Organizowane przez Agencję Rozwoju Pomorza Forum Przedsiębiorstw to nie tylko konferencja – to przestrzeń wymiany idei, doświadczeń i narzędzi niezbędnych do prowadzenia nowoczesnego biznesu. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, była szczególna nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę, ale także dzięki wyjątkowo aktualnym tematom oraz imponującemu gronu prelegentów.

Otwarcie i główne przesłanie

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Sławomir Kosakowski – prezes Agencji Rozwoju Pomorza SA oraz Leszek Bonna – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, jak również Bartłomiej Austen – wiceprezydent Miasta Gdyni oraz Beata Bogdan-Pierzchała – dyrektorka Biura Bankowości Przedsiębiorstw PKO BP.

Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, fot. Emilia Kordek

Ważnym z punktu widzenia firm ale też całego Pomorza jest dzisiejsze wystąpienie przedstawicieli  Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o.o. Zarząd Województwa Pomorskiego zdaje sobie sprawę z wagi tzw „lokal contentu” przy tak strategicznej inwestycji jaką jest pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa powstająca w gminie Choczewo. Angażowanie lokalnych zasobów to szansa dla pomorskiego biznesu ale przede wszystkim szansa na zrównoważony rozwój naszego regionu. Województwo pomorskie staje się kluczowym punktem na mapie energetycznej transformacji Polski – mówił Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Ich wspólny przekaz był jasny, Pomorze potrzebuje silnych, świadomych i innowacyjnych przedsiębiorstw, które potrafią adaptować się do dynamicznych zmian geopolitycznych, technologicznych i społecznych.

Geopolityczna szachownica: czas silnych

Jednym z najmocniejszych akcentów Forum była debata zatytułowana „Czas silnych: kto rozstawia pionki na geopolitycznej szachownicy?”, moderowana z energią i humorem przez Patrycjusza Wyżgę (Radio 357, Wirtualna Polska). W dyskusji udział wzięli dr Anna Kwiatkowska – Ośrodek Studiów Wschodnich, Andrzej Kohut – Ośrodek Studiów Wschodnich oraz Sylwia Czubkowska – dziennikarka „Techstorie”.

Rozmowa odsłoniła złożone tło globalnych napięć i niepewności. Andrzej Kohut wskazał na rosnącą transakcyjność polityki zagranicznej USA oraz koncentrację uwagi Waszyngtonu na Pacyfiku, niekoniecznie na Europie. Sylwia Czubkowska z kolei podkreśliła znaczenie Chin jako technologicznej i gospodarczej potęgi – nie zawsze aktywnej w dyplomacji, ale wysoce obecnej w globalnych procesach.

Dr Kwiatkowska wyraziła zarówno uznanie dla rozwoju Polski, jak i obawy o przyszłość w kontekście potencjalnych konfliktów. Uczestnicy debaty zgodnie podkreślili, że świadomość i wiedza to dziś najcenniejsze narzędzia w planowaniu strategicznym firm i państw.

Makroekonomia, szczęście i strategie przyszłości

Kolejna sesja, poświęcona makroekonomicznym realiom, pt. „Nowa gospodarcza rzeczywistość”, w której udział wzięli prof. Jerzy Hausner (Open Eyes Economy), Piotr Bujak (PKO BP), moderowana przez Marka Tejchmana (RMF FM, Dziennik Gazeta Prawna).

Piotr Bujak postawił mocną tezę: żyjemy w epoce trwałych zmian i braku stabilności. Jego zdaniem jednym z najpoważniejszych wyzwań będzie pogłębiający się kryzys demograficzny, który wprost przełoży się na brak pracowników i wzmożoną migrację. Wskazał też, że Europa – w tym Polska – będzie musiała zmierzyć się z pytaniem, jak przyciągać i integrować migrantów w sposób korzystny społecznie i gospodarczo.

Prof. Jerzy Hausner przestrzegł przed myleniem zmienności z nieprzewidywalnością – jego zdaniem część zjawisk, takich jak zmiany klimatyczne czy migracje klimatyczne, są przewidywalne i powinniśmy je brać pod uwagę w planowaniu długofalowym. Zwrócił uwagę, że wskaźnik globalnej niepewności osiąga obecnie historyczne maksima, co wpływa zarówno na decyzje inwestorów, jak i zachowania konsumentów.

