BIZNES I INNOWACJE
https://gospodarka.pomorskie.eu/wp-content/uploads/2025/04/DSC04806.jpg Samorządowy Kongres Finansowy Local Trends 2025. Podsumowanie wydarzenia

Samorządowy Kongres Finansowy Local Trends 2025. Podsumowanie wydarzenia

16.04.2025
Emilia Kordek
Emilia
Kordek
16.04.2025

W dniach 14-15 kwietnia 2025 r. w Sopocie odbył się Samorządowy Kongres Finansowy Local Trends, który stanowił istotne wydarzenie na mapie dyskusji o przyszłości polskich miast, regionów i samorządów. Celem kongresu było pogłębienie dialogu na temat kluczowych wyzwań, szans i zagrożeń, przed którymi stoją samorządy w kontekście zmian geopolitycznych, energetycznych oraz współpracy międzynarodowej.

Otwierając wydarzenie, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, podkreślił znaczenie bieżących wyzwań, z jakimi mierzy się Polska i Europa, w tym kwestię transformacji energetycznej, która staje się jednym z filarów rozwoju regionów. Zwrócił uwagę na pomorskie zmiany w energetyce, które transformują region z odbiorcy energii w lidera produkcji odnawialnych źródeł energii. Podkreślił konieczność współpracy samorządów, administracji rządowej i biznesu w celu skutecznego wdrażania zielonych inwestycji, morskich farm wiatrowych oraz nowych technologii energetycznych.

Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, fot. Łukasz Tokarczyk

Kongres stanowił również platformę wymiany doświadczeń i wiedzy na temat współpracy transgranicznej, ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy. Samorząd Województwa Pomorskiego zaprezentował w ramach panelu „Współpraca Samorządów jako filary integracji Ukrainy z UE: szanse, wyzwania i przyszłość” rolę lokalnych władz jako pierwszej linii wsparcia dla obywateli, szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie. Współpraca z samorządami ukraińskimi ma na celu budowanie długoterminowych partnerstw, które przybliżają Ukrainę do integracji z Unią Europejską, a także rozwój wspólnych projektów w takich obszarach jak energetyka, edukacja i gospodarka.

Na Pomorzu mamy duże doświadczenie w realizacji projektów partnerskich – zarówno w ramach programów Interreg, jak i współpracy miast bliźniaczych. Wiemy, jak efektywnie korzystać z funduszy unijnych, jak wdrażać standardy UE w zakresie planowania przestrzennego, ochrony środowiska, usług publicznych czy cyfryzacji. Współpraca z samorządami ukraińskimi daje realną możliwość podzielenia się tym know-how. Nasze doświadczenia mogą pomóc naszym partnerom przygotować się do wymagań członkostwa w UE. Przykładowo, wspólnie z miastami z obwodu lwowskiego realizujemy projekty z zakresu gospodarki wodnej i energetyki. To nie tylko pomoc, ale wspólna praca nad przyszłością, która przybliża Ukrainę do struktur unijnych – mówił Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

fot. Łukasz Tokarczyk

Drugiego dnia Samorząd Województwa Pomorskiego był gospodarzem debaty pt. „Klastry, spółdzielnie oraz lokalne społeczności energetyczne. Gdzie jesteśmy w tym momencie?”
Rozmawiano o realnych wyzwaniach i szansach dla klastrów energii, spółdzielni i społeczności lokalnych. Poruszono takie kwestie jak: bariery prawne i administracyjne, rola samorządów, finansowanie i innowacje, ciepło i bilansowanie lokalne.

Eksperci zwrócili uwagę na rosnącą rolę zdecentralizowanej produkcji energii, której ważnym elementem są tzw. „wyspy energetyczne” – lokalne społeczności produkcji energii na własne potrzeby, wspierane funduszami unijnymi.

fot. Agnieszka Michalak

Kongres stanowił doskonałą okazję do analizy aktualnych trendów w energetyce, a także do omówienia roli samorządów w rozwoju nowoczesnych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju regionów. W szczególności, Pomorze zostało wyróżnione jako region o ogromnym potencjale w produkcji energii z odnawialnych źródeł, a także jako lider transformacji energetycznej w Polsce.

Wydarzenie zakończyło się owocnymi dyskusjami na temat przyszłości współpracy międzynarodowej, wyzwań związanych z energetyką oraz roli samorządów w kształtowaniu polityki lokalnej i regionalnej w obliczu globalnych zmian.

Local Trends to wydarzenie, które nie tylko wzmacnia współpracę samorządów, biznesu i administracji, ale także dostarcza narzędzi i wiedzy niezbędnych do skutecznego zarządzania miastami i regionami w dobie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i energetycznej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.