Wydarzenia
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/04/436422914_814026934087502_7135823981888519450_n.jpg Grafika promująca Bałtycki Festiwal Nauki 2024

Zanurz się w Świecie Nauki! Bałtycki Festiwal Nauki 2024 na Politechnice Gdańskiej

Bałtycki Festiwal Nauki
23.05.2024
Izabela Kościuk-Patoka
Izabela
Kościuk-Patoka
AUTOR
Izabela Kościuk-Patoka
Izabela
Kościuk-Patoka
23.05.2024

To już 21. edycja Bałtyckiego Festiwalu Nauki - znanego i lubianego wydarzenia, podczas którego Politechnika Gdańska po raz kolejny otworzy swój kampus i zaprosi mieszkańców regionu i turystów do bliższego zapoznania się z nauką. W programie tegorocznego BFN-u znalazło się ponad 100 różnych propozycji z 40 dyscyplin dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Do wyboru będą warsztaty, dyskusje, pokazy laboratoryjne, wykłady oraz na zakończenie Festiwalu - piknik naukowy.

Bałtycki Festiwal Nauki to jedno z największych tego typu wydarzeń naukowych w Polsce. To unikalna szansa, by odwiedzić zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających miejsca, takie jak uczelniane pracownie i laboratoria.

Mnogość zaproponowanych atrakcji pozwala każdemu znaleźć dla siebie coś ciekawego. Podczas wykładu „Czy wodorem da się napędzać samochody i wytwarzać energię elektryczną?” uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak technologia wodorowa może zrewolucjonizować transport i produkcję energii. Osoby zainteresowane robotyką nie mogą przegapić pokazu „Zdalnie sterowany pojazd mobilny i rękawica do zdalnego sterowania ”, gdzie będą mieli okazję zobaczyć wykonane przez studentów zaawansowane urządzenie takie jak zdalnie sterowany pojazd mobilny i rękawica do zdalnego sterowania. Na miłośników chemii czeka fascynujący pokaz „Kolorowe płomienie”, gdzie różne substancje chemiczne tworzą spektakularne, barwne płomienie. Natomiast podczas pokazu „Światła, kamera, akcja (laserowa)?” uczestnicy będą mogli doświadczać fascynującego świata laserów, obejmującego wizualizację dźwięku, eksperymenty z diamentami oraz przejście przez laserową pułapkę, zapewniającą emocje jak z filmu „Mission Impossible”.

Bardzo ciekawie przedstawia się też zakres tematów związanych z energetyką, która jest ostatnio bardzo ważnym tematem w przestrzeni publicznej. Przedstawiciele Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zabiorą uczestników w podróż przez współczesne wyzwania energetyki wodnej, prezentując perspektywy rozwoju tej dziedziny oraz nowoczesne stanowiska laboratoryjne do badania turbin wodnych. Na pokazie „Niech się kręci – energetyka wiatrowa dawniej i dziś” przybliżą historię i perspektywy rozwoju tej dziedziny oraz nowoczesne metody projektowania turbin wiatrowych, kluczowych w walce z globalnym ociepleniem. Natomiast, na warsztatach zorganizowanych przez Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, pt. „Poznaj wodór – nośnik energii przyszłości” przez praktyczne eksperymenty, uczestnicy przeprowadzą elektrolizę wody otrzymując wodór i tlen, a także zbudują prosty model elektrolizera i zasilą miniaturowe ogniwo paliwowe, napędzające model samochodu wytworzonym paliwem wodorowym.

Na zainteresowanych biotechnologią czeka „Wyizoluj sobie DNA przy użyciu tego co masz w kuchni” gdzie w czasie warsztatów będzie można samodzielnie wyizolować DNA z owoców za pomocą prostych technik i tego co można znaleźć we własnej kuchni.  A dla zainteresowanych ekonomią przygotowano warsztaty „Skąd są pieniądze?”, które przybliżą genezę pieniądza oraz jego znaczenie w życiu codziennym.

Na uczestników interesujących się tematem budownictwa czekają spotkania: „Ile asfaltu w asfalcie…?”( czyli wszystko, co młodzi i starsi entuzjaści inżynierii chcieliby wiedzieć o tworzeniu dróg), „Jak budować i dbać o drogi…?” czy „Ile może znieść materiał? – próby wytrzymałościowe” (to pokaz, podczas którego uczestnicy zobaczą na własne oczy, jak przeprowadza się badania wytrzymałościowe różnych materiałów konstrukcyjnych i jak określa się ich parametry oraz wymiary potrzebne do projektowania trwałych konstrukcji).

Centrum Języków Obcych PG zaprasza uczestników do odkrywania wybranych zagadnień dotyczących krajów Ameryki Środkowej, udziału w konkursie o kulturze krajów anglojęzycznych oraz warsztaty „Train your brain” pozwolą uczestnikom poćwiczyć umysł, poznać lingwistykę matematyczną oraz zmierzyć się z różnymi łamigłówkami po angielsku.

W sobotę 25 maja rozstrzygnięcie Konkursu na Maszynę Rube Goldberga. Zakwalifikowane zespoły, które wcześniej zaprojektowały i zbudowały maszynę działającą na zasadzie domina, zaprezentują swoje konstrukcje przed komisją konkursową, która oceni ich projekty oraz przeprowadzi rozmowy z uczestnikami na temat działania ich maszyn. Nagrodą główną w konkursie jest indeks na jeden z trzech kierunków studiów stacjonarnych na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

MAT. ORGANIZATORÓW WYDARZENIA

PIKNIK NAUKI FAHRENHEITA, MAT. ORGANIZATORÓW WYDARZENIA

W niedzielę 26 maja Politechnika Gdańska wraz z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim serdecznie zapraszają na Piknik Nauki Fahrenheita. Wydarzenie, organizowane w ramach współpracy Uczelni Fahrenheita, odbędzie się na świeżym powietrzu, w Hevelianum (Góra Gradowa 6) i obiecuje niezwykłe atrakcje dla odwiedzających.

Jeśli wciąż szukacie odpowiedzi na intrygujące pytania, takie jak:  „Dlaczego żarówka świeci?”, „Ile asfaltu jest w asfalcie”, „Skąd bierze się prąd?” czy  „Jak zważyć psa linijką?” koniecznie odwiedźcie Bałtycki Festiwal Nauki. To idealna okazja, aby zgłębić fascynujący świat nauki i technologii oraz znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań, co zapewni niezapomniane przeżycia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Niech Bałtycki Festiwal Nauki, pełen edukacyjnych i zabawnych atrakcji, stanie się niezapomnianym przystankiem w podróży przez świat nauki!

W BFN może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wstęp jest bezpłatny, ale na część zajęć obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem dostępnym na stronie Politechniki Gdańskiej. Informacje można też znaleźć w wydarzeniu na portalu Facebook.


Dzielimy się informacjami – bądź na bieżąco

Bieżące informacje dotyczące gospodarki województwa pomorskiego publikowane są na stronie internetowej gospodarka.pomorskie.eu oraz na profilu LinkedIn Pomorskie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.