Polska, według Hausnera, nie powinna liczyć na masowy napływ siły roboczej. Kluczową odpowiedzią musi być wzrost produktywności pracy, a tę da się osiągnąć wyłącznie przez inwestycje w kompetencje – uzależnione od jakości systemu edukacji. Niestety, jak zauważył, szkolnictwo w Polsce ulega degradacji, co może zagrozić długoterminowej konkurencyjności kraju.

Panel zakończył się mocnym przesłaniem: przedsiębiorczość stabilizuje system, ale potrzebuje do tego sprzyjających warunków, klimatu do inwestycji i państwowego wsparcia. Jak podkreślił Hausner – przedsiębiorcy mają pełne prawo oczekiwać działań, które nie będą tylko reaktywne, ale także strategiczne.

Podczas wystąpienia specjalnego pt. „Czy istnieje matematyczny wzór na radość? Co nauka mówi o byciu szczęśliwym i znajdowaniu równowagi”, którym oczarowała gości Janina Bąk, statystyczka i popularyzatorka nauki, która z przymrużeniem oka, ale też na podstawie badań, zaprosiła uczestników do poszukiwań odpowiedzi na pytanie czy da się zmierzyć radość życia?

W prezentacji pełnej zabawnych anegdot i naukowych wniosków, poruszyła m.in. temat tego, jak bardzo bolesna jest dla ludzi nuda, koncepcję „jeża” – czyli punktu, w którym łączą się nasze talenty, pasje i źródła zarobku, fakt, że szczęśliwi ludzie żyją dłużej i są bardziej produktywni, co udowodniono m.in. w badaniach nad zakonnicami – najbardziej pozytywne emocjonalnie żyły nawet o 10 lat dłużej!

Janina Bąk, fot. Emilia Kordek

Bąk wyjaśniła również, że tylko 10% naszego szczęścia zależy od zewnętrznych okoliczności, pieniądze pełnią jedynie funkcję higieniczną – nie dają szczęścia, ale pomagają unikać nieszczęścia, wdzięczność to zarówno przyczyna, jak i efekt dobrego życia – a przytulanie to nie tylko gest, ale biologiczna potrzeba.

Jej wystąpienie było nie tylko ciekawą przerwą od twardych danych gospodarczych, ale też ważnym przypomnieniem, że dbanie o dobrostan psychiczny i emocjonalny to inwestycja, która przekłada się na zdrowie, relacje i… wyniki biznesowe.

Warsztaty

W godzinach popołudniowych uczestnicy mogli wybrać spośród trzech bloków tematycznych:

  • Cyberbezpieczeństwo i nowe technologie
    o zagrożeniach internetu rzeczy opowiadał Mateusz Ossowski (Niebezpiecznik), a o wyzwaniach wdrażania AI – Michał Domański (BIELIK.AI).

  • Kompetencje w firmie
    W panelu organizowanym z Wojewódzki Urząd Pracy usłyszeliśmy m.in. Romeo Grzębowskiego i Tomasza Pietrzaka, którzy pokazali, jak kultura organizacyjna i systemy wynagradzania mogą budować przewagę konkurencyjną.

  • Transformacja energetyczna i zrównoważony rozwój
    Ekspertki i eksperci z PKO BP oraz przedstawiciele sektora energetyki jądrowej rozmawiali o współpracy MŚP z dużymi projektami transformacyjnymi.

Wsparcie i networking

Forum to także praktyczne wsparcie, uczestnicy mogli skorzystać z konsultacji w zakresie funduszy europejskich i eksportu w ramach projektów SPEKTRUM 2030 oraz Pomorski Broker Eksportowy 2030. Spotkania z prelegentami i losowanie książek dodatkowo urozmaiciły intensywny dzień.

Forum pokazało, że przedsiębiorczość to dziś nie tylko zarządzanie firmą – to aktywne uczestnictwo w zmieniającym się świecie. Przedsiębiorcy muszą być jednocześnie strategami, technologami, a często i geopolitykami. Hasło jednej z debat – „Wiedzieć więcej, by podejmować lepsze decyzje” można śmiało stwierdzić, że stało się nieformalnym mottem wydarzenia.