowych, uwzględniających aspekt płci i kultury pracy opartej na równouprawnieniu płci.

Na szczeblu politycznym należy wypracować lepsze ramy wdrażania środków wspierających MŚP w utrzymaniu konkurencyjności, innowacyjności i tworzeniu nowych możliwości rynkowych. Klastry, jako „kreatorzy zmian”, są doskonałym narzędziem wspierania MŚP w podejmowaniu założonych w projekcie działań, będąc kluczowymi aktorami w projektowaniu i wdrażaniu Strategii Inteligentnych Specjalizacji. Inteligentne Specjalizacje Pomorza to obszary gospodarki o dużym potencjale rozwoju i innowacyjności, ważne z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki województwa, które bazują na unikatowych zasobach regionalnych i nowatorskiej kombinacji. Obejmują specjalizację morską, ICT, energetyczną i medyczną.

Projekt DEBUTING zakłada:

  • poprawę możliwości biznesowych i potencjału ponad 7500 MŚP poprzez kreowanie innowacyjnych modeli biznesowych opartych na bardziej inkluzywnej kulturze pracy;
  • podnoszenie świadomości MŚP za pośrednictwem klastrów na temat potencjału wynikającego z przyjęcia konstruktywnego podejścia do równości płci;
  • zwiększenie skuteczności istniejących środków i polityk, zaprojektowanie nowych, bardziej innowacyjnych oraz poprawa ich monitorowania i oceny za pomocą odpowiednich wskaźników;
  • zwiększenie świadomości i zdolności decydentów politycznych i klastrów odnośnie traktowania równouprawnienia płci w przemyśle i gospodarce jako kluczowego czynnika rozwoju i zwiększania konkurencyjności MŚP.

11 europejskich partnerów zdecydowanych na dokonanie zmian

W projekcie DEBUTING udział bierze 11 partnerów z 10 regionów europejskich, którzy są zdecydowani, aby dokonać zmiany swoich instrumentów dot. polityki równouprawnienia. Projekt uwzględnia 33 międzyregionalne wydarzenia związane z pogłębianiem wiedzy na temat polityki równouprawnienia płci, co najmniej 22 wymiany najlepszych praktyk oraz ok. 80 spotkań regionalnych grup interesariuszy z udziałem 87 organizacji / instytucji.

Autor: Magdalena Skulimowska

Sektory: energetyczny, morski, nowoczesnych technologii i ICT – nasz cel!

Pomorskie bierze udział w projekcie DEBUTING, którego głównym założeniem jest zbudowanie modeli biznesowych, promowanie praktyk i polityk równościowych, opartych na równouprawnieniu oraz inkluzywności.

W Pomorskiem będziemy starali się:

  • promować równouprawnienie w miejscach pracy,
  • wypracować modele biznesowe i kulturę w pracy włączającą kobiety,
  • koncentrować się na tych obszarach edukacji i zatrudnienia, w których kobiety stanowią mniejszość, a które są ważne z punktu widzenia regionu, tj. sektor nowoczesnych technologii, morski, ICT czy też energetyka.

Przygotowana również zostanie analiza nt. kobiet w ww. sektorach zdominowanych przez mężczyzn. Udział Pomorskiego w projekcie wynika z przekonania, że zwiększenie udziału kobiet w ww. sektorach będzie stymulowało rozwój gospodarczy naszego regionu. Różnorodność w ww. sektorach jest niezbędna. Firmy oparte na zróżnicowanych zespołach osiągają lepsze wyniki, łatwiej im zatrudnić talenty, mają bardziej zaangażowanych pracowników i utrzymują niższe wskaźniki rotacji dobrowolnej niż te jednolite płciowo. Mimo to wciąż kobiety w wielu branżach powiązanych z nowoczesnymi technologiami należą do rzadkości, choć Pomorze przoduje w ciekawych inicjatywach kierowanych do nich. Z tego względu uczestnictwo w projekcie DEBUTING w roli partnera uważamy za element wdrażania strategii równouprawnienia oraz wierzymy, że zmieni on podejście w szczególności sektora prywatnego do kwestii równościowych.

Konieczne zaangażowanie partnerów w regionie

Działania podejmowane w ramach projektu są oparte przede wszystkim na uczeniu się od siebie nawzajem i wymianie informacji i dobrych praktyk między partnerami w projekcie. Ponadto do współpracy w przygotowaniu odpowiednich polityk równościowych zaangażowani zostaną w regionach interesariusze. Projekt bazuje na klasycznych instrumentach oferowanych przez program Interreg Europa (analizy, wizyty studyjne, współpraca z lokalną grupą interesariuszy, laboratoria, warsztaty, organizacja wydarzenia, przygotowanie zaleceń dotyczących polityki, plany działania, etc.).

