Nad możliwościami wdrożenia wodorowych rozwiązań dyskutowali podczas konferencji PCHET w Gdyni eksperci i liderzy z Polski i Europy.
Celem wydarzenia była dyskusja i wymiana doświadczeń służących rozwojowi przemysłu wodorowego oraz omówienie kolejnych kroków w budowaniu strategicznych partnerstw w zakresie transformacji energetycznej.
Paneliści podkreślali, że budowa systemu wodorowego jest wyzwaniem dla gospodarek krajów unijnych. Wymaga współpracy wielu partnerów, odpowiednich regulacji prawnych i dostępu do finansowania na technologie, które nie są początkowo komercyjnie opłacalne.
Wodór jest wysokowydajnym nośnikiem energii, który nie emituje szkodliwych substancji. Może być wykorzystywany jako sposób magazynowania energii elektrycznej, jest również ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych paliw stosowanych w pojazdach. Może on mieć szerokie zastosowanie w energetyce, ciepłownictwie, przemyśle i transporcie. Tym samym wodór ma szansę stać się realną alternatywą dla paliw kopalnych.
Budowa ekosystemu wodorowego w województwie szansą na rozwój i niezależność energetyczną
Województwo pomorskie wciąż pozostaje importerem energii. Wybór odnawialnych źródeł energii jest zatem naturalnym kierunkiem umożliwiającym w przyszłości niezależność energetyczną.
„Jesteśmy zobowiązani wobec przyszłych pokoleń do poszukiwania takich rozwiązań, które powstrzymają degradację środowiska naturalnego i pozwolą przygotować pomorską gospodarkę do nadchodzących wyzwań”- powiedział Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego otwierając konferencję.
7 grudnia 2021 weszła w życie Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”, której zapisy umożliwią ekologiczne wytwarzanie wodoru na skalę przemysłową. Pomorskie widzi w tym swoją szansę.
„Dzisiaj coraz wyraźniej widzimy, że dostęp do energii i jej kolor będzie determinował konkurencyjność regionów. Ci, którzy będą mieli dostęp do zielonej energii, zyskają przewagę – zauważył Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego. – Samorząd będzie wspierał w nowej perspektywie finansowej wyspy energetyczne, które mogą zapewnić bilansowanie energii na poziomie lokalnym. Chodzi o to, żeby nie wypuszczać zwyżkowej energii do ograniczonej już sieci. Patrzymy w przyszłość na farmy wiatrowe, tu brakuje jeszcze regulacji prawnych, ale przetworzenie i przechowanie nadwyżkowej energii w formie wodoru jest naturalną konsekwencją.”
Planowany rozwój morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego predysponuje Pomorze do stania się naturalnym liderem
w produkcji i wykorzystaniu zielonego wodoru. Energia, która powstanie podczas pracy wiatraków będzie wymagała zmagazynowania. Jej nadwyżki mogą zostać przechowywane w formie wodoru. Do tego potrzebna jest rozbudowana infrastruktura.
„Chcielibyśmy, aby pomorskie firmy generowały jak największą wartość z tych inwestycji. Jeżeli tworzymy nowy obszar gospodarczy, to nie możemy być tylko odbiorcami rozwiązań, chcemy konsumować większą część tego tortu. Klaster Wodorowy działa już od kilku lat i skupia wiele podmiotów związanych z rozwojem ekosystemu wodorowego. Inwestycje w wodór pomogą w tworzeniu miejsc pracy i zrównoważonego wzrostu gospodarczego.” – kontynuował dyrektor Szultka.
Czy Słupsk może być małą doliną wodorową?
Słupsk ma ambicję stać się zeroemisyjnym miastem zbilansowanym własną, czystą energią. W tym celu stworzono Słupski Klaster Bioenergetyczny. Andrzej Wójtowicz, prezes zarządu Wodociągi Słupsk Sp. z o.o. przestawił sposób funkcjonowania społeczności energetycznej skupiającej grupy prosumentów, producentów, inwestorów, jednostek B+R oraz odbiorców końcowych. Korzyści jakie płyną z udziału w projekcie, to niższe koszty energii elektrycznej, stabilne ceny i znaczący udział zielonej energii w koszyku zakupów.
Wodór staje się elementem wielu gałęzi gospodarki. Kluczowym wyzwaniem będzie zatem budowa całego ekosystemu wodorowego w województwie, jak również zastąpienie szarego wodoru zielonym.
Organizatorem konferencji PCHET, która odbyła się w dniach 4-5 października 2022 w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni był Klaster Technologii Wodorowych. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Transmisja z konferencji:
https://pchet.klasterwodorowy.pl/
Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w rozmowie na temat budowy ekosystemu wodorowego w województwie pomorskim:
https://ppg.ibngr.pl/pomorski-przeglad-gospodarczy/czy-zisci-sie-pomorski-wodorowy-sen