BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/Globaizacja2-scaled.jpg W jakim kierunku zmierza globalna gospodarka?

W jakim kierunku zmierza globalna gospodarka?

17.01.2023

Jak przygotować się do zmian związanych z globalizacją? Jakie wyzwania oraz szanse czekają Polskę i Europę w dobie nowej sytuacji geopolitycznej, na którą wpłynęła wojna w Ukrainie? Czy zmiany kulturowe, migracje i cyfryzacja wpłyną na zmianę kształtu świata? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentują najlepsi w Polsce eksperci ze świata nauki i gospodarki.

W ostatnim numerze internetowego wydawnictwa Pomorski Thinkletter znajdziemy prawie 30 artykułów, wywiadów i analiz zawierających różne punkty widzenia na globalne wydarzenia, a także prognozy na przyszłość.

Szeroka perspektywa

Troska o przyszłość i własne bezpieczeństwo wymaga od nas zainteresowania geopolityką i stosunkami międzynarodowymi. Śledzimy przebieg wojny za naszą wschodnią granicą inaczej niż poprzedzających ją konfliktów w XXI w. Sytuacja na froncie realnie wpływa na nasze życie i otoczenie. Bezpośrednio dotykają nas zmiany w gospodarce, demografii czy kulturze. Szczególnie istotne, w dobie wprowadzanych sankcji gospodarczych i polityk proekologicznych, stają się problemy związane z energetyką i dostępnością surowców. Kwestie wojny coraz mocniej związane są z podbojem kosmosu, sztuczną inteligencją i transformacją cyfrową. Rozwój tych dziedzin będzie miał znaczny wpływ również na cywilną rzeczywistość. Szeroki obraz sytuacji to trafniejsze decyzje i lepsze wyniki gospodarcze.

Fot. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Szanse, nie tylko zagrożenia

Autorzy zamieszczonych w Pomorskim Thinkletterze opracowań, kładą szczególny nacisk na aspekt rodzących się szans dla naszego kraju i województwa. Pomorskie dysponuje kluczowym dla kraju położeniem i infrastrukturą. Ewolucja sytuacji globalnej, najszybciej i w szerokim zakresie dotknie właśnie naszego regionu.

Nowe sytuacja zwykle wzbudzają w nas lęk, ale każda zmiana to również okazje. Świadomość istniejących możliwości na pewno pomoże stawić czoła wyzwaniom, z którymi przyjdzie się mierzyć.

Zapraszamy do lektury, wszystkie szczegóły tutaj: Pomorski Thinkletter

Źródło: Kongres Obywatelski

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.