 

Autor: Magdalena Skulimowska

 

Pomorski Zespół ds. Kobiet – inauguracja projektu w Pomorskiem

Podczas posiedzenia Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet, w dniu 12 maja br., zainaugurowano oficjalnie przystąpienie Województwa Pomorskiego w charakterze partnera do projektu DEBUTING. W posiedzeniu Zespołu udział wzięły przedstawicielki Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – Karolina Lipińska i Magdalena Skulimowska oraz interesariuszy z województwa: Magdalena Wójtowicz – wiceprezeska Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, Małgorzata Wokacz-Zaborowska – dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MŚP w Gdańsku i Karolina Korczyńska reprezentująca INTERIZON Pomorski Klaster ICT.

Autor: Magdalena Skulimowska

Podczas posiedzenia zaprezentowano podstawowe założenia projektu, jego cele oraz planowane działania. Ponadto skoncentrowano się na dobrych praktykach w regionie, w tym  m.in.:

  • Powstanie Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet;
  • Organizacja targów kariery EDU OFFSHORE WIND 2032;
  • Marzec na obcasach – cykl spotkań, warsztatów i webinarów dla kobiet, organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy od 2014 r.;
  • Projekt pilotażowy „Kobiety gotowe do zmiany – szybki inkubator kariery” – Wojewódzki Urząd Pracy;
  • Projekt Womenize IT- zaplanowany do realizacji przez INTERIZON Pomorski Klaster ICT. Głównym celem projektu jest zmniejszenie barier w dostępie kobiet do rynku IT poprzez zwiększenie ich świadomości, motywacji, wsparcia, a docelowo budowanie proaktywnej postawy;
  • Starter dla mam – projekt Inkubatora Starter, którego celem było wsparcie kobiet planujących powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym;
  • Women build ships too – projekt Inkubatora Starter mający na celu wzmocnienie kompetencji przywódczych kobiet pracujących w branży morskiej i logistycznej, podniesienie ich widoczności jako ekspertek oraz promocja ich pracy w branży wśród młodych osób;
  • CODE.STARTER – projekt Inkubatora Starter zakładający podniesienie kompetencji w zakresie programowania wśród dzieci, dziewczęta miały pierwszeństwo w zapisach na zajęcia.

Propozycje działań w województwie pomorskim

W ramach działań, podejmowanych w województwie pomorskim, planujemy dokonać rewizji klastrów i inteligentnych specjalizacji pod kątem polityki równouprawnienia. Ponadto zamierzamy przygotować publikację nt. włączenia i aktywizacji kobiet na rynku pracy, w szczególności koncentrując się na sektorze IT oraz energetyce (offshore) i gospodarce morskiej. Bazując na doświadczeniach lidera projektu – regionu Värmland – chcielibyśmy w przyszłości otworzyć Akademię Równouprawnienia na jednej z uczelni, przy wsparciu Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet. Istotne będzie również zaangażowanie uczelni z regionu, która mogłaby przejąć rolę regularnego i systematycznego obserwowania i badania polityki równouprawnienia. Zamierzamy również podjąć działania, mające na celu kształcenie i uświadamianie rodziców, nakierowane przede wszystkim na przeciwdziałanie utrzymywaniu stereotypów.

Projekt wymaga zaangażowania szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego, ale przede wszystkim przedsiębiorstw i klastrów, które będą wprowadzać u siebie zmiany. Dlatego w Pomorskiem pozostajemy otwarci na wszelkie propozycje i inicjatywy, które mogą pomóc w realizacji założeń projektu DEBUTING. O wadze równouprawnienia płci nikogo nie trzeba przekonywać. O tym, jak ważne jest kreowanie kultury pracy, opartej na równouprawnieniu płci, również. Jednak wspólnie musimy przekonywać małe i średnie przedsiębiorstwa, że równouprawnienie płci ma swoje biznesowe uzasadnienie i opracować takie modele biznesowe, które pomogą zwiększać ich konkurencyjność, innowacyjność i tworzyć nowe możliwości rynkowe w oparciu o politykę równouprawnienia płci. Wierzymy, że zwiększenie udziału kobiet, w szczególności w sektorach zdominowanych przez mężczyzn, zwiększy konkurencyjność naszego regionu i przyczyni się do jego rozwoju.

Projekt DEBUTING – założenia cele i plan_prezentacja na Zespoł ds. Kobiet_12.05.2023

The DEBUTING project addresses gender – an overlooked perspective in cluster development and smart specialisation

